• bu sene "geç gelen altın portakal ödülleri" adı altında 1979'da sansür nedeniyle, 1980'de ise darbe nedeniyle yarışamayan filmlerin de katılacağı ilginç, güzel ve anlamlı bir organizasyona ev sahipliği yapacak olan prestijli organizasyon.

http://www.altinportakal.org.tr/…en-oduller-10.html
  • an itibariyle internet sitesi açılmayan film festivali $eysi. bu sene yarışacak filmler belli olmuş. sonra da site kitlendi demek...
  • 1979'de sansür ve 1980'de darbe nedeniyle yapılamayan iki altın portakalın geciken ödülleri bugün türvak'da verilmiştir.

http://eksisinema.com/…lule-altin-portakal-darbesi/
  • geç gelen altın portakal ödülleri bölümünün avn awardsın türkiye versiyonu olduğunu düşündüğüm ama beni hayal kırıklığına uğratıp kanal değiştirmeye iten dostlar alışverişte görsün tarzı film organizasyonu.
    geç gelen ne amına koyayım.
    organizasyondakilerin bir kısmının postal yalama merakı olduğunu hatırlıyorum nedense. yanlış bir hatırlama olsa gerek.

edit: bu entry 80 darbesiyle ilgili bir gönderme içermiyor.
    evet zamanın ötesine gitmekten korkuyorum.
  • bu yıl jürinin tamamen kadınlardan oluştuğunu ve başkanlığını müjde ar'ın yaptığını yeni öğrendim.
    pozitif ayrımcılık, kadınlara saygı vs. filan tamam da; bunun nesnel olunması gereken bir seçiciler kurulunda, cinsiyetçilik yapılarak oluşturulması biraz işin cılkını çıkarmak olmuyor mu? bu bir yemek yarışması mı veya dantel oya moya fuarı mı, yoksa yedinci sanat denilen sinema festivali mi?
    dünyanın neresinde var aynı cins jüri?
  • bir yiyecektir. baharatçılarda ve pahalı şarküterilerde satılır. portakal rengidedir misket büyüklüğündedir. tatlıdır. biraz serttir.

http://www.gurmemelek.com/limon_kamkat.gif
  • bu yıl başkanlığını hülya avşar'ın yapacağı , bu yüzden levent kırca'nın onurlu bir biçimde juriden çekildiği, giderek teneke portakal haline gelmeye başlayan festival.

hülya avşar kim sinema kim, oldu olacak acun'u , sergen'i ve pascal nouma'yı da çağırsaydınız juriye.
  • hülya avşar'ın jüri başkanı olması tam bir skandaldır. acun yarışması mı kardeşim bu?
  • neden siklenmediğini daha iyi anladığım ödül şeysi.
    baksana levent kırca jüriymiş.
    hülya avşar da bu sene jüri olmuş.
    hata levent kırca bu yüzden ayrılmış jürilikten.

bu memlekette kimse kalmamış mı..

sonra atatürk geldi
    demiryolları millileştirildi,
    ............hassiktir noluyo lan............
  • 2012 itibariyle hülya avşar'ın jurisi olduğu bir mercii tarafından verilecek ödül.

iyi ya da kötü, ortada bir çok film var ve bu dünyalar kadar emek demek. sinemanın nasıl bir emek ve özveriyle yapıldığını bu işi bilmeyen insana anlatamazsınız. orada filmleriyle yarışan yönetmenlerimiz gecesini gündüzüne katarak, belki varını yoğunu ortaya koyarak türkiye'de sinema sanatını icra etmeye çalışıyor. ve onları "sen iyisin, sen kötüsün" diye değerlendirecek olan kişi bu sanat konusunda hiç bir yetkinliği olmayan sıradan bir şov dünyası figürü. ama o yönetmenler diyemiyor ki "sen benim filmimi değerlendirecek kapasitede değilsin, yarışmadan çekiliyorum", çünkü ortada bir para ödülü var ve türkiye'de sanatçıların ne denli zor şartlar altında sanat yapmaya çalıştıklarını göz önünde bulundurursak bu para onlar için önemli.

sonra ortaya böyle sonuçlar çıkıyor.

adil olan ne var ki ödüllerimiz öyle olsun.
hesabın var mı? giriş yap