• burhan şeşen anlatmıştı geçenlerde.
    gökhan ve burhan kardeşler daha ufakken aileleriyle ankara'da yaşadıkları zamanlarda istanbul'a babaannelerine ziyarete gidiyorlar ara sıra. babaanneleri onları dolmalarla böreklerle karşılıyormuş, evde bir bayram havası oluyormuş.
    babaanne evinde amca ilhan şeşen de yaşıyor o sıralar. o zamanki çocuk gözüyle "aslında palavra haa, annem babam beni severmiş de... aslında abimi seviyorlar." diyor. şakayla karışık bir siteme dönüyor şarkı :)
  • bu şarkıyı mırıldanıp ağlamışlığım vardır.
    gri bir kış günü. dükkandayım. babam dükkanı bana emanet etmiş her zamanki gibi kahveye kaçmış. üniversiteyi bitireli 2, askerliği bitireli 1 yıl olmuş. atama bekleyen bir öğretmenim. korkunç acılar içindeyim. özgüvenim dip yapmış. kendimi son derece işe yaramaz ve gereksiz hissediyorum. geleceğe dair en ufak bir umut kırıntım bile yok. köye hapsolmuşum, 20 metrakarelik dükkana hapsolmuşum. babamla aramızda soğuk bir savaş var. annem halime üzülüyor. bense hem onları hayalkırıklığına uğrattığım için kahroluyor, hem de kendi hayatımı kuramadığım için büyük bir öfke duyuyorum.
    o lanet dükkanda müşteri beklerken telefon çalıyor. arayan kızkardeşim. aynı sene mezun olduk. o branşı gereği kolaylıkla atandı. haftasonu köye geleceğini söylüyor. biraz daha konuşup telefonu kapatıyoruz. bir süre öylece kalakalıyorum. buradaki sıkıcı, monoton, ve sinir harbi içinde geçen hayatım için öylesine sıradışı bir haber ki bu, kontrol edemeyeceğim kadar büyük bir sevinç ve heyecana kapılıyorum. . sonra mırıldanmaya başlıyorum: "ankara'dan abim gelmiş evde bir bayram havası..." önce usul usul usul sonra hıçkırarak ağlamaya başlıyorum.
  • abim bilkent'ten her eve döndüğünde birlikte söylediğimiz ve eğlendiğimiz şarkıdır. hatırlıyorum abim ilk gittiği sene şarkıyı indirmişti ve windows "ankara'dan abim geldi evde bir bayram havası" diye açılıyordu.az hüzünlendirmemiştir ilk dönemde bu şarkı.gerçekten de abiler geldiğinde evde bayram yaşanıyor.dün geldi beyefendi, heyecan yapan annemin oğulcağızı geliyo diye bir beni pişirmediği kaldı!
  • ''annem babam beni çok severmiş'' serzenişi ile bitiren, keyifli gözükmeye çalışıp, beceremeyen, çok hüzünlü bir şarkı..
  • icten ice anne sinin onu abisine nazaran daha az sevdigini sessizce haykiran bir sarki.
  • sözlerine bakıyorum, üzüntüye neden olacak tek bir kelime yok; ama parçayı her dinlediğimde, gözlerimden yaş boşalmadan sonunu getiremiyorum.
    en çok nerede sevildiysen, ne zaman sevildiysen; o günden veya o yerden uzaklaşmak sanırım koyuyor.
  • bu sarkiya yeri geldiginde yuksek yuksek tepelere muamelesi yapmisligim, homesick homesick zirlamisligim vardir -ki abimi pek sevmem bile. ama yine de, evden uzak kalip evini ozleyenlere degisik bir secenek olarak tavsiye ederim.

annenizi cok ozlediginiz bir gun, sarkinin sonuna kadar hasbel kader tuttugunuz yaslar bakin "of annem!" lafini duyunca daha da durabiliyorlar mi...
  • sözlerini de yazayım tam olsun :

içimi kemirir durur çok zaman
    olur olmaz bir yerde
    olur olmaz sorular
    açılır zaman zaman bir kapı
    olur olmaz bir yerden
    olur olmaz bir yere
    bir sinemanın önündeyim
    siyah beyaz bir film varmış
    annem babam beni çok severmiş
    ankara’dan abim gelmiş
    evde bir bayram havası
    dağılır duman duman bir ömür
    olur olmaz karşımda
    olur olmaz geceler
    karışır mesafeler o anda
    olur olmaz uzaklar
    olur olmaz kısalır
    kadıköy’den istanbul’a
    ilk avare akşamlar
    alnımda ergenlikler
    ilk aşkı müjdelermiş
    bir sinemanın önündeyim
    siyah beyaz bir film varmış
    ankara’dan abim gelmiş
    evde bir bayram havası
    of annem, annem
  • her dinlediğimde beni hüzünlendiren parça. nedir bu içimizdeki olmamışlık bu alakasız hüzün...
  • biraz yeni türkü, biraz ezginin günlüğü havası taşıyan şarkı. güzel şarkı.
hesabın var mı? giriş yap