şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boyanmış olma ihtimalleri yüksektir.
 • bir sebebi de; avrupa illerinde lüks araba hirsizlarina kar$i alinan (alindigi sanilan) önlemdir.. "calmaya degmiyecek modelde bi araba olabilir" izlenimi vermeye cali$ilir ama o ayarda bi mersedesi calabilecek donanimda bi hirkiz, arabanin sesinden modelini cikartabilmektedir..
 • dayımın dediğine göre bazı cimri almanların vaktinde sırf 100 mark ödememek için özellikle seçtiği modellermiş bunlar
 • türkiye sınırları içerisinde genelde sadece arabası ile var olabilen insanların* * arabaları bu şekildedir. arkada model yazmayan arabada detay arayan insan genelde daha uzun süre inceleme yaptığı için bu araçların sahipleri* ego tatmini +2 yaşarlar, boşalırlar.
  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)
 • audi, mercedes, bmw gibi daha pek çok firmanın, sipariş sırasında alıcılarına sunduğu opsiyon listelerinde yer alan "model - motor ibaresi iptali" seçeneğinin seçilmesi halinde de ortaya çıkabilen durum.

  şimdi efenim neden böyle birşey ister o aracın sahibi...

  kimileri baz versiyon bir araç alıp, donanım paketleriyle üst model ayarına getirip model ibaresini iptal eder ki kendince kötü duruma düşmesin... kimisi de aracının bagaj kapağında etiketi olsun istemeyebilir. veya o arabaya kaç para verdiğini gösterebilecek bir ibarenin görünmesini istemeyebilir. kimisi de görüntü olarak hoşuna gitmediği için yapabilir.

  model yazısının olmadığı bir araç gördüğümde benim ilk aklıma gelen, bu aracın sahibinin düşük motor hacmini/motor gücünü veya modelin alt versiyonlarından olduğunu göstermemek için böylesi bir yola başvurmuş olduğu.

  bu mantığın bir diğer değişik versiyonu da, aracında hiçbiri olmamasına rağmen, koni, kingdragon vb. markaların stickerlarını alıp, ön çamurluklar başta olmak üzere aracının çeşitli yerlerine yapıştıranlarda da görülebilir, ben bunların içinde en çok "oz racing" stickerı yapıştırıp da jant kapağı ile gezenlere gülüyorum.

  ancak ne türlü olursa olsun bu durum*, 316i alıp bu yazıyı söktürüp yerine m3 ibaresi yapıştıranlardan iyidir.*
 • mercedes'de özel siparis otomobillerin arkasina model ismi opsiyonel yazildigi icin modeli afise etmeye gerek gormeyen otomobil sahibinin aracidir. vahim olan durum ise e200'un arkasina e320 yazdirilmasidir.
 • ''model iptali'' olarak adlandırılan olaydır. aracı almadan once her bmw ve mercedes bayiisi bunu sorar. fiyat talep edilmez. ayrıca modifikasyon camiasında logo iptali olarak gecer ki arabanın modelinın anlaşılmaması için yapılır. konuyla alakalı olaraktan; (bkz: custom)
 • 7.45i yazısını şahin kullanan taksici kankasına doğum günü hediyesi olarak vermiş şöförün arabası.. zira böyle de şahinler var alemde..