• sadece içinde göz kelimesi geçen deyimleri kullanarak bile, onlarca örneğini yaratabileceğiniz tashih türü. tdk açılır, göz kelimesi bulunur, uygun deyimler seçilir, her deyimde bir harf değiştirilir. birkaç örnek:

ilk göz ağrısı
    göz atmak
    göz göze gelmek
    göze almak
    göze batmak
    göze gelmek
    göze girmek
    gözü pek
    gözü yememek
    gözü yüksekte
    göz alabildiğine
    gözünde büyütmek
    gözüne sokmak
    gözünü seveyim
    gözcü
    gözcülük

cümle içinde kullanıma örnek:
    “ben gözümü budaktan sakınmam”

görüldüğü gibi “göz” kelimesindeki “g” harfi yerine “s” harfi kullanılınca “göz”, “söz” oluyor ve bir sürü anlamlı tashih elde ediyoruz.
  • "sevgili gümrük,

buralarda nicedir ağır tashih var. gün oluyor ara: tashih diyorum, gün oluyor ara: anlam. gün arada olmaya (son a'yı ı ile değiştirirsen al sana tashih, olmuyor şansal olmuyor) da biliyor. vildan geçen uğramış. masanın üstünde bir not buldum. "çadırı bıraktım, sağol." hızını alamamış, eklemiş, "görüyorum ki hayat bu sıralar seni yormuş." araya eflatun stabiloyla bir "hayra" ekledim (ben tashih bilmem lili). hem hikayeyi hatırlıyor musun, geçenlerde yine yazmıştım. sanırsın hikaye beni yazıyor ya neyse işte. adam evde sıkılıyor, bir sıkılıyor iki sıkılıyor daha da sıkılınca odadaki eşyanın adını değiştirmeye başlıyor, masaya kapı, kapıya bardak, bardağa kilim. sonra yeniden. bu oyunu günlerce ama günlerce tekrarladıktan sonra hangisinin hangisi olduğunu hepten unutuyor (hepten unutmak mümkün mü bilmiyorum, daha dramatik olsun istedim lili). neyse ne neyse ne diye geziyor herhalde sonra. sonrasını unutmuşum. çok aradım hikayeyi ya nerdee, adını hatırlayamıyorum, ne de yazarını. uzun zaman olmuş (bu da az fena dramatik değil değil mi lili). taksilerin hepsi sarı değildi o zaman, hesapla işte (oha hey gidi bonusu aldım lili). bibap mavi nova colorla şöyle bir cümle eklemişti sonuna, "ve bir gün, sular ıslatmaktan vazgeçti". bu arada, colayı bıraktım. ya bir de sadık bir okur olarak sormak istiyorum: harf oyunlu cinden tashih cinine kaç chlometre var? ne dersin? oha kapı. neyse, yazarım yine. öptüm."
hesabın var mı? giriş yap