• red dead redemption 2 oyunundaki ana karakterimiz. yine van der linde çetesindeyiz ama john marston nerede?
  • hem görünüşüyle hem karakteriyle max payne 3'teki max'in büyük dedesi gibi hissettiren oyun canlısı.
  • oyun tarihindeki en başarılı yazılmış karakterlerden biri olduğunu düşündüğüm red dead redemption 2 karakteri.
    --- spoiler
    günlüğüne anaokulu veledi kalitesinde resimler çizen john, arthur’un mezarını en ince ayrıntısına kadar resmediyor. bu da “i don’t talk about him, but i think about him.” lafını destekliyor.
    --- spoiler ---
  • hikayesi , davranışları , tepkileri , konuşması ve üslubu ile arthur morgan (bkz: rockstar games)'in zirveye koyduğu çıtadır. diğer oyunlarda yaratılan john marston, tommy vercetti, carl johnson, max payne, niko bellic gibi karakterlerin her biri oyuncuyu kendine bağlıyordu, bir olay karşısında nasıl tepki vereceği, ne söyleyeceği kestirilebiliyordu, kendine has karakteri ile size istenilen duyguları çok güzel aktarabiliyordu. kısacası rockstar'ı diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerden biri az role sahip küçük karakterlerden başrollere kadar tüm oyun karakterlerini birer hollywood filmi kalibresinde hatta daha üzerinde yaratmasıdır. arthur morgan işte bu zihniyetin ustalık eseri. ağzından çıkan her kelime, mimikleri, bir an gaddar bir katil iken başka bir sahnede şefkat dolu bir adam ve bunların her birinde o duyguları dolu dolu yaşatabilmesi. sanki sanal bir karakter değilde o anı gerçekten yaşayan bir insanmış hissini size veriyor. hakkında yazılacak çok şey var ama bazı sahnelerde elinizdeki controllerı bırakıp ayağa kalkarak alkışlamak istiyorsunuz.

(bkz: there's always a god damn train)

küçük yaşta (bkz: dutch van der linde) ile tanışıp illegale bulaşan, her gittiği eyalette farklı bir isim kullanan usta bir silahşör, kovboy ve haydut.
  • atla yolda gallop attığınızda; good boy fln derken, sanki ata arkadan yaslıyormuş gibi bir ses tonu ile söylüyor. sinir bozucu.

bir de kampta bir kaç karaktere antagonize yaptığınızda dayak yiyor, bir kaç kez daha tekrarlarsanız kampın dışına atıyorlar.
  • roger clark sesiyle bu adama hayat vermiştir.
  • red dead redemption 2 adlı başyapıt da ana karakterdir. birazdan hakkında yazacaklarım ağır spoiler içermektedir.

--- spoiler ---

oyunun orta bölümünde ölümüyle bizleri yasa boğmuştur. fakat rockstar şöyle birşey düşünmüş(ne yazık ki sonradan öğrendim). arthur abimizin ölüm şekli oyun içinde yaptığımız tüm iyilikler ve kötülüklere göre değişiyor. eğer onursuz bir şekilde ilerliyorsak maalesef acı bir şekilde(beyni patlayarak veya sırtından bıçaklanarak) ölüyor. bu da sizi derinden yaralayabiliyor. sağda solda gördüğümüz insanlara yardım ederek, suçsuz insanları öldürmeyerek veya soymayarak onurlu bir arthur morgan olabiliyoruz. bu da ölümün daha güzel ve şerefli bir şekilde olacağı demek oluyor. umarım oyunu bitirip okuyan suserlar gün doğumuna bakarak ölümüne şahit olarak okuyorlardır bu satırları...
    --- spoiler ---
  • onu bunu bilmem de eğer sözlükte büyük harflerle bir şey yazılsın deseler arthur morgan yazılmasını isterdim sadece. oyun tarihinin belki de gelmiş geçmiş en sağlam en muazzam en babayiğit karakteri.

--- spoiler ---

oyun başladığında cahilliğimden bu adam kim dedim durdum, john'u aradı gözler ancak öyle hızlı bağ kurduk ki rockstar bu işi fazlasıyla biliyor ah ah. arthur morgan reyis hakkın rahmetine kavuştuktan sonra kinaye budur ki john'u kontrol etmek garip ve üzücü geldi
    --- spoiler ---
  • rdr2 oyununda hızlıca bağ kurduğum ve çok sevdiğim ana karakterimiz.

nedense the walking dead the game ana karakteri (bkz: lee everett) ile kurduğum bağ tarzı bir yakınlık hissettirdi bana. iki karakterde benzer özellikler göstermekte ve oyun ilerledikçe oyuncu ile sağlam bağ kurulmakta.
  • adam gibi adamdır.

--- ağır spoiler ---

mezar taşında ''blessed are those who hunger and thirst for righteousness'' yazan süper insan.

incilden bir bölümdür.
    --- ağır spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap