şükela:  tümü | bugün
 • otto premingerin cektigi 1959 yapimi film.
 • duke ellington'in 1959 yili uretimi ilk sound tracki. en iyisi olarak da anilmaktadir.
 • (bkz: duke ellington)
  (bkz: cool rock)
 • saul bass abi yapmıştır bu filmin afişini, pek de güzel yapmıştır. sinema dergisinin zamanında yayınladığı en iyi film afişleri listesinde bir numaraydı kendisi.
  (bkz: güzel film afişleri)
 • 1959 yılı mahsulu sıkıcı olmamayı başarabilen mahkeme filmi. yönetmeni otto preminger. başrollerde james stewart, lee remick, john cassavetes oyuncusu olarak bildiğimiz (ya da bildiğim) ben gazzara ve hep patton ve sonrası döneminden hatırladığımız 32 yaşında gencecik george c scott var.

  sözün özü oyuncular birinci sınıf, hikaye zamanın bestsellerından senaryolaştırılmış, yönetmen kaliteli, zaten ortaya kötü bir iş çıkması beklenemezdi. çıkmamış da. filmin ana fikri ise bence şu; eğer avukatınız iyi ise, en ağır suçtan en sağlam deliller ile yargılanıyor olsanız bile, amerikan hukuk sisteminde kurtulma şansınız var.

  film ile ilgili enterasan bir not, james stewartın babası filmden o kadar rahatsız olmuş ki, kendi yerel gazetesinde insanları filmi seyretmemeye çağıran ilanlar yayımlamış...
 • robert traver'in romanı.
 • trial movie veya courtroom drama olarak adlandırılan, dilimize mahkeme filmi olarak çevrilebilecek olan film türünün en iyi örneklerindendir. american bar association ("amerikan barolar birliği" olarak çevrilebilir sanırım) tarafından tüm zamanların en iyi 12 mahkeme filmi arasına seçilmiştir. yine american film institute (afi) tarafından 2008 yılında yapılan "10 türde en iyi 10 film" arasına seçilmiştir. oscar dahil birçok ödüle aday gösterilmiş, oscar kazanamasa da başta james stewart olmak üzere birçok ödül kazanmıştır.

  film gerçek bir olaya dayanmaktadır. michigan supreme court (temyiz mahkemesi) yargıcı john d. voelker'ın robert traver takma ismi ile yazdığı, 1958 yılında yayınlanan anatomy of a murder isimli romandan wendell mayes tarafından senaryolaştırılmıştır. roman 1952 senesinde gerçekleşen ve kendisinin de savunma avukatı olarak yer aldığı bir cinayet davasını konu almaktadır.

  filmin uzunluğu 155 dakikadır. (yani 2,5 saat) ve son 1.5 saati sadece mahkemede geçmektedir. genel olarak bakıldığında gerçek bir olayı anlatması sebebiyle amerikan yargı sistemini eleştiren bir hikayedir.
  --- spoiler ---
  özet olarak iyi bir avukatınız varsa cinayet bile işleseniz bu işin içinden sıyrılabilirsiniz gibi bir okuma yapılabilir. çünkü filmin sonunda teğmen manion'un kendisini kurtaran avukatının ücretini ödemeden hem de mahkemede kendisini savunma için kullandığı sözleri içeren dalga geçen bir mesaj bırakarak kaçması belki de cinayeti bilerek işlediğinin bir göstergesi olarak alınabilir.
  --- spoiler ---

  oyuncular james stewart (savunma avukatı, paul biegler), lee remick (cinayeti işleyen teğmenin karısı, laura manion), ben gazzara (cinayeti işleyen teğmen frederic manion), arthur o'connell (biegley'in yardımcısı, yaşlı alkolik yargıç), george c scott (büyük şehirden gelmiş savcı yardımcısı), eve arden (biegley'in sekreteri), kathryn grant (öldürülen bar sahibinin kızı)
 • duke ellington bu filmin müziklerini yaptığı gibi aldığı kısa bir rol ile aktörlükteki yeteneksizliğini de gözler önüne sermiştir.. ve fakat film bu zat-ı muhterem sayesinde nice erken dönem cazseverin gönlünü çelmektedir her daim.. tabii bir de emekli general james stewart'ın en serin* haliyle çaldığı o cazzy notalar var.. insanın 50's amerikasında siyah beyaz cazır cuzur bir hayat süresi geliyor..
 • isminden ve james stewart etkeninden dolayı kanıtlardan cinayetin çözüldüğü bir dedektif filmi beklerken (yahut rope gibi bir şey) mahkeme filmi çıkan ama nam-ı diğer genç patton ile stewart'ın atışmaları ve hâkim'in de tontonluğu ile seyir zevki yukarıda olan bir yapımdı bu. 12 angry men ile ardarda izlenebilir, ikisinin de unutulmaz olmalarının yanı sıra enteresan bir şekilde birbirlerini tamamlıyor da gözükürler (anatomy of a murder'da jüri sahnesi ne kadar kısaysa ve hatta yoksa 12 angry men tamamen jüri içinde geçtiği için voltranvari bir şey oluyor)

  --- spoiler ---

  - soru ve cevap geri alındığında akıllardan da silinmiş mi sayılacak?
  vb. göndermeleri de hoştu.

  --- spoiler ---