• amerikan kültür derneği dil okulları şişli şubesinde 2 kuru tamamlamış, yaklaşık 5 ay boyunca eğitim görmüş bir müşteri olarak en ufak bir memnuniyetimin olmadığı dil kursu. sözleşmeyi, şartları gereği iptal ettiremediğim için (iptal edilse bile meydana gelecek maddi kayıp nedeniyle) 2 ay daha kursa mecburiyetten devam ediyorum. sözleşmeyi imzalayana kadar iyi geçinen şişli şubesi personeli, daha sonraki süreçte şikayetlerimle ilgili en ufak bir yardımda bulunmadılar. önce yüksek lisans öğrencisi olduğum ve eski bir müşterileri vasıtasıyla gittiğim için iyi bir indirim yaptıklarını söylediler. daha sonra kursa devam ederken aynı sınıftaki ve diğer sınıflardaki bazı arkadaşlara ne kadara kayıt olduklarını sordum ve birbirinden farklı cevaplar aldım. üniversite öğrencileri arasında kur başına en fazla para veren öğrencilerden birisi bendim. daha sonra öğrendim ki 3 kur alan müşterilerine ücretsiz spor salonu hediyesi vermelerine rağmen bana bu konuda bir bilgi vermediler. ayrıca ben kayıt olduktan daha sonra yaptıkları bir kampanyadan yararlanmak istediğimi söylediğimde bunu da reddettiler.

ingilizce eğitimiyle ilgili ise, kursa başladığımda anadolu lisesinde ortalama bir ingilizce eğitimi görmüş, izlediği yabancı dizilerin bir kısmını anlayabilen,ancak writing ve speaking olarak kötü bir seviyedeydim. 5 ay sonunda da başladığım noktadan çok az ilerideyim. hedefim toefl olduğu için ısrarla writingle ilgili de eğitim verilmesini istememe rağmen bu süreçte bu konuda da bir eğitim verilmemiştir.

şişli şubesi personeliyle özellikle fiyat konusunda görüşmemden bir sonuç çıkmayınca hem personel hem de ingilizce eğitimiyle (writing yapılmaması gibi nedenlerle eğitimden memnun olmamam) ilgili şikayetlerimi amerikan kültür derneği dil okulları genel merkezine mail yoluyla ilettim ve de mailin ulaştığı ve 5 iş günü içerisinde bana cevap verileceğiyle ilgili bir mail aldım. ama 10 iş gününü de geçmesine rağmen yolladığım şikayet mailine cevap bile vermediler.

aferin böyle devam edin, müşteri memnuniyetini umursamayın, ben de sorun çözülmediği için size de söylediğim gibi çevremden bir insana bile kursunuzu
    tavsiye etmeyeceğim.

edit1: son kurda istediğim özellikte 2 hoca bulunduğum sınıfa verildi. ingilizce eğitimi konusunda son kurda şimdilik sorun çözüldü; ama diğer konularda şikayetlerim devam ediyor.

edit2: 2 günde de, aynı sınıfta, üst katta, pencerenin, havalandırmanın olmadığı, havasızlıktan ölen bir sınıfta ders yapmaya çalışıyoruz, hocaların da sınıfı değiştirmek istemesine rağmen, sınıf değiştirilmedi, ayrıca internete de çoğu zaman ulaşamıyoruz.
  • dil kursu olduğunu iddia eden apartman sakini.

burası hakkındaki fikirlerimi yazsam götümüze girebilir diye silerler.
    burasıyla yaşadıklarımı yazsam ticari itibar zedeleme derler silerler.

tek söyleyebileceğim uzak durun, gitmeyin, göndermeyin.
    kendileriyle davalığız, dava sonuçlanınca uzun uzun ayrıntıları buraya yazarım.

edit: mahkeme bizi haklı buldu doğal olarak. uzun zaman geçtiği için çok soğudum ve detaylara girmek istemiyorum. gördüğüm her yerde yüzlerine vurmaya devam edeceğim.

not: farklı yıllarda çekmeköy ve bakırköy şubelerinde eğitim aldım. çekmeköy iyi olsa da bakırköy bizi bu yola itti maalesef.
  • ankara meşrutiyet şubesi de tam bir ticarethane. öğretmenlerin bir an önce dersi bitirme çabası, sistemin saçmalığı vs.. elle tutulur bir yanı yok. iyi dil kursu nedir sorusunun cevabını daha önce çok defa deneyimlemiş biri olarak(başka diller için) söyleyebilirim ki, kesinlikle bu değil. bu, kesinlikle değil.
  • 4 soruluk online seviye belirleme testi ile seviyenizi beginner olarak belirleyen dernek. arkadaşım başvurdu, beginner deyince kızın morali bozuldu. dur ben yapayım dedim, bütün sorular doğru ama gene de beginner. desene 8 yıldır ingilizcemi kullanarak çalışıyorum, tamamen şansa anlaşıyormuşum. şeker şeyler ya.

edit: hayır oraya seviye belirliyoruz demeyin, "telefonunuzu istiyoruz" deyin bari açık açık. ayıp değil, bile bile veriyoruz çok yere biz o numaraları.
  • kadiköy'deki subesi ülkenin en adi isletmelerinden biridir. kendileriyle gidilip görüsülüp anlasmaya varilir. size kayit sirasinda 2 haftaya kadar baslayacagi söylenen kursun kayit sonrasinda 1 ay sonra acilacagini ögrenirsiniz. isinizi gücünüzü ayarlar 1 ay beklersiniz. ders günü geldiginde kursa gidersiniz ama o da ne? sinif acilmamis. "peki neden bana haber vermediniz?" denince görevliyle gecen diyalog su olur:

"siz iki kere aranmissiniz ama ulasilamamis?"
    "telefonumda bilmedigim herhangi bir numaradan cevapsiz cagri yok."
    "ama bakin isaretlemisiz buraya aranmissiniz"
    "peki madem ulasamadiniz neden tekrar aramadiniz? hani egitimi satmak icin 3 günde bir ariyordunuz ya. ya da neden sms veya e-mail göndermediniz?
    "eee biz öyle calismiyoruz"

siz belli ki hic calismiyorsunuz zaten. bunun üzerine egitimin iptaline karar verilir. bu kez de hic vermedikleri egitim icin hizmet bedeli isterler. az da degil tüm 8 aylik kursun %10'u olarak 350 lira. hic vermedikleri hizmet ve yasattiklari sinir bozuklugunun üzerine bir de dünyanin parasini alirlar.

kisacasi bir dil merkezi degil dolandiricilik ve üç kagitcilik merkezi. kimseye tavsiye etmem.
  • kursa kaydolmaya gittiğinizde dekorasyonuyla aklınızı çelen sonra verdiği eğitimle aklınızı oynatmanıza neden olabilecek şubeye de sahip bir kurum. dersime giren ilk hocanın 3 ay boyunca hayat hikayesini dinledik. ikincisi deseniz iyi kanka olurdu mesela ama öğretmenlik yapmak için yeteri kadar deneyimi yoktu. arada speaking derslerine giren bi hocası vardı ielts diye diye beynimizi yedi. hayır aramızda o sınava girecek kimse yok diyoruz ama yok adamı durduramıyorsunuz anlattıkça anlatıyor sınav içeriğini belki girersiniz diyor. zaten ondan bahsetmediğimiz zamanlarda da filmlerden bahsediyoruz adamın yönetmenliğe de ilgisi var, bu konuda uğraşları da var. ama en azından o konu açılınca eğleniyoruz. sonunda üçüncü hocada hedefi tutturuyoruz ama işte başlangıcı kötü yapınca soğuyorsunuz.
  • kalan öğrencilerin notlarıyla oynayıp kuru geçiren, sigortasız öğretmen çalıştırıp maaşını ödemeyen, öğrencileri işe alıp velilere mezun olarak tanıtan, eğitime değil paraya bakan kurumsu.
  • kadıköy subesindeki kağan hoca süperdir. maaşına zam yapılsın bence.
  • yeni açılan aksaray şubesinden kesinlikle uzak durulması gerekilen dil okulumsu.

tamamen kaça tutturursa o fiyattan kur satma mantığı hakim.aynı sınıfta kur başına 200-300 liralık oynamalar var.

slogansa hep aynı; bu fırsatı kaçırmayın.işin doğrusu para tuzağından başka bir şey değil.

diğer şubelerine de gidenlerden duyduğum kadarıyla pek kaliteli bir hizmet verilmiyor.gitmeyi düşünenler kesinlikle iyi araştırmalı hatta bana kalırsa buradan uzak durmalı.
  • adındaki amerikan ibaresi cakma olan dernek. orjinali için (bkz: türk amerikan derneği)

edit: 1951 yılından beri faaliyet gösteren ve kamuoyunda “amerikan kültür” olarak bilinen türk-amerikan derneği ’nin 2007 yılında “amerikan kültür derneği ” aleyhine eskişehir 3. asliye hukuk mahkemesi’nde açtığı marka iptal davası türk-amerikan derneği lehine sonuçlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap