• beceriksizve salak canlılara verilen isim.
    neden salaklar? suda yaşıyorlar. bi kere suda yaşanmaz ki. yaşansa biz çıkmazdık sudan. kafası çalışan bütün canlılar çıktılar. balık hala suda.
    neden suda yaşanmaz? havadar değil. adam gibi oksijen bulunmuyor. olanı da kullanabilmek için değişik değişik şeylerle uğraşıyorlar: süzgeç.
    süzgeç gerçeği! süzgeçle nereye kadar yaşanır? evet denizde oksijen var ama suyun içinden süzeceksin de kullanacaksın da...ölme japonum ölme. çok meşakkatli. ayrıca deniz hayatı çok streslidir. orada kural olarak büyük balık küçük balığı yer. ve eğer az önce çıktığınız mercanda daha büyüğüyle karşılaşmadıysanız, diğerinde mutlaka karşılaşacaksınızdır. böyle stresli bir ortamda şöyle derin bir oh çekemez, rahat bir nefes alamazsın. çabuk ölürsünüz.
    balıklar neden ölür? çünkü birbirlerini sizi yer. denizde mutlaka sizi yiyecek birilerine rastlarsınız. rastlamadıysanız da stresten ülser olursunuz. neden? "derin bir oh" çekecek hava yok da ondan. diyelim ki kendinize akciğer geliştirdiniz, en büyük balık oldunuz, olsanız olsanız balina olursunuz.
    balinalar az mı yaşar? yetişkin bir balina ortalama olarak 15-20 yıl yaşar *. fena bir ömür sayılmaz aslında. ama onların karadaki muadillerine oranla çok daha kısa süre yaşarlar. serseri mayın bir fil ortalama olarak 60-80 yıl yaşar.
    peki bu aradaki fark neden? rutubet. rutubet adamı yer bitirir. istersen balina ol. her taraf su. suda ne olur? çürüme. ben o denize ne atsam çürür. fil atsam fil de çürür.
    bu konuda devlet bişey yapamaz mı? yapamaz arkadaşım. devlet bana yapsın ne yapacaksa.
    işte bu bahsettiğim sebeplerden ötürü suda yaşanmaz.balıklar sudan çıkmayı akıl edemediklerinden ölürler. akıl edenleri de var. ama onlar da beceremiyorlar. en akıllı balık: yunus. akciğer olayını da hallettiler. fakat gel gör ki sudan çıkacak teknoloji henüz ellerinde yok. öyle zıplaya zıplaya çıkılmaz. bakma sen kurbağa çıktı. ama onun durumu başka. o çıkabilmek için kaç bin yıl zıpladı biliyor musun sen?
    binaenaleyh, aklı olan karada yaşar.
  • ¯`·.¸. ><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>¸.
    ·´¯`·.¸. , . .·´¯`·.. ><((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((º>
  • kimi uhrevî gözlerde, dünyanın kuruyup kurumadığını denetlemek üzere görevlendirilmiş bir fevkalcanlıdır balık.

balık olmak başka türlü bir şeydir genç: her şeyden önce suyu anlayan, suyu anlayınca da balık olmaklığı taşıyabilen bir oluş biçimidir. balık bilmediği yerde sadece halık bilir, o denli mühimdir bak yaradan için. sen iyilik yap, denize at yeter ki. deniz, iyiliğine, senin iyiliğin için bakar. sonra balıklara teslim eder. balık ki, unutuşun o saf sularında yüzen bir bilendir, bildiğini anında unuttuğu için bilgiye hakkettiği değeri en çok verendir. bildiğinden ötürü övünmeye vakti olmayandır. belki de, bilip de övünmeyen tek varlıktır. bu yüzden sen iyiliğini denize at. sadece kendinse iyiliğin, kendini denize at. su susar, balık konuşur seni.

balık benim için yegâne kılavuzdur genç, kerterizimi balığa göre belirlerim her daim. lüfer kuzeyim, palamut güneyim, hamsi doğum, kıraçe batımdır. çinakopun poyrazı, uskumrunun karayeli rüzgârımdır. barbun ise doğumdan sonraki tan kızıllığımdır. profesyonel balık yiyicilerinden hatırlarsın sen zaar: günde 10.500 balıkla halvet olduğumu. kendimi balığa emanet eder giderim de kimileyin, geri dönmeyi unuturum. o da dönüşümü unutur, sanki hiç gitmemişim gibi yaşar gideriz öyle: iki bilirbilmez bahtiyar.

seneler sonra bu yazıyı okuyunca, bir ekleme yapasım geldi sevgili okur. gece gündüz balık düşünen, hatta bir gün marmara'nın, ege ve akdeniz'in balığını kim yedi bitirdi diye sorarlarsa; azman gırgırların, bilinçsiz avlanmanın, açgözlülüğün, kirliliğin vb. yerine, en masum sebebi ben tanıdım diyebileceğim bir balık burcuyla yollarımız kesişti. kaderin cilvesi, yukarıda yazdığım cümle yaşanmış, balık benim için hakikaten bir kılavuz olmuş. demek, öyle şeyler yazmalı ki insan, gün gelip onları yaşadığında sevinebilsin. bilirbilmez bir bahtiyar olabilsin.

tüm balıklara, balıkçılara ve balık meşreplere sevgilerimle...
  • kaan tangöze'nin gerçek niyetini belli ettiği şarkıdır. tadına bakmaacaktım sadece koklaaacaktım derdi eskiden, şimdi takıl ağıma canım tadına bakacağım diyor. askerlik yaramamış.*
  • ><(((*>

(bkz: sekil yapmak)
  • duman'in yepisyeni albumlerinin helal olsun'la birlikte en guzel sarkilarindan..

yakin zamanda laf atma gereci olarak da kullanilabilir bu sukela sarkinin nakarati;

- takil agima canim tadina bakacagim
    + host kopek yavas bak..
    - kaan dese baktirirsin di mi tadina!?!
  • biraz karadeniz türküsü havası var bu şarkıda.

"takul ağuma canum
    taduna bakacağum"

diye horon tepesim gelmiyor değil.
    eğlencelik, güzel bir şarkı olmuş.
  • duman'ın karadeniz çıkartması.

takıl ağıma canum
    tadina bakacağum
    takıl ağıma canum
    tadina baka!
  • kilcigi olmadiginda cok lezzetli olabilen denizde ya$ayan hayvan ce$idi.
  • türkiye'de bol bulunan bir sehirde uzun yillar yasamak istiyorum. misal orta ve doğu karadeniz.

hafta sonu 1 gün gider tutarim aksamina bir guzel mangalda yagsiz yagsiz kizartip yerim.

hafta içi akşamlari şöyle 1 kilo civarinda firinda hazirlayip taze soğan ya da kirmizi kuru soğanla gömerim. üzerine demli çayımı içerim.

hayat bu lan. en sevdiğim yiyeceksin balık.

yemişim parayi pulu zenginliği cartı curtu, hayattan tad almak lazim arkadaş. damak tadi bunda en önemli etkendir.

not: balikseverler akdeniz'e gelmeyin fiyatlar ankara'dan pahali.
hesabın var mı? giriş yap