• dil ve tarih coğrafya fakültesi çatısı altında eğitim veren bölümdür.
    1982 yılında doğan aksan tarafından kurulmuştur. yabancı dil puanıyla (ingilizce, almanca ve fransızca) bölüme öğrenci alınmaktadır ancak öğretim dili türkçe'dir. işte bu yönüyle de türkiye'deki diğer dilbilim bölümlerinden ayrılır. bu durum, okula ilk geldiğinde birçok öğrencinin afallamasına ve hatta bazılarının da okulu bırakmasına neden olur. bırakmayıp devam edenlere hocaların dediği şey "geldiğinizde ağlarsınız ama giderken de çok ağlarsınız"dır. zira öyle de olur. bir kere bulaşan bir daha kopmak istemez.
    mezunları yüksek öğrenim kurumlarında türkçe okutmanlığı ve orta öğretim kurumlarında ingilizce öğretmenliği yapabiliyordu. -du diyorum çünkü epey bir süre önce formasyon hakları ellerinden alınan bölüm öğrencileri mezun olduklarında ne yapacaklarını bilmez bir hale geldiler. hukuki mücadele devam ediyor bildiğim kadarıyla.

bölümle ilgili ayrıntılı bilgi için:
    http://www.linguistics.humanity.ankara.edu.tr/
  • yanına yaklaşılmaması gereken bölüm. dilbilim yapma hevesiniz varsa ve hevesiniz kırılsın istemiyorsanız gidin uzaklara.. ya da bekleyin boğaziçi bölüm açana dek.
    binbir türlü entrika ile boğuşmaksa niyetiniz buyrun gelin. çok kıymetli hocalara haksızlık etmemek lazım ama yekünde size vereceği sadece dilbilimin türkçe terminolojisidir. ki, bu bilgi ile asıl dilbilim kaynaklarını anlamanız çok da olanaklı değildir.
  • 2000 yılında okumaya başladığım ve yine 2000 yılında arkama bakmadan uzaklaştığım bölümdür. konuşma yetime çok büyük zararlar vermiştir ayrıca. ağzımdan çıkan her cümleyi -orada tümce derler- sorgular hale gelmiştim. "şimdi böyle bir şey söylüyorum ama ya bildirişim sağlıklı olmazsa!" türünden kuruntulara sebebiyet verebilir.

ha bir de dilek adında bi asistan vardı o zamanlar. çok uyuz olurdum o kadına. (bkz: seni bulacam oğlum)

iclâl ergenç, nadir engin uzun, gülsün leyla uzun ve özgür aydın'a saygılarımı sunuyorum.
  • bu bölümden mezun ya da hala okuyan birisi yeşillendirebilir mi? sorularım olacak da.
  • çok beklentinizin olmaması gereken bir bölüm.
  • ingiliz dilbilimi ile karıştırılmamalıdır. dil ve tarih-coğrafya fakültesi dilbilim bölümü, milli eğitim bakanlığı talim ve terbiye kurulunun ingilizce öğretmenliği için atamaya kaynaklık eden branşlar arasında yer almamaktadır. kaynak

talim ve terbiye kurulu
hesabın var mı? giriş yap