• insanların hayatını kolaylaştıracak ürünler üretmeyi vizyon edinmiş firma. yersen. madem insanları bu kadar düşünüyorsunuz , neden maliyeti bu kadar düşük olan ürünleri 4-5-6 katına satıyorsunuz demezler mi adama ?

adamlar yıllar önce bulunan kablosuz şarj gibi bir özelliği sanki kendileri keşfetmiş gibi öyle bir sunuyor ki, bizim elma logosu fetişisti halkımızın ağzının suyu akıyor.

açın bakın xiaomi telefonların fiyatlarına, antutu skorlarına, bir de apple'ın eşdeğer antutu skorlarına sahip telefonlarının fiyatına bakın. bugün iphone 6s , kendisinden daha iyi antutu skoru veren, daha iyi kamera ve bataryalı bir xiaomi mi 5s'in neredeyse 2 katı fiyatına satılıyor.

buyrun iphone maliyetleri ve satış fiyatları ;

http://teknoyo.com/apple-urun-kar/

simple is elegant diye dişe dokunur hiçbir yenilik getirmeden her yıl üstüne kat kat fiyat koyarak satmak nedir ?
  • karliligi cok yuksek olan bir sirketin ki 90 milyar dolardan fazla bir paradan bahsediyoruz; cikartacagi yeni urunler objektif bakildiginda inovasyon adina oldukca yetersiz olmustur.

sektor lideri firma kabul etmeliyiz ki diger rakiplerini takip eder noktaya gelmis; bu ozelliklerde en iyi oldugunu vurgular olmustur. biz herseye bir sey daha var " one more thing " demeyiz, dedikleri model bile malesef yine beklentileri karsilamamis; ancak sektor standartlarini yakalayabilecek gibi gozukmektedir.

diger modelleri gecip sadece x modeline ozet olarak bakarsak; super oled dedikleri ekran samsung note 8 ekranindan kotudur. ekran kasa orani rakiplerini yakalayamamistir. yine isletim sisteminde yapilan yenilikler yuzunden ( home buttonu kaybi vs. ) buyuk kullanici sikayetleri ve mobil kullanim kolayligi kaybi firmayi bekleyen problemlerden onemli olanlarindan biri gibi gozukuyor.

tim kuk apple i bu eventten sonra; muhtemelen hissecilerine kaybettirmeye baslayan bir sirkete donusecek gibi duruyor.
  • yeni ürünleriyle beraber 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk halka açık şirket olması bekleniyormuş.

https://twitter.com/…amag/status/908259527639883776
  • steve jobs'ın ölümünden sonra duraklama dönemine giren firma, uzun vadede sorunlar yaşabilir.

son etkinliklerinde*tek başarılı ürün apple watch'tu.
    iphone x'te home tuşunun kaldırılmasına, ios'in de eskisi kadar stabil olmamasını ekleyince muhtemelen kullanıcı kötü bir tecrübe bekliyor. bu yaklaşımı daha önce blackberry q10'de görmüştük, blackberry os'ten dolayı kötü bir kullanıcı tecrübe yaşatmıştı (bkz: #34474791).
  • bedava verseler hiçbir ürününü kullanmayacağım markadır.

kendilerini teknoloji öncüsü gibi gösterirler ama teknolojiyle gram alakaları yoktur. bir kere özgür bir teknoloji politikaları yok. tamamen kapalı bir sistemle devam ediyorlar. zaten bu anlayışla, bu zamana kadar ayakta kalmışlarsa, o da bunları tercih eden sözüm ona gerizekalı kitlesine borçludur.

bunları bitirse bitirse bir tek (bkz: microsoft) bitirir ki o da yakındır.

sonları bir zamanların efsanesi (bkz: nokia) ya benzeyecek dediydi dersiniz.
  • kendine özel bir tarzı ve çalışma prensibi olan yazılımı dışında hiçbir ilki yaratmamış marka. yalan söylüyor; 2007'de jobs ilk parmakla kontrol edilebilen dokunmatik ekranı ürettiklerini söylemişti. öyle hastalık derecesinde bir takıntı yaparak düşman olmadığım için, ciddi olarak hiçbir eleştiriye gitmedim ama biraz üstüne dokunmak istiyorum. apple öncelikle bir donanım markası değildir; yazılım ve bir tasarım markasıdır. mac'lerde kullandıkları donanımlar da apple değildir. amd intel veya asus, gb üretimlerini çinde yapmış olsa bile, ar-ge kendilerine aittir. burada örneğin bir asus devre üzerindeki amd gpu iki ayrı markanın kendi ar-ge çalışmasından çıkmıştır. apple'ında böyle bir alanı olmadığı için diğer donanım markalarının geliştirdiklerini kullanır; fason olarak ürettirir.

parmakla kontrol edilebilen ilk dokunmatik ekran patenti bakınız jazz mutant isimli bir şirkete aittir. ama bunu ilk olarak apple bulmuş gibi 2007'de tanıtımını yapmış; açıkça yalan söylemiştir. apple bunu, sadece bir telefona entegre etmeyi başarmış olabilir, ki ama bu zaten 2005'de ortaya çıkmıştı. yani, kalem kullanılmadan ve yalnızca parmakla kontrol edilebilen dokunmatik ekran apple tarafından değil, jazz mutant isimli bir şirket tarafından müzik konsolları için bulunmuştur. jobs bunu demagogluk yaparak anlatır; bu teknolojiyi ilk olarak telefonda kullanmak ayrıdır, ama bu teknolojiyi bulmak ayrı bir şeydir. böyle bir gelişme zaten apple'den önce yaşanmıştı ve apple bunu telefona uyarlamasa bile bu muhakkak zaten bir başka marka tarafından uyarlanacaktı; ki nitekim o dönem bir kalemle kontrol edilebilen dokunmaktik ekranlar geliştirilmeyi bekliyordu. apple burada bir cinlik yaparak, bu zaten bulunmuş teknolojiyi kendi telefonlarına uyarlamıştır.

ios yazılımında da aynı demagogluklar var. ios'da ilk olarak yazılmış tek bir uygulama bile yoktur. yine kamera konusunda da, şu an en iyi kamerayı huawe'nin bir modeli kullanıyor ve modeldeki kamera dünyanın en iyi lens üreticisi olan leica'dan alınmıştır, yani bir dslr makinenin kalitesi ile aynı olması mümkün olmasa bile, ona en yakın kamera şu an huawei'nin ismini hatırlamadığım bir modelinde vardır; hatta bu kamera ile çekilmiş görüntülerin dslr makineye ait olduğunu iddia edenler olmuştur ama huawei gerçekten burada devreye gerçek bir lens üreticisini sokmuştur; leica'dan özel olarak alınmış, yerleştirilmiş bir kameradır, dslr çekimi gibi durması da normaldir.

fazla detaya girmek istemiyorum; takmış gibi ama bu markanın öne çıktığı şey, kendi yazılımıdır. bu yazılımında elbette andorid veya windows'a göre avantajları vs vardır ya da performansları karşılaştırılabilir ama söz konusu marka hiçbir zaman ne ilk bir uygulama ne de ilk bir donanım üretmiştir. apple'ın stratejisi daima bir ambalaj yaratmak ya da bir alternatif pazarlamak ama asla yeni bir şey değil. ayrıca, diğer markalarda her yıl telefon çıkartıyor ama hiçbir marka, bu yılda yeni bir teknoloji geliştirdik, her şeyi baştan yarattık diye bu kadar bağırmıyor. apple, her sene pazarlamayı öyle bir yapıyor ki, önceki modeli adeta hitit kazılarından çıkmışa dönüyor.

şu anda yeni bir teknoloji dedikleri telefonda, özellikle deli gibi aramazsınız, ya da başka işiniz varsa teknoloji anlamında hayatınızı kolaylaştıracak tek bir şey bile yok. ama özellikle ararsak, canımız çok sıkılırsa çok işimize yarıyormuş gibi bazı uygulamalar bulur, bunlarla oynarız. son olarak apple, toplu mesaj gönderimini yanlış hatırlamıyorsam iphone 4 ya da 5 de getirmiş ve bunu bir devrim olarak tanıtmıştı, bu bile nokia symbian'da vardı. stratejileri, kendi fanlarını yaratarak gelişmelerden soyutlamak; bu özelliklerden haberi olmayan fanlarını sevindirmek.

her yıl bir telefona ihtiyacımız da yoktur. apple'ın batarya kalitesi de bitiktir, yeni modelinde olan batarya huawei y6 pro'dan bile daha düşüktür. bir marka reklamı yapmıyorum; huawei 2012'de dünyanın en ince telefonunu üretmiş, 2016'da da y6 proya ortalama bir kullanımda en az 3-4 gün gidebilecek dev bir batarya yerleştirmiştir. bunları geçelim en büyük yalanı, parmakla kontrol edilebilen dokunmatik teknolojinin kendilerine ait olduğunu söylemeleridir, yanılmıyorsam o yıllarda apple'a bu nedenle bir dava da açılmıştı. apple fanları nokia kullanırken, biz bu yıllarda bilişimciler olarak teknolojinin daha fazla içindeydik ve gelişmeleri daha sıkı takip ediyorduk.

söyleyeceklerim bu kadar. daha çok şey var ama apple gibi bir pazarlama markasına fazla zaman ayırarak ciddi akademik bir yorumlamaya girişmek istemiyorum. saçma sapan kopyacı bir marka.

--edit yine kalemle kontrol edilebilen dokunmatik ekranları da apple değil sony üretmişti. başka hiçbir markada apple kadar, bir çarpıtma yapıldığını, bir demagogluk yapıldığını görmedim ben. yineliyorum; dediğim gibi gerçekten parmakla kontrol edilebilen ilk dokunmatik ekrana sahip telefonu apple çıkarmıştır ama bu teknoloji apple'a ait değildir, bu teknoloji apple tarafından bulunmamıştır, apple zaten bulunmuş bir teknolojiyi bir başka deyişle adeta modifiye etmiştir.

ayrıca kullanıcı kolaylığından bahsediyorlar ama telefona bilmiyorum şu an değişti mi ama telefona bir müzik atmak için, birçok yoldan geçmek zorunda kalıyorsun, ya da kalıyordun. rehber kopyalama işlemleri öncesinde ciddi bir araştırma gerektiriyordu, ya da gerektiriyor. bunlar sözde güvenlik için; eğer güvenliği bu kadar dolambaçlı hale getiriyorsan henüz kullanıcı kolaylılığından bahsetmeye de hakkın yoktur. andorid'de birkaç dakikada hiçbir bilgisi olmayan tarafından çözülebilen işler, ios'da neredeyse teknikerlik gerektiriyor; çok demagog bir marka. bunlar kişilikleri ile farklı olmak isteyenlerin ama olamayanların, yani içlerindeki boşlukları kullandıkları aygıtların farklılıklarıyla doldurmak isteyenlerin dünyalarını cezbediyor; bunun kuşkusuz psikolojik stratejileri de var. apple bu psikolojiyi, insanlardaki zayıflığı da iyi biliyor...

son olarak; ios'a virüs girmez diyenlere... android bir linux'dur. linux'da virüs çalıştırmaz, mobil bir linux'da ise uygulama kalkarsa virüs de kalkar. google'ın bu linux'u ios'dan aşağı özelliklere ya da güvenliğe sahip değildir, google'da dün işe başlamış çaylak bir firma değildir, en az at başıdır...

android tam olarak özelleştirmeye açıktır, kullanıcı önüne gelen uygulamayı yükler ve kontrol edemezse elbette sistem performansı aksayacaktır; yerine bir alternatif getirerek bu özelleştirmelerin bir kısmını kullanıcıdan gizlemek, yeni bir teknoloji değil, kırmasın dökmesin diye çocuğun eline verilen daha akılcı ama nazik oyuncakları da elinden almak gibidir. bunları android'de gizleyebilir, sonunda kullanıcı daha kendini kapatmış bir sistemde eline alabilir, bunları yapamadıklarından değil, misyonları bu olduklarından. bu sistemi yazan ekibin, andorid'i dilediği misyonda yazamayacaklarını düşünmek zır cahilliktir. ios kadar katı bir hale de getirebilirler, google bunu dilediği gibi açabilir, kısabilir; bunlar bir tercih veya misyondur.

osx ile windows'un arasında da bana göre önemli bir fark yoktur; ikisi de kapalı bir sistemdir. windows kullanıcı deneyimine yalnızca biraz daha açıktır, osx ise buna biraz daha kapalı ve kendi formatını, performansını kullanır. ama iki sistem de kaynak kodları kapalı olan sistemlerdir. windows'un osx kadar özel ve katı olmamasının nedeni de yine bir misyondur, microsoft bu geniş kullanıcı deneyimini kapatamayacak bir çaylak değildir. ben şunu demek istiyorum; burada bir markanın yapamadığı bir şey yoktur, misyonları vardır. microsoft da, windows'u osx kadar kapalı hale getirebilir. apple fanları, genelde apple'a özel yazılım prensiplerinin başka markalar tarafından yapılamayacağını düşünüyor; bunlar misyon gerekleridir. microsoft'da osx'in özelliklerini yazabilir, yani bu işletim sistemini yazan bir firmanın dilediği gibi özelleştirebileceğine ihtimal veremiyorsan; bence sen bilişimci değilsindir. microsoft'da dilerse windows'da virüsün çalışmamasını garanti edebilir, ama bu beraberinde bazı kısıtlamaları da gerektirir; özel formatlar, entegre uygulamalar ister, böyle bir tercihleri, misyonları yok. apple bunu sanki başkalarının yapamayacakları özellikler gibi tanıtıyor, apple burada bir alternatif veriyor, kendi misyonunu pazarlıyor... ama ilginç olan bunu farklı bir teknoloji gibi pazarlıyor. iyi de bu teknoloji değil, bir sistemi öyle de çalıştırabilirsin, böyle de çalıştırabilirsin, bu misyonuna bağlı. burada bir başka marka tarafından yapılamayacak olan hiçbir özellik, bir ilginçlik yoktur.
  • baskalari tarafindan bulunan sinirli oranda kullanilan veya genel kullaniciya hic ulasamayan teknolijileri urunleri ile son kullaniciya ukastiran firmadir. xeroxun buldugu ama kimseyle dogru duzgun paylasmadigi arabirimi alip ilk duzgun kullanilabilir bilgisayar arayuzunu yapmistir. kapasitif teknolojisi hazirda varken ve kimseye ulasaamisken bunu alip butunlesik bir tasarimla sunmustur vs...
    elektrigi bulma seviyesinde yenilik yapmaz var olani butunlesik olarak insanlara sunar...
    bunu yapan tek firma da degildir. samsung palm pilot taki kalem olayini almis note serisi ile bambaska boyutlara getirmistir en temel ornek olarak.

dunyadaki tum teknoloji firmalarinin yaptigi sey var olan teknolojileri gelistirip erisilebilir, daha raht kullanilabilir hale getirmek zaten genel olarak su an...
  • kanımca yaptığı iphone haricinde çok kaliteli ürün yapan ama bir türlü apple ın iphoneunu sevmediğim sevemediğim isletim sistemine bir hayli sövdüğüm markadır fakat mac çoğu zaman rakipsiz olmuştur
  • bi ara hesaplamislardi, apple'in her urun lansmaninda, o urunu o tarihte almak yerine, o lansmanda tanittigi urunun fiyati kadar apple hissesi alinsa, simdi bilmem kac milyon dolarlik apple hisseniz oluyordu gibi bir hesapti.
    iphone x ornegin, 999 dolara 6 apple hissesi aliniyor, uste de biraz para artiyor, yalan degil, bence iphone x super olmus, ben de naptim, gittim 6 apple hissesi aldim. ne demisler sanki yedim.

ek: oha lan simdi bu hesabi nette bulayim dedim, meger sitesini bile yapmislar:
    http://whatifiboughtappleinstead.com/
hesabın var mı? giriş yap