• --- chapter 6 spoiler ---

ryan murphy bir röportajında gerçek shelby, matt ve lee'nin tamamen doğruları söylemediğini ve onlara güvenmememiz gerektiğini söylemiş. yani reality show için eve geri dönmeleri o kadar mantıksız olmayabilir. bizim bilmediğimiz amaçları olabilir. shelby'nin matt'le barışmayı umup geldiğini biliyoruz, bu bana o kadar da mantıksız gelmedi. zaten etrafta o kadar insan varken başlarına bir şey gelmeyeceğini düşündüğünü de söyledi. lee'nin adını aklamak için gelmesi de mantıklı bence. sadece matt'in dönme sebebini bilmiyoruz yani. ama reenactment'ı izlerken orman cadısı lady gaga'yla yakınlaştığını, hatta ona bayağı sempati duyduğunu gördük. bence onu tekrar görmek için gelmiş olabilir. hatta onunla anlaşma yapmış ve diğerlerini ona götürmeyi planlamış olabilir. belki de hayatta kalacak tek kişi odur.

--- chapter 6 spoiler ---
  • --- spoiler ---

oldukça yetersiz bir final ile noktalanmış olan american horror story sezonu. ne kadar da güzel başlamıştı oysa. finalle ilgili en saçma kısım da şuydu herhalde:

ergen kız: "hayalet arkadaşımı kasaptan korumam lazım. * * * o yüzden ona kendimi öldürtüp ben de hayalet olucam."

anne: "hmm... o olmaz, bence ben öleyim hayaleti ben koruyayım. sen de annesiz babasız büyü." *

ergen kız: "ok."

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

finalde bir hayaleti korumak için kendi anasını havaya uçuran bir adet pisliğin hayatta kaldığı dizi.

--- spoiler ---
  • çoğu kişi sevmedi sanırım bu sezonu, ama açıkçası ben sevmiştim, lakin o son bölüm...

--- spoiler 10 ---

her zaman her şeyin flora hakkında olması... ya cidden şu kız ve anası kadar itici karakterler yok. gerçek flora oyuncudan da iticiymiş. lee'nin flora demesi bile içimi şişiriyor. ayrıca tek dert priscilla'yı yalnız bırakmamaktı madem flora için, o kadar ölü ne yapıyor. biri bakamadı mı kıza? tamam eski ölüler butcher'dan korkuyorlardı, ama çok gerekliyse flora mason'dan isteseydi, hazır ölmüş adam.

sahi evde ölen cast üyeleri görünür sonda diye bekledim audrey, rory falan ama çıkmadılar.

ayrıca evi tellerle kapatmışlar, hala ne demeye giriyorsunuz? hiç akıl yok bunlarda. gitmeden boş evlere dadanan sözde hayalet avcısı tiplerle de dalga geçtiler. o iyi oldu bak.

--- spoiler 10 ---
  • --- s06e06 spoiler ---

imdb puanına göre şu ana kadar ki en yüksek oy alan bölüm oldu an itibariyle 6.bölüm. senaryonun büyük bir twist içerdiği söyleniyordu ama bu kadar sağlam olacağını tahmin etmiyordum. yukarıda da yazılmış gerçi ama kathy bates efsane oynamış. röportaj sırasındaki o saniyelik değişim ile emmy'yi kaptı resmen. misery deki annie wilkes'den daha deli baktı kadın. son olarak bu bölümü angela bassett yönetmiş, genelde oyuncular daha basit bölümleri yönetmeyi seçerler oynadıkları dizide. ama kadın dizinin en sağlam twist içeren bölümünü almış yürümüş valla helal olsun.
    --- s06e06 spoiler ---
  • american horror story'nin 6. sezon adı.

http://img.cinemablend.com/…3e129c4b04b4.jpg?mw=600
    https://en.wikipedia.org/…ory:_my_roanoke_nightmare

(bkz: #62949811)

edit: bu sefer başka bir yol çizip paranormal witness gibi belgesel tarzı bir sezon çekmişler. hatta başta yazan yazıların içerikleri ve fontları; sahnelerin ara geçişlerinde kullandıkları teknik bile neredeyse aynı. nasıl olacak göreceğiz. ama sanki eskisi gibi gizemli olmayacak gibi görünüyor ilk bölümden.

edit: acele etmişiz başlığı açarken. aslında acele de değil, bir çok yerde bu şekilde geçiyordu, imdb'de ise herhangi bir isim yazmıyordu, o yüzden ben de vikipedi ismini bu başlığa taşıdım (ki sonradan değişmiş o da, hatta url'de hala görülebilir). ama bazı yazarların dediğine göre (gayet agresifçe) gerçek adı american horror story* imiş. taşınırsa süper olur.

edit 2: keşke taşınsa artık.
  • yine muhteşem başlayıp afedersiniz bok gibi biten american horror story 6. sezonu. şu cast, show, kamera olaylarını filan hiç karıştırmayıp 10 bölümü de sadece hikayeye odaklayıp normal bir "horror" dizisi yapsalarmış daha başarılı olurmuş sanki.

--- spoiler ---

-evan peters, lady gaga nerede, paranız mı yetmedi 2 bölüm çıkarıp öldürdünüz şerefsizler??

-lee'nin gerçek halini oynayan ablaya (bkz: adina porter) kanım bir türlü ısınmadı, gıcık oldum ona.

-son olarak sonunu baya baya dark water'tan çalmışlar, neredeyse aynısı olmuş.

--- spoiler ---
  • inanılmaz derecede sürükleyici 6. bölümü ile iyice keyiflendirmiştir.

--- spoiler ---

beklenen twist'ler yavaş yavaş servis edilmeye başlandı. hatta oyuncu - karakter değişimi ile iyice keyifli hale gelmiş. episode başında "big brother" klişesine mi bağlayacaklar dedirtiyor ama onu da temizce hale yola sokuyorlar.

--- spoiler ---

ayrıca bilmem kaç bininci kez: büyüksün kathy bates!
  • ilk bolumunu izledigim ve bence olmus dedigim ahs'nin 6. sezonudur. oldum olasi perili ev temasini severim zaten. narrorator olayini da tuttum.

yanliz burdan amerikalilara sesleniyorum: yil 2016 artik son care diyip tum birikimlerinizi bir eve yatirmayin artik. sonra birakip gidemiyorsunuz?! hadi aldiniz ucuz ev almayin. hadi aldiniz, bu dizide daha cikmadi ama, tavanarasi ve bodrumdaki tum esyalardan kurtulun arkadasim, ohh esyalar da bize kalmis diyip sevinmeyin atin gitsin!
  • ikinci bölümünü baya beğendiğim dizi, beni ilk bölümden daha çok çekti kendine. tabi jeneriğin hala meydanda olmaması ve narrator olayının şimdiden sıkması gibi eksi yönleri de var. bakalım:

--- spoiler ---

- katil hemşirelerin görünmesiyle bir murder house esintisi yakaladım, ahs'nin en iyi sezonu asylum olsa da en sevdiğim sezonu daima murder house.
    - lee karakterini oynayan iki oyuncunun güzellik bakımından tamamen zıt olması inandırıcılığa baya sekte vuruyor. anlatıcı lee çok gudubet.
    - etrafta domuz kafalı adamlar dolaşmasına, arka bahçelerinde domuz çükü ızgarası yapılmasına, evin eski sahibinin "kaçın yoksa götünüzü kesecekler!" konulu videosuna rağmen evin içinde sakin sakin dolaşan matt ve shelby'e kızamıyorum çünkü serinin olayı zaten amerikan korku klişeleri, neredeyse 8 sene önce yazdığım her şey bu bölümde oldu (bkz: korku filmi klişeleri/@isolde)
    - bölümün zirve yaptığı an tabi ki denis o'hare bey'in ortaya çıktığı andı. aslında jessica lange bu seri için neyse, bu adam onun bir tık altı. yeni karakteri dr. elias cunningham'ı izlerken "lan daha birkaç ay önce liz taylor'dı bu adam" dedim. videoda evin ne kadar allahın cezası bir yer olduğunu anlattığı kısımda james wan filmi izlercesine gerildim. sanırım ona aşığım, denis o'hare bey diyeceksiniz.
    - evan peters henüz meydanda yok, wes bentley 1 saniyeliğine göründü. lady gaga'nın bu sezon görüneceğini sanmam, gaga hanımlık bir sezon değil.
    - matt ve shelby'e evi en kısa zamanda elden çıkarıp, ya ırkçılar tarafından darp edildikleri ya da taşrada hortlak cannibalismine kurban gidecekleri amerika'yı bırakıp kadıköy'e taşınmalarını öneririm, ne hortlak zırtlak ne ırkçılık, yalnız kira biraz pahalı ve bunlar da fakirlikten ölecekler. mecazi değil, gerçekten fakirlikten o evde geberip gidecekler.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap