şükela:  tümü | bugün
126 entry daha
 • araplar, rumlar, kürtler, ermeniler ve tüm azınlıklar da türk olduğu için doğru iddiadır, "azeriler türk değildir" çünkü azerbaycanlılar gerçek türklerdir. türklerin kökeni olan oğuz türkleridir. özetle türklerin atası azerbaycan türkleridir. ama elbette bunu cahillerin bilmesini beklemiyorum, tam gaz devam çünkü cehalet mutluluktur ;)
 • azerbaycan türkleri “azeri” kelimesini kabul etmemektedirler. bu sözcüğün türklük düşüncesinden ayırmak amaçlı sovyet zamanında komünist yönetim tarafından oluşturulmuş yapay bir terim olduğunu ifade etmektedirler.

  azerbaycan türkleri tıpkı bizim gibi türk kökenlilerdir ama fars kültürünün etkisinde kalmışlardır ve bundan itibarla hatalı şekilde fars olduklarına inanılmaktadır.

  ancak burada garip olan durum, aynı şekilde bizim de fars kültüründen oldukça etkilenmiş olduğumuzdur.
  bu çerçevede islam dininin birçok temel terimini dahi arapça yerine farsçadan almışız:
  (bkz: namaz)
  (bkz: oruç)
  (bkz: peygamber)

  edit: bu terimlere zaten arapça diyenler olmuş.
  amacım sizleri ezmek değil ama arapçada ”p”ve ”ç” harfleri bulunmamaktadır. mantıken oruç ve peygamber kelimelerin arapça olmadığının çıkarımını yapabilirsiniz.

  kelimelerin arapçaları, sırasıyla:
  (bkz: salat)
  (bkz: sıyam)
  (bkz: nebi)
 • yorumların çoğunu okudum,azeriler türk değildir “tezini” savunanların profillerine baktım, hepsinin kürtçü olması enteresan mı, değil mi?
 • kürtçülere göre zaten türk diye birşey olmadığı, hepimiz 'soysuz kırmalar' olduğumuz için normal bir iddiadır.

  eziklik çok zor arkadaş kendin bir bok beceremediğin için sürekli birilerini kendi seviyene çekmeye çalışıyorsun.
 • o zaman neden türkçe konuşuyorlar?
 • bunu diyenler ulu türk hakanı şah hatayi içinde kürt derler cevabı ise şah yıllar önce vermiştir..
  aslım karabağlıdır
  sıtkım hakka bağlıdır
  vakitsiz gül açılmaz
  gül saatine bağlıdır

  (bkz: şah ismail hatayi)
 • azerilerin ne olduğu konusuna girmeyi haddim dışı bulsam da fars-kürt-ermeni'lerin karışımı olduğu iddia edilen bir halkın neden bir oğuz dili konuştuğuna akıl erdiremedim. bir de ben x'im (x € {türk, kürt, ermeni, bulgar, rum, zaza, arap, süryani, ... }) diyen insanlara yok sen x değil y'sin diyen insanlara akıl erdiremiyorum. nedir sizi başkaları üzerinde kendilerinden daha uzman kılan?
 • (bkz: kürtlerin var olmadığı gerçeği) ile eş değerdir.
 • türkiyedekilerin de indo-european gen dağılımını ortaasyalılardan daha çok gösterdiği gerçeğini ne yapacağız? bir tek antalya mersin güney ege tarafında görülenler dışında bir varlık da gösteremiyor. bu pazar sabahı bunu kim neden yumurtladı şimdi? azeriler ben türk'üm diyorsa türk'tür. fars'ım diyorsa da öyledir. kafatası falan da ölçecek misiniz?
146 entry daha