şükela:  tümü | bugün
1613 entry daha
 • yıllar sonra her şeyin başladığı yere.
  bu sefer yalnız olarak dönebiliyorum tanrıya şükür.
  son defa o'na kalkan kadehlerden,
  limanlarında bir tek fahişelere içilen şehire.

  https://www.youtube.com/watch?v=2u06picy2c4
 • ezik yurdum gencliginin orospuyla esrar sadece burada varmis tribine girmesine sebep olan tarihi kent. ozgurluk gorgusuzlugu kavrami acilen terminolojiye girmeli.
 • yılbaşı sebebiyle 4 günümü geçirdiğim ve aşık olduğum şehirdir. huzur kelimesinin gerçeğe bürünmüş hali. adımınızı attığınız an hissediyorsunuz bu huzuru. sokakları, insanları, düzeni, yaşamı tam olarak her şeyi huzuru barındırıyor.

  en önemlisi bir kere yokuş yok şehirde istanbul gibi dağlara tırmanmıyorsunuz sokaklarda. her yer yürüme mesafesinde ama yürümeye de gerek yok herkesin altında bisikletler. ilk akşam resmen aşık olma sebebim gecenin saat 3'ü kızlı erkekli arkadaş grupları bisikletleriyle sokaklardalar güle eğlenerek gidiyorlar, resmen neverland aq ya deyip kafayı sıyırdım. siz yürürken gülüp eğleniyorsanız onlar da sizleri görüp gülümsüyorlar, insanlar başkalarının mutluluğu ile de mutlu oluyorlar bu muhteşem bir detay.

  onun dışında herkes birbirine aşırı saygılı, merkezi turistik yerleri dışında yaşadıkları bölgeler çok sakin gürültü duymanız imkansız, kuş sesleri dışında.

  tam olarak özgürlüğün şehri sokakları esrar kokuyor, elinizde biranızla evden çıkıyorsunuz yürürken sohbet edip biranızla otobüse tramvaya biniyorsunuz, bir tane polis bile görmüyorsunuz ve buna rağmen 4 gün boyunca bir tane olaya şahit olmuyorsunuz.

  evlerinde yatak odaları dışındaki yerlerde perde yok bu arada, öylesine rahatlar kimse kimseyi takmıyor ki, sokaklarda sarılıp öpüşenler. tam merkezinde vondelpark var, tüm gün orada oturup biranızı için sohbet edin, iş çıkışı veya sabahları yarım saat koşun, ördek ve kuş sesleriyle birlikte. neyse sizlere pek faydalı bilgiler sunamadım, sadece gidin sırt çantanızı alın ve kafanıza göre gezin zaten merkezde her yer yürüme mesafesinde.

  yürümek istemezseniz de her yere tramvay ve otobüs var. yani ulaşım için 2-3 günlük sınırsız kartlarından alın en uygun şekilde her yere 5 dkya gidersiniz. merkezinin dışında volendam'a kesinlikle uğrayın sokakları evler, resmen masalsı. oradan da zaanse schans'a geçin ikisini de bir gününüzü ayırabilirsiniz.

  bunun dışında şehirde çok fazla türk yaşıyor, bazen benim gibi ingilizce konuşmaya üşenirseniz tipini türk'e benzettiğinize gidip kolay gelsin abi deyin cevap verirse istediğinizi sorun. benim taktiğim buydu :d
 • sağıma baktım kahpeler
  soluma baktım maddeler
  kusura bakma matmazel
  bu kentte herkes müptezel
171 entry daha