• borsada düşüş beklentisi içinde olan ve buna göre pozisyon alan kişi.
    (bkz: borsada boğa ve ayı sembolünün anlamı)
  • avını ya da saldırması gereken canlıyı dişleriyle parcalamayan, telaffuzu en güzel hayvan. bu kodummu otutturuyomus, mesela insanla karsılassın,penceyi bi tane koyuyomus paaatt diye felegin sasarmıs,ne güzel yaa,yırtıcı bi sey deil,sadece sinirini alıyo belli ki,şiddete meyyili bi insan olarak kendime en yakın buldugum sevimli(tabi karsı karsıya gelmedigim için bu kadar güzel bahsettigimi biliyorum)
  • müzikalitesi ve sözlerinin yüzeyselliği bakımından yerlerde sürünen, hele hele kendisinin yetmişlerde verdiği eserlerin ulviliği ile karşılaştırıldığında rezalet sıfatını rahatlıkla hak eden bir barış manço şarkısı. ammavelakin doksanlar türk popu odaklı partilerde insanları coşturmak ve eğlendirmek için mükemmel ötesi, biçilmiş kaftan bir eser olduğu da tecrübeyle son derece sabittir. (ara: doksanların türk pop zirvesi)
    sözleri de yok, muhtemelen silinmiştir bi şekilde. yeniden yapıştıralım bulunsun:

bugün hava güzel dedim ki hanıma
    haydi kalk giyin de çıkalım biraz
    bak cıvıl cıvıl kuşlar uçuyor
    dalları basmış erikle kiraz

çoluk çocuk cümbür cemaat
    piknik yapalım ne dersiniz ha?
    ev halkı uçtu yihhu aslan baba sen çok yaşa

yolda düşündüm bizim çocuklar tanımıyorlar hayvanları
    bir hayli garibime gitti doğrusu bir baba olarak verdim
    kararı
    anında bir ters u dönüş doğru hayvanat bahçesine
    biliyoruz ayıp oldu hakim bey ama zar zor girebildik
    içeriye

bak evladım buna ayı derler
    ormandan inip şehre gelirler
    ağır mağır hantaldır ama
    armudun iyisini ayılar yerler

evet babacım ona ayı derler
    ayılar bizleri çok severler
    ağır mağır hantaldır ama
    armudun iyisini ayılar yerler

seninde canın günün birinde
    armudun iyisini yemek isterse
    sakın ha aman manava gidip te
    armutları tek tek elleme

adamın kafası bir atarsa
    bayramlık ağzını bir açarsa
    sana neler der biliyor musun
    mahalle duyar rezil olursun

a de bakayım -a- bi de y de -y- şimdi bi de i -i-
    oku bakayım ayi oku bakayım ayi
    maksat çoluk çoçuk öğrensin hayatın çetin yollarını
    kaptırmasınlar kimseye kafalarını ve kollarını
    hani baba olarak vazifemiz tabi uyandırıp ikaz etmek
    uzunlar yanmıyor hakim bey kısa yoldan anlatmak gerek

hayvan sevgisi tabiki lazım ama herşey karşılıklı
    ben seni seveyim sende beni say ki bozulmasın ağzımızın
    tadı
    armudun iyisini zaten o yer bir eli yağda ötekisi balda
    buramıza geldi artık hakim bey takdir sizden birazda ite
    kaka

a de bakayım -a- bi de y de -y- şimdi bi de i -i-
    oku bakayım ayi oku bakayım ayi
  • bir mahkeme salonunda geçen şarkıdır. barış manço hakimle konuşur. derdini anlatır. anlaşılan o ki, güzel bir bahar günü çoluk çocuğu toplayıp hayvanat bahçesine götüren barış manço, geri dönüş yolunda kırmızıda geçmiştir, hız sınırını aşmıştır ya da alkollü araç kullanmıştır. belki de şarkıdaki öğüt gerçekleşmiştir, armudun iyisini seçmeye çalışırlarken manavla kavga etmişlerdir. bir şey olmuş ama belli, olmuş ki hakim karşısındalar. o anlatılmıyor. neyse, şarkının sonuna doğru barış manço mahkemede sosyal mesajlar verir, daha sonra bir kavga olur. en sonunda yine o ünlü "a de bakıyim" ile başlayan nakarat tekrarlanır. olayın ayı ile alakası çözülmeye çalışılırken şarkı biter. budur.

http://www.youtube.com/watch?v=8-ax-pbdyni

nasıl bir ruh haliyle yazdın bunu barış abi?
  • almanya'da bu hayvanların irtibatı bizim buradaki gibi değil. şimdi biz deriz ki " oha lan çüş ayuyya bak". ayı bizim kültürümüzde ayıplanan bir şey nedense, fakat örneğin almanya'da bizim buradaki "aslan" ile kafa kafaya gidiyorlar irtibat yönüyle.çünkü ayı asi, güçlü ve onurlu bir hayvandır (bkz: altın ayı)
  • rusya'nın milli sembolü olan hayvan.
  • on ayaklari daha kisa oldugundan bayir asagi hizli kosamaz, tepetaklak olmasi surpriz olmaz. o yuzden egimli bir arazide ayi tarafindan kovalanirsaniz, artik ne tarafa kacacaginizi da biliyorsunuz. simdi birakin da bana bir hayat borclanacaginiz o gunu bekleyeyim.
  • konservatuar sınavlarına hazırlanan erkeklerin büyük bir kısmının sergilemek için tek kişilik perdesine çalıştığı anton çehov oyunu. o kadar fazla ayı oynayan varmış ki, gına gelmiş artık konservatuar hocalarına.*
  • esasen itici bi hayvan olmasına rağmen,her genç kızımızın en az 2 tane "i love you" yazılı ayısıyla odasını yada masasını renklendirdigine emin olduğum hayvan.
  • kendilerine en yakın hayvan köpeklermiş. yani köpekgiller ile aynı sınıfa konmasa da, atalarının bir olduğu düşünülmekteymiş. cahillikler kitabı diye bi kitapta okumuştum, götümüzden sallamıyoruz kardeşim.

(bkz: okuduğu kitabın adını verirken utanmak)

napıyım abi, kitap ilginç, adını ben mi koydum allah allah.
hesabın var mı? giriş yap