• nakit olarak hiç bir zenginliği olmayan, banka kredileriyle ve çek alıp çek vermeyle geçinen kişilerdir çoğunlukla. tabii en basit gemiler milyon dolardan başladığı için malvarlığı olarak zengin gözükebilirler ama riski büyük iş yapmaktadırlar da zira bir geminin durduğu yerde günlük masrafı 10 000 dolardan başlamaktadır.

bu şahısların ofisleri çok güzel olur ayrıca. insanın çıkası gelmez.
  • bir suru gemisi, gemicigi olan kisilere denir, genelde yeşilçam filmlerinde güzel ve zengin kızın babasının mesleği olur.
  • genellikle "manyak zengin" imajini icinde fazlasiyla barindiran i$, meslek, ki$i.
  • eski türk filmlerinde zengin kişilere verilen ortak isim gibi. bir türk filminde eğer bir zengin erkek varsa büyük ihtimalle armatördür.

bu meslek, bu sıfat, nedense bir fabrikatörden bir sanatçı veya futbolcudan daha çok ilgi görmüştür türk filmlerinde. eğer adamımız armatörse her zamankinden daha güçlü, daha çekici veya daha etkilidir.

sırf bu yüzden; armatör olmak için evden kaçan delikanlılarla bir neslin yok olduğunu bilirim..
  • şimdi bir grup adam var bunların da bir sürü gemisi, gemiciği var...
    ve şimdi bu adamlar silah, uyuşturucu, insan kaçakçılığı yapmayacaklar he mi?

öyle güzel meslek yani.
  • deniz ticareti ve gemi işletmeciliği ile uğraşan iş adamı
  • işlerin iyi gitmesiyle "birden" armatör olunabilir, fırsatları iyi değerlendirmek lazım. değerlendirilen fırsatların takibinin de iyi yapılması lazım, "birden" armatür alacak paranız bile kalmayabilir.

(bkz: ship sale and purchase)
  • (bkz: ayarmator)
  • eski türk filmlerinde, ünlü olarak lanse edilen tiplerdendir bunlar. uzun süre ben bu adamları musluk* işleriyle uğraşan tipler olduğunu sandım ve çocukluğum işte bu yüzden sıhhi tesisat işine girme hayalleriyle geçti.
    türk filmlerinde ünlü armatörlerin kızları genellikle ünlü avukat ve diğer ünlü işadamlarının zibidi evlatlarıyla gezer tozar. abi duydun mu ünlü armatör hede hodonun kızıymış falan derler. bu hayatımda bir tek armatör adını, ırak'ta kaçırılan kahraman sadıkoğlu ile duymuş bulunuyorum.
hesabın var mı? giriş yap