• bir tarantino animesi
  • manganın günceline an itibariyle ulaştığım aşmış seri. çizimleren ne kadar istediğim tadı alamasam da konu ve kurgu mükemmel. mangasını okumayanlar için anime boyunca izlediklerimizin hikayenin çok ufak bir kısmı olduğunu söylemem gerek. manga okumaya pek alışkın olmayan arkadaşlar çizimlerde kişileri çok rahat ayırt edemeyecekleri için animeyi beklemeleri daha iyi olur. spoiler vermekten hoşlanmadığım için manga ve animeyle ilgili detay vermeyeceğim lakin en beğendiğim seriler arasına çok rahat girdi shingeki no kyojin.
    merak ettiğiniz konu hakkında yeşil atabilirsiniz.
  • korkunç anime.
  • manga serisi
  • az evvel 2018 yapımı ikinci pc oyununu bitirdiğim anime. ben hayatımda bu kadar gerçekçi bir uyarlama görmedim diyebilirim. oynarken animeyi yaşıyorsunuz, devlerle olan savaşı içeriden, bizzat keşif birliği askerinin gözünden. oynanış ilk başta çok zorlamıştı ama sonradan manevra teçhizatına alışarak örümcek adama dönüşüyorsunuz, devleri levi gibi doğrayabiliyorsunuz. senaryo mükemmel bir biçimde animeyle birleştirilip oyuna dökülmüş. gerçek sahneler kullanılırken siz bazen bizzat içinde, bazen arkada savaşıyorsunuz ve ana senaryonun bir parçası oluyorsunuz. karakterinizin her şeyini kendiniz tasarlıyorsunuz, geliştiriyorsunuz ve elbette sürekli savaşıyorsunuz. mangayı takip etmediğim için son sahne hariç, her şey animenin bizzat kendisiydi. son sahneyi muhtemelen mangasını takip edenler biliyordur spoiler vermeyeyim.

mutlaka oynayınız.
  • --- spoiler ---

dikkat ! manga 105. bölüm ! spoiler!

sasha öldü. bunu, sona doğru gidilen yolda yan karakterlerin azaltılmaya başlanması olarak görebiliriz sanırım. keza karakter sayısı çok artmıştı.
    bu arada levi'nin* obsesif deha rolleri sadece bana mı zorlama geliyor? bak mikasa'ya, hiç afra tafra yok. tatava yapmadan biçiyor geçiyor.

--- spoiler ---
  • senaryoyu kesinlikle vegan bir ekibin yaptığına inanıyorum.
    ilk bölümlerde eren'in babası devleri anlatırken beslenme biçimleri ile ilgili şu cümleyi kurmuştu: bizi yemeselerde hayatta kalabiliyorlar, demekki bizi sadece zevk için yiyorlar. aynı biz insanlar gibi. et yemeden gayet rahat hayatta kalabiliyoruz.

devlerin arasında her yaştan insan olması , ve cinsiyetsiz olmaları. manasız aptalca,bazen sevimli,bazen şaşkın yüz ifadeleri görebilmemiz. sanırım hayvanların da bizi böyle gördüklerini düşünüyor ekip. onları yerken bazen mutlu bazen mutsuz ama aynı vicdansızlıkla tıpkı devler gibi değil miyiz bizde?

yine başka bir planda eren tavuk yerken tıpkı devlerin insanı yediği gibi yiyordu. iki kare art arda gelmişti.

yada misaka dünyanın acımasız olduğuna kendini inandırmak için babasının mutlu mesut avdan dönerken daha önce öldürdüğü ördeğin imgesinin aklına gelmesi. karınlarını doyurmak için tıpkı devlerin elindeki insanlar gibi babasının elinde de ölü bir ördek vardı.

yine eren'in devlere karşı ne kadar aciz olduklarını anlatırken çiftlik hayvanları benzetmesini yapması. tıpkı onlar gibi çitlerin-belirlenmiş sınırların içinde yaşamak zorunda oluşlarına sürekli vurgu yapması.
    --- spoiler ---
    ufak notlar;
    karakter adları ve şehirlerin mimarisi gibi konularda çok uluslu takılmışlar. eren, mikasa, armen,sasha vb.
    25. bölümde duvarlara methiyeler düzen, onları tanrılaştıran rahip ve şürekasının yerle yeksan olması hakikaten komikti.
    mikasa benzeri bir şeyler istiyorum. o ne tatlı bir bağlılıktır yahu. zırhlı devle dövüşürken nasılda pır pır dolanıyordu etraflarında.
    --- spoiler ---
    not: güncellenecektir. yeni başladım
  • şu başlığa entry girildiğinde öyle korkarak tıklıyorum ki her an salağın biri okuduğu mangadan spoiler vermiş olabilir diye. daha önce çok oldu çünkü. neyse 3. sezon için sabırsızlıkla beklediğim anime.
  • 3. sezonu saatler önce başlamış olan anime.
hesabın var mı? giriş yap