şükela:  tümü | bugün
  • evet böyle birşey var gerçekten.bursa’dan örnek vericem.

bursa’da geçitte ve izmir yolu köfteci yusufun orada kırmızı ışık var sadece yaya için.herhangi bir araç geçişi yok ama yayalar için kırmızı ışık yanıyor bütün arabalar durmak zorunda kalıyor.özellikle geçit çok yoğun bir trafiği var ve gün boyu binlerce araç dur kalk yapıyor.

şimdi hesaplayalım (bkz: hesaplayan adamlar)
    tahmini bu 2 kırmızı ışıkta çok rahat 50bin araç dur kalk yapıyordur gün boyu.hafriyat kamyonlarından örnek vermek gerekirse yüklü iken km’de 4-4.5tl yakıt yakan bu araçlar,normal hızını almış giderken durup tekrar kalkmasıyla 50 kuruş mazot yakacağını söylemek çok rahat olur.ufak araçlarında dur kalk esnasında 5 kuruş yakıt yakacağını düşünürsek,ortalama 15 kuruş yakıt harcaması var diyelim.tamamen yayalar karşıdan karşıya geçmesi için olan harcama.

50.000x0.15tl=7500tl
    7500tlx30gün=225000tl

yuvarlak hesap durum bu.halkın ekonomisine,dolaylı olarak ülke ekonomisine olan zarar bu.peki çözüm nedir?

kafamda bir proje geliştirdim,yolun iki yakasından bir merdivenle üstten yayaların geçebilceği bir yol yapmak.adınıda üstten geçmeli götürgeç koydum.isim konusunda tartışabiliriz fakat maliyeti en fazla 100bin lira olan bu projenin belediye tarafından düşünülememesi yada yapılmaması beni çileden çıkartmaktadır.