• genellikle garsonlara bahşiş verilir. ama yeni yeni adetler türemekte.

taksiciye bahşiş vermek çok anlamsız geliyor bana. o zaman tüm meslek erbaplarına bahşiş bırakalım anasını satim.

devlet memuruna işini yaptı diye bahşiş bıraksan rüşvet vermiş oluyorsun mesela...

edit: düğün yapacak adamın; yol kesenden tutunda berbere, bıçak getirene, makas getirene, kapısını açana, sandığa oturana vs vs vs vs bahşiş verme zorunluluğuda var tabi. ulan adam zaten düğün yapıyor batmış birde bu soyguncular var.
  • gariban olduğunu düşündüğünüz (bkz: düşük gelir grubu), verdiği hizmetten memnun kaldığınız ve paranız olduğu sürece her meslek grubu buna dahildir. elbette bahsedilen sektörün özel sektör olması kaydıyla. mesela bazı mekanlar zaten adisyona otomatik olarak ekliyorlar bahşişi ama genelde gördüğüm kadarıyla hesabın ya da hizmetin %10'u civarı bir bedel makbul sayılıyor.

illa kanlı canlı örnek isterseniz suculardır mesela efendim. adam kaç kat merdiven çıkıp 20 kiloya yakın ağırlıktaki suyu ayağınıza getiriyor. o kişinin çok zengin olma ihtimali de pek olmadığına göre bari emeğine karşılık bir güzellik yapın siz de ona.*
  • bence kargo kuryelerine de vermek lazım , garsondan daha zor işleri
  • sanayide çalışan , genç kardeşlerimize öncelik verilmeli
  • ideal olan dünyanın hiç bir yerinde verilmemesidir. zira zaten bir hizmet satın alıyorsun ve ek bir ödeme doğru değil ama ki kocaman bir ama, bazı ülkelerde bahşiş olayı tamamıyla kültür olmuş durumda ve verilmemesi için hizmet verenin gerçekten size kötü hizmeti söz konusu demektir ki çalışan çoğu kez bir sorun mu oldu, sıkıntı ne diye sorar size.
hesabın var mı? giriş yap