şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilen bilir dunyanin en buyuk muzesi louvre'dur. yanlis, bilen yanlis bilir, dunyanin en buyuk muzesi manhattan da central park west de bulunan ismini yazmaya usendigim baslikta gecen muzedir (usendim ama bu yazdiklarim ondan bile uzun olmus). kisaca "amnh" olarak bilinerek erotik salinimlara giren bu muzenin icerigini bir paragrafta cok yorucu olacagindan bir sonraki paragraf beklenmelidir.

  amnh dunyanin en buyuk muzesi olmak sifatiyla icinde bir gunde gezilemeyecek, ancak uzaktan soyle bir gorulecek kadar cok standa ve sunum alanina sahiptir. ansiklopediler de gorup ehehoroe dedigimiz dinozorlarin cogu zaman eksiksiz orneklerinden tutunuz da, saat basi yayin yapan projeksiyon salonlari, ara tur yok geyiklerinde es gecilmeleriyle dikkati ceken at ve dinozordan kusa gecis ara tur fosillerini barindiran enfes bir diyardir. standlar da ozellikle "dokunmam lazim" diye kuduran kisilere dokunmalik numune ayirmis olan bu muze, elektrigimizi fosillere topraklama sansi vermekte, plnetoryumunda mutevvefa carl sagan in esi ann druyan in hazirladigi, harrison ford un sundugu bir de super sova ev sahipligi etmektedir.

  ayili mayili filmler gostermesiyle taninan imax salonu da olan muzeyi maalesef bitirebilmis degilim. gezdikce yazarim.
 • aslinda asansore binilip besinci katina cikilabilirse -calisan kartiniz olmadan bunu basarmak mumkun degil ama yaninizda bir muze calisani varsa araya kaynayabilirsiniz- iste o zaman muzenin aslinda kocamaaan bir labaratuar oldugu gercegi ile de bizzat tanisabilirsiniz. asansorden inince karsiniza cikacak olan dolaplardan birisinin icini acip bakmayi basarirsaniz, icinde ne oldugunu bana da anlatin da merakimi gidereyim.
 • gezegenler, yıldızlar, kara delikler, samanyolu, gök taşları, uzayla ilgili herşey burada. planetaryumda tom hanks'in sesinden dünyanın uzaydaki yerini dinleyebilirsiniz ya da her ayın ilk cuması, robert redford'un sesinden: cosmic collisions..
 • night at the museum'un gectigi mekan.
 • hayatimda gidip gördügüm ve en cok zevk aldigim müzedir. devasaldir, bir günde bitirilmez. sadece totemlerin bulundugu salonda bile saatlerce gecirilebilir. bazen böyle canim kizilkayalar hamburgeri ceker gibi tekrar oraya gitmeyi cekiyor. o derece yani.
 • rose planaterium'da ayda bir, akşam 9'dan sonra "one step beyond" adınla partiler düzenleniyor.

  partiyi düzenleyen flavorpill "art after dark/first fridays" partileriyle bir süreden beri guggenheimı da emellerine alet ediyor.
  #10225935

  http://www.amnh.org/rose/specials/index.php
 • genelde bir gazla gezmeye başlanır, efendi gibi, sıra sıra her açıklamayı okuyacağım denir, nebulaydı galaksiydi derken bakmışsınız saat 12 olmuş, zaten 1 de imax başlıyor, imax de grand canyon dı kutup ayısıydı derken seyircilerin çoğunun uyuyakaldığı da tespit edilmiştir. iki ayrı gün denedim müzeyi gezmeyi bilanço şu şekilde:

  1. gün: nebula nedir? galaksi nedir? imax. dinazor maketi, ortaçağ japonyası çatal bıçak takımları, hediyelikten alınan bir adet tişört, mongolian da akşam yemeği

  2.gün: nebula nedir?galaksi nedir?imax. balta girmemiş ormanlar. deniz atı fosilleri. eskimo örf ve adetleri. hediyelikten alınan bir adet puzzle, thai land de akşam yemeği.

  denyo bir arkadaşla gidilmemesi tavsiye edilir, tek başınıza gidin görün.
 • müzeyi sindire sindire gezebilmek için en az 3-4 saatinizi ayırın. aceleye getirmeyin çünkü müzeyi tamamen gezmeniz mümkün olmayacağından, en azından gezdiğiniz kısmının tadını çıkarın. ücret konusuna da değinmek lazım. 2006'da gittiğimde müzenin standart bir ücreti yoktu. isteyen, istediği meblayı bağış olarak vererek müzeyi girebiliyordu. kısacası 1 dolara bu müzeyi gezmeniz mümkün.
 • 2011 yilinda muzeyi ogrenci olarak bile indirimli bir fiyattan gezebilmenize imkan taniyorlar. ogrenci olmadan ise 12.5 dolari hasirt diye almaktalar su anda. aksam 6 da muze kapanmaktadir bu yuzden cok gec kalmayin ki muzeyi gezmek icin 2 gune de para vermek zorunda kalmayin. ''ocean'' kismi olan en alt kat tavsiye edilir, buradan baslayiniz...