• (bkz: la havle ve la isla bonita)
    bunu diyor ve sakinleşiyorum.
  • ağız alışkanlığıdır. bende bir ateist olarak arada sırada ağzımdan kaçırıyorum. ama müslümanlar da kader utansın diyor. hacı amcalar torunlarını keraneci diye seviyor ne var yani. sevaplarımızla günahlarımızla yaşıyoz işte fani dünyada. olur böyle şeyler.
  • la havlu ver la küvete ile aynı duyguyu betimler.
  • bunu söylerken başka bir canlıya zarar vermedikleri için pek de sorun olmayan deyiş. mesela ben demiyorum, zira müslümanken de demiyordum; fakat diyenin ne zararı var?

dindar kardeş, bak bu konulara hiç girmeyeyim diyorum ama yine kendimi tutamayacağım. ben bunu deyince işlemiş olacağım bir atayiz haramı, gideceğim bir atayiz cehennemi yok, fakat sen şişe şişe biraları, duble duble rakıları devirip üzerine cila olarak zina yaptığın an, bunlar senin inanç sistemine göre istisnasız haram, cezan da cehennem oluyor. ha, "yapma" demiyorum, zira günah senin günahın; aynen benim atayiz ağzımdan çıkan inşallahın hiçkimseye zararı olmadığı gibi senin alkolünün de uçkurunun da kimseye zararı yok (bak bugün saftirik günümdeyim, içip içip trafiğe çıkanlar, insan taciz edenler konu dışıymış gibi yapıyorum).

zararsız insanın işine burnunu sokma, tutarlı ol, canımı ye.
  • gerçi söylenmiş ama; ".. illa billahil aliyyil azim" kısmı eklenmedikçe zaten hiç bir güç ve kuvvet yoktur anlamı taşıdığı için ateizmin düşünce yapısına ters olan bir durum söz konusu değildir. konuyu video ile de destekleyelim:

https://www.youtube.com/watch?v=dgl8vkbeygy
  • bazı alışkanlıklar kolay bırakılmıyor. islamla iç içe yetişmiş bir insan olarak "inşallah, allah allah, valla" kelimelerini sonradan kendime kızsam da bazen ağzımdan kaçırıyorum. inançsızlıktan çıkartmıyor ama merak etmeyin. önemli olan niyet sonuçta.
  • özellikle adana ve hatay civarında beş vakit namaz kılan ve kıldığını da herkese ifşa eden binlerce, belki onbinlerce 'dinibütün' vatandaş çok sinirlendiği zaman karşısındakine 'allahını s.keyim' diye küfreder.

bence böyle küfür etmek, ateistlerin 'la havle ve la kuvvete' demesinden daha tezat, daha kınanası bir durumdur. üstüne üstlük, eğer inanıyorsanız, ayrıca büyük de günahtır. çünkü kimsenin kendine özel tanrısı olmayacağından küfür edilen adamın tanrısı veya allahı da tüm evreni yaratan ve hepimizin tanrısı olan allahtır.
  • rahmetli babannem (kendisi hacı idi) sinirlendiği vakit " la havle vela kuvvete illa billa ali ül azim" derdi. işte bu .çocukluktan beri aklıma kazınmış. küfür edemeyeceğim ortamlarda çok sinirlenince ben de bunu derim.

ama bu benim algıma çok sinirlenip küfür edemediğin zaman söylenen söz olarak kazımış. yoksa başka da bi anlamı yok.
hesabın var mı? giriş yap