sturmgewehr

  • 1705
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

call center agent

(bkz: insan)

az uyurlar. çok çalışırlar. neredeyse tüm zamanlarını bilgisayar başında, başlarında gitgide ağırlaşan kulaklıklarıyla çağrı alırken ya da yolda geçirirler.*

dert dinlerler. memnuniyetle yardımcı olurlar. kendilerinden bekleneni** yapmaya çalışırlar. birçoğu sigara ve alkol kullanır. günlük hayatlarının birçok anına işlerinden kalan alışkanlıkların damgası vurur. örneğin kahve isterken çay dediklerinde “düzeltiyorum, çay alacağım” gibi..

özel hayatları yok gibidir. ya da yok denecek kadar azdır. birçoğu işteki özeni özel hayatına yansıtamaz. logout oldukları anda o bütün gün peygamber sabrıyla tüm gün müşteri derdi dinleyen kişi gidip yerine bir kurt adam gelebilir. özel hayatlarında, işteki sabırları yok denecek kadar azdır. (bkz: #9942439)

çalışırken verimlilikleri; özel hayatlarındaysa gün geçtikçe yitirdikleri insanlıklarını korumaları, en azından eskisi gibi olmaları beklenir.

zamanları çok kısıtlıdır. her anları planlı programlıdır. yerine göre saniyelerinin hesabı sorulur ve hiçbir zaman maddi veya manevi emeklerinin tam karşılığını alamazlar.

her şeyden önce insandırlar ve müşteri hizmetlerini ararken kendilerine bağlanmadan önce duyulan sesli yanıt sisteminden* farklarını durup bir düşünmek gerekir.

devamını okuyayım »
05.03.2007 01:05