• eğer aydın boysan müslüman değilse doğru açıklama. ben allah'a inanmıyorum niye bana cenaze namazı yapıyorsunuz kardeşim? mantıklı mı bu?
  • kılınmasın ne olacak. siz kalınca cennete mi gidecek? dini tekelinde tutan embesillerin düşüncesidir. saygı maygı duymam, biz hep size saygı duyalım kafir olalım he, senin gibi 9 yaşındaki kıza hallenip müslüman olmaktan iyidir.
  • bir ilahiyatçının argümanından ziyade, niyet okumak olacak ama, muhtemelen, bahse konu kişinin kendi dünya görüşüne saygı gösterilmesi hasebiyle, doğru olan önermedir.

muhtemelen diyorum zira aydın boysan'ın iç dünyasını ben bilmiyorum fakat inanmadığı bir inanç sisteminin kurallarınca defnedilmesi, bir tür saygısızlıktır.
  • koalanın babası konuşmuş,
    he deyip geçmek lazim...

babası neymiş ki oğlu n'olsun...

yayında mıyız?
  • kendisine bu söylemi için allah razı olsun diyorum.

arkadaş adam oldukça güzel bi açıklama yapmış. bu denli doğru bir açıklamaya karşı bile nasıl oluyor da bölünebiliyorsunuz.

aydın bey ateist miydi bilemem ama bu vesileyle ülkede ateistlerin ölülerine aileler ne yazık ki saygı duymuyor diyerek konuyu açabiliriz . bir çok dinsiz cenaze namazım kılınmasın diye video çekiyor, mektup yazıyor, vasiyet bırakıyor ama gene de inatla cenaze namazı kılınıyor. bana kalırsa bu hukuksal açıdan da suç sayılmalı.

imamlar mevtin vasiyetine uymaktansa ailenin lafına uyarak dinen de kabahat işlemektedir. bir dinsiz cenaze namazı kılınmasın diye ne yapmalıdır bilemiyorum.

salağın biri de aile vergi veriyor gideceksin demiş. siker misin sabaha mı bırakırsın.
  • arkadaş azrail sanırım. son nefesinde ruhunu verirken yanındaydı. ilahiyatçı olacak bir de allah hidayet nasip etsin.

peki peygamber efendimiz kimin cenaze namazını kılmamış söyleyeyim. devlet malını yiyenin. öyle ki devletin bir takunya çivisini çalanın cenaze namazını kılmam demiş. ama tabi 21. yüzyıl konjüktürü, anca içki içen adama günahkar diyebiliyor.

allah aşkına bi kaybolun artık. bi gidin tiksindim yemin ederim bi defolun.
  • (bkz: yaa pelin kardeş çok rahat konuşuyordun)
    (bkz: yaa pelin kardeş çok rahat cenaze namazı kılıyordun)
  • --- spoiler ---

buradaki kâfir sözcüğünü aşağılamak için değil kurani bir kavramla bir gerçeği ifadelendirmek için kullanıyorum.

--- spoiler ---

kuran'da "kafir" sözü aşağılamadan başka bir maksatla kullanılan bir kavram mı sanki? nerede bu söz var, orada bir aşağılama var zaten.

geçiniz.

madem öyle, inanmayanlardan diyanet için vergi alma ikiyüzlülüğü kaldırılsın o zaman.
  • “- ne yani ya son nefesinde müslüman
    olduysa?”

e birader bu ne şimdi, bu mantığı göre ölen herkese ama herkese cenaze namazı kılmak gerekir, yani ortodoks, katolik, yahudi budist fark etmeksizin..

konuyu ayrı tartışmak gerekir belki ama düzgün bir üslup ile dile getirilmiş rahatsız edici olmayan bir açıklama olmuş, yukarıdakinden daha mantıklı yorumlarınız yoksa zorlamayın bence.
hesabın var mı? giriş yap