• ortadoğuda olmamamıza rağmen ortadoğunun ortasında olmamıza neden olacak bir durum. ayasofya bir semboldür. sana bana ötekine ait değil bir dünya mirasıdır. geçmiş zamanda farklı değerlendirilmiş olması 2019'da da aynı şekil yada aynı mantık ile devam edilmesini gerektirmez. ıstanbulun, dinlerin buluşma noktası diye hâlâ adlandırılabilmesinin nedenlerinin başında zaten ayasofya'nın hâlâ ortak değer olarak mevcut olmasıdır. hemen misilleme yapın amk, durma yarış, koş, yetiş. hoşgörü, barış, selam vb algılarınızın da amk. sessiz kalıp kalmamak ya da ne yapıp yapmamak gerektiğini bi türlü öğrenemeden öleceksiniz. trollüğünüze doymayın.
  • ''ezan sesi duyulmuyor
    haç dikilmiş minbere
    kafir yunan bayrak asmış
    camilere her yere''

açılsın!

açılması için kafirin yeşilköy'e ayak basmasını mı bekliyoruz!
  • istanbul'u fethettikten sonra fatih sultan mehmet tarihe ve ayasofya'ya olan saygısından dolayı konstantinapolis (konstantine'in şehri) 'in adını değiştirmemiş, konstantiniye demiş. ayasofya'nın adını değiştirmemiş, ayasofya olarak bırakmış.
    ayasofya için askerlerine "burayı yıkmayın, yakmayın, hiçbir eseri talan etmeyin, zarar vermeyin, sadece ince bir sıva ile kapatın tüm mozaik ve freskleri" demiş. o zamanlar fetih simgesi gerektiği için orayı camiiye dönüştürmüş. lakin devir o devir değil arkadaşlar. artık ne osmanlı var ne başka imparatorluklar, batılılar artık eskisi gibi güçsüz değil.
    ayasofya'nın az ilersinde 10000 kişi kapasiteli sultan ahmet camii var, siz önce orayı doldurun, sonra camii ihytiyacınız kalırsa ayasofya'ya bakılır.
    tarihe saygılı olun.
  • hala manyak manyak konuşanlar var, neymiş hiristiyanlar tahrik ediyormuş, yok efendim hep müslümanlar mi ılımlı olup alttan almalıymış. baştan söyliyim bütün dinci akımların, dayatmaların, toplumu belli başlı normlara göre düzenlemeye çalışanların, canı cehenneme.

ama bu kadar da kör olmayın, almanya da kamyonla neol pazarına daldılar, nice de bastile günü tırla bulvarda 90 kişi öldürdüler, daha düne kadar ışid ortalıği mezbahaya çevirmişti, bunlar yakın zamanda olanlar vs vs vs.

burda kimseyi haklı çıkarmaya çalışmıyorum kimseyi “onlarda yaptı ama” gibi sığ bir görüşe sürüklemeye de çalışmıyorum. konuyu sadece din temeline oturtmak en aptalca şey bunu söylüyorum. insanlar vahşi sadece onlara bir sebep verin din, ırk veya siyasi görüş. ayasofyada namaz kılınca eline ne geçecek ne kazanacaksın, kaç sevap point.... 1 mi ?, 5 mi ? değer mi ?
  • açın da kurtulalım, ne kafa siktiniz arkadaş. amma meraklıymışsınız ortodoks kilisesinde namaz kılmaya.
    mozaikleri perdeyle kapatır, namaz saatleri dışında açarsanız benim itiraz edecek bir şeyim olmaz, bir plebisite bakar. hem biz de namaz olmayan saatlerde ücretsiz girebiliriz böylece.

umarım kabe'de ayin yapılan günleri hiçbirimiz görmeyiz.
  • yılda 3 milyon insanın ziyaret ettiği, ülkenin en çok para kazandıran yapısını namaz kılacaklar diye şalvarlılara emanet etmez bu hükümet. yedirirler mi lan size orayı? para basıyor orası para, gözlerinden daha iyi bakıyorlar oraya.
  • bu ne yaa ne kadar saçma bir önerme. böyle mi alacaksın intikamını ? o zaman israil de gitsin kudüsteki camileri kendi ibadethanelerine çevirsin. ne biçim , ne mantıksız kafalar bunlar! düşünmeyi bile bilmiyorsunuz amk
  • bizim emperyalist devletlere karşı savaşımız topla, tüfekle veya etkiye tepkiyle olmamalı.eğer bir gün bilime ve eğitime önem veren bir ülkeye evrilirsek işte o gün değişecek dünyanın islam'a bakışı,çünkü daha güçlü bir ülke olma yolunda büyük adımlar atacağız ve olacağız da...

bugün müslüman dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biridir türkiye bu vahim durumu değiştirmek eğer bizim elimizdeyse bu fırsatı çok iyi kullanmamız gerekiyor.örneğin radikal islamcının biri çıkıp bütün cehennemlik kâfirler öldürülmelidir diye açıklama yaparsa bu etkiye tepkinin kısır ama keskin döngüsü yine ayın aydınlattığı aydınların ayın aydınlığını daha da keskinleştirdiği dünyamızın ışığını söndürme girişimlerine devam edecektir.
  • her köşe başında bir cami olduğundan gereksiz olandır.

amaç tabi ki namazın kendisi dışında her şey.

ekleme: cami kapasitelerinin, doluluk oranının bir önemi yokmuş. her yer cami olsun zaten, evler de cami olsun, bütün yapılar cami olsun. anlamamakta neden direniyorsunuz, sizin bu zihniyetiniz içinde bulunduğunuz her şeyi kalitesizleştiriyor ve o kavramın içini boşaltıyor.
  • hah, ibadete açsınlar da cemaat içine etsin de mi? zaten bu millet iyice zıvanadan çıktı, ne camileri adam gibi kullanıyorlar ne de tarihi eserlere özen gösteriyorlar. yıllar önce bir haber görmüştüm, hangi cami olduğunu hatırlamıyorum, çivi çakılması yasak olan tarihi caminin tadilat yapıyoruz diye içine etmişlerdi. ayrıca, bana göre ayasofyanın ibadete açılması anlamsız olur. bunun bazılarının iddia ettiği gibi korkmakla, ağzımızın tadı kaçmasınla alakası yoktur. ayasofya, iki farklı imparatorluğun izlerini taşıyor, tarihi eser vasfına sahip bir yapıdır. bu bina üzerinden iki dinin inananlarını kaşımak da ayrı bir allahsızlıktır.

bazıları fatih'in vasiyeti, laneti bilmem ne demiş. bu kadar kafasız olmayın kimseye lanet manet dokunmaz. o bina artık türkiye cumhuriyetinin malıdır dolayısıyla milletin malıdır. ilk başlarda kimse itiraz etmezken, kafirin oyunuyla ayasofya edebiyatı yapmanın hiç bir anlamı yoktur. bir binanın kim yaparsa yapsın kutsiyeti yoktur. kutsal olarak adlandırılabilecek tek yapı vardır o da kabedir.
hesabın var mı? giriş yap