• ilk açıldığı zamanlarda çevresinde hiç bir alışveriş merkezi bulunmaması sebebiyle hınca hınç dolu olan ancak günümüzde kipa, agora ve bilumum alışveriş merkezi yüzünden in cin top oynayan ancak çeşme trafiğinin derdine derman olabildiği alışveriş merkezi...
  • açıldığında türkiye'nin en büyük migros'uydu. şimdi ise sıradan ve boş bir migros.
  • şu sıralarda şantiye sahasına dönmüş yeniden doğum hazırlıkları yapan alışveriş merkezi...
  • 3 m li (mmm) migros.
  • 5 m'li (mmmmm) olma yolunda ilerleyen migros.
  • 5m li olacağını sanmıyorum ama mevcut barakasından kurtulup adam gibi bir binaya kavuşacak olması sevindirici. yeni haliyle bile balçova kipa ya rakip olamasa da eğer projedeki bowling salonunu yaparlarsa çevresindeki avmler arasında bir fark yaratır.
  • 5m'li (mmmmm) migros olmuştur. hayvandır.
  • 5m olmasına rağmen hala tercih edilmemektedir. kipa'ya çok yakın olması sebebiyle çevresi gelişmedikçe de popüler olamaz. alışveriş merkezi değil, markettir.
  • dizaynında başarısızlık mevcut. işte bu yüzden avm mimarlarının gerçekten çok iyi olması gerekiyor. dizayn bir avm nin her şeyidir. bu migrosun bulunduğu kompleks bir garip. otopark uzak bir yerde. ayrıca boğucu bir yapıda. açık hava kısmı çok ortada kalmış. mağazalar yalnızları oynuyor. bir bütünlük yok. kendini dağınık hissediyorsun. toparlayıcı ve ferahlatıcı bir atmosferi yok. agora hala bir numara. ziplenmiş ve derli toplu haliyle kipa da başarılı.

mesela palmiye niye tutmadı? kötü abi. ortada geniş bir boşluk var. dükkanlar etrafa serpilmiş. ikinci katı dapdar. dükkanlar yalnızları oynuyor. bütünlük yok. agora öyle değil. dükkanlar birbirini besliyor. sıkı sıkılar. falan filan işte.
  • ilk açıldığı günden bu yana en büyük müşterisi ben ve ailem olan alışveriş merkezi idi. ancak ne oldu bilmiyorum. öncelikle aylarca kapadılar. neredeyse bir yıl migros'u unuttuk. ki ben çok ciddiyim kipa'ya gıcıktım, gitmiyordum hiçbir türlü.ama migros kapatınca mecbur kaldık aylarca kipa'ya gitmeye. ayağımız alıştı.

mimarisine gelince, yukarıda yazılmış. bina gayet şık olmuş ancak bir eksiklik var. bi kere söylenildiği gibi otopark girişi çok sapa yerde kalmış. giriş ve çıkış aynı delikten yapılıyor.ana cadde tarafından geldiğiniz zaman otoparka girmek için u yapmak zorunda kalıyorsunuz.kafadan benim için gitmeme sebebi. büyük bir olay değil belki ancak uğraşmak istemiyorum.

yaya giriş kapısını da orta sahanlığa vermişler.bak kipa'ya vermiş koskocaman girişi ana caddeye, insan akıyor.2. katı var ama orada büyük umutlarla dükkan tutanlar maalesef hayalkırıklığına uğrayacak bence.

neden bu kadar uzun yazdım? çünkü tüketici davranışlarımı gözleyebilmem beni şaşırttı.bi de laf ediyoz kapitalist sistem, market raflarını psikologlar diziyor ama tamamen doğru demek.bir de ciddi ciddi ayağımız kesildi. eskiden ferah otoparkına bırakıyordum arabayı ve hiçbir güç beni kipa'ya götüremiyordu.şimdiyse hiçbir güç beni migros'a götüremiyor. reyonlar da boğucu olmuş bu arada. ışıklandırma bir fena.belki de ben kipa'nın düzenine alıştığım için böyle geliyordur.bilmiyorum.olmamış işte. o otoparka bir çözüm bulsalar çok iyi olacak.
hesabın var mı? giriş yap