• ben de yapmamanız gereken şeyi söyleyeyim madem, arabaya binip klimayı son sıcak ayara getirip ön cama vurdurmayın, boydan boya çatlıyor, hangi mal bunu yapar demeyin, ben bir tanesini yakından tanıyorum ama kalbi temiz çocuktur.
  • sabahları donan camıma ılık su döküyordum, 5 saniye sonda camı yine ince buz kaplıyordu.

buz çözücü alıp sıkıyordum. 5 saniye sonra yine ince buz.

ne yaparsam yapayım o ince buzdan yırtamıyordum. silecekleri çalıştır, su sıkma, klimayı aç vb sabahları 5 dakikamı alıyordu. size bu taktiklerin işe yaramadığı iç anadolu bölgesinden bildiriyorum arkadaşlar.

sabah işe gidecekseniz yapmamız gereken tek şey arabanın ön camına geceden karton bırakmak olacak. bildiğin karton. koli bulup açın onu güzelce, hatta ben üşenmem abi derseniz delin köşelerinden. bir iple yan aynalara veya kapı koluna bağlayın. sabah sadece kartonu arabanın ön camından kaldırıp bagaja at bitti.

bana sonra teşekkür ederseniz. çünkü böyle bilgi dolu entryler giren veya 30 sayfa boyunca aynı şeyi yazan bir siteden değil deneyerek öğrendim.
  • kettle ile kaynar suyu cama dökmek suretiyle camın içinden geçebilirsiniz. saçma saçma hareketler yapmayın. buz çözücü yada alkol içeren kolonya & dezenfektan kullanabilirsiniz.
  • yıl olmuş 2021 arabayı inip erkenden çalıştıran, evden kattle ile sıcak su döken ne arasan var. aga al arabadaki kolonyayı iki fıs fıs yap buz tutan cama neler oluyor gör. bünyesinde alkol içeren bilumum sıvı buzu anında çözer.
  • poşet içine kaynar su koymak mı, vay arkadaş
  • rutin saatte kalkılır. 10 dk araç camları buz kazıyıcı ile temizlenir. işe 10 dk geç gidilir.
  • normal çalışan bir ısıtmaya sahip araç için, işe her zamankinden 15 dk erken çıkmak suretiyle kolayca yapılabilecek hadisedir.

araç çalıştırılır, fan ve cam ısıtmalar açılır motor ısındıktan sonra. hiç birşey yapılmadan aracın içinde ekşi sözlük okunur. sabır tüm buzları eritir. ayrıca; (bkz: #114146518)

edit: evet, camdaki karı alıyoruz kabaca.

edit2: tamam tamam, ikna oldum. karı itelemiyoruz, direkt başlıyoruz.
  • soguk iklimde (60 derece kuzey paralelinde) yasayan ve bu isi kisin hemen her sabah yapan birisi olarak verebilecegim tavsiye, mümkün oldugunca kimyasal yöntemlerden kacinip mekanik yollarla halletmektir:

1) öncelikle cam buzlu iken kesinlikle silecekleri calistirmayin, silecek lastiklerini harap edersiniz. sonra yagmurda silecekler suyun bir kismini siyirir, bir kismini siyirmaz, silecek lastiklerini degistirmek gerekir. silecek suyunuz antifrizli ise insan bir an "antifirizle daha kolay erir" diye galeyana gelip bu hataya düsebiliyor.
    2) hava sicakligi -5'e kadar ise, genellikle arabayi calistirip klimayi camlara dogru üflettirmenizle 3-5 dakika icinde buzlar cözülecektir.
    3) eger hava -5'den de soguksa, 2nci maddeyle beraber ayrica bir buz kaziyacagi kullanmakta fayda var. plastik olanlari yeterli, hem de yanlislikla arabaya hasar verme riski de yok.
    4) unutmayin, kullanacaginiz her türlü kimyasal madde arabanizin camina, boyasina zarar verme potansiyeline sahiptir, hele ne idügü belirsiz ucuz mal kullanirsaniz.
    5) "abi 5 dakika bekle demissin de o kadar beklenir mi" demeyin, soguk havalarda arabanin zaten 3-5 dakika rölantide isinmaya ihtiyaci var. yapilan arastirmalar böyle havalarda marsa basar basmaz yallah yola düsmenin motorun ömründen 500km'ye kadar yedigini göstermis.
  • rahmetli babam kaynar su dökerdi. sonra eliyle kazırdı. bizi okula bırakırdı.
  • eskiden kasetler vardı. onların kabıyla buzu kazıyarak erimesini hızlandırırdık. ancak teknolojiyi takip eden bireyler olduğumuz için kaset kabının yerini zamanla cd ve dvd ler aldı.

ben blu-ray ile kazıyorum mesela. valla!
hesabın var mı? giriş yap