• genelde zaman mefhumu henüz gelişmemiş olan,eve kaçta gelecegini konusunda uyarılara ve tehtitlere kulak asmayan, arkadaslarıyla bir arada türlü maymunluklarla oyun oynayan erkek çocuklarının anneleridir. akşam ezanı ile yakından ilintili bu anneler, iletişimin henüz bu kadar gelişmemiş oldugu çağlarda evlatlarını balkondan seslenme yolu ile eve çağırmayı secerlerdi.

eger ezanın bitimine kadar eve gitmez,annenizin nidalarını duymazdan gelir, "olm annen çağırıyo,bilmem kimi annesi çağırıyor" uyarılarını dikkate almazsanız ve "hadi olm topu at,kaç kaç"
    gibi cümleler kuran bir bünyeyseniz,eve geldiginizde elde terlik kapıda bekleyen anne ile karşılaşmamanız için önünüzde hiçbir engel kalmamış demektir. belirtmeden geçmeyeyim "hiçbir anne sokaktan gelen çocuğunun banyo yapmadan su içmesine izin vermez"

(bkz: gerçege çagrı)
    (bkz: ana)
    (bkz: aksam ezanının çocuk psikolojisine etkileri)
  • cep telefonu devrinden önceki annelerdir. c.t.ö - c.t.s. diye ayırdığımız bi dönem var biliyorsun yaşamlarımızda. şindi yazlıkta biçok annenin balkondan bağırmak yerine çocuğunun cep telefonuna cevapsız çağrı bıraktığını gözlüyorum.
  • her zaman "5 dakika sonra geliyoruuuuuuuuuuuuum anneeeeeeeeeeeeeeee" cevabı alan annedir.
  • sanilanin aksine, taklitcidir. bu di$ardan eve - evden di$ariya seslenme hadisesinin temelini atan da anneler degil, susayan cocuklardir aslinda.

"annnnnnneeeeeeaaa!!!! suuuoooooaaaa!!!!!" (anne! su!) biciminde.
  • aynı anne modeli cocugunu kahveye yollayıp pederide cagırtırır.
  • karşıdan gelmeyen cevapla dogru orantılı olarak sesinin şiddetini ve cocugunun ismini daha da uzatan annedir aynı zamanda. ya evhamla eve cagırmaktadr ya da kek pasta ya da meyve suyu benzeri bir ihtiyac icin. bu tip çağrılara kulak asan erkek cocukların görücü usulüne daha yakın durdugu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır mı acaba?
  • -hedeeeeeeeee..hadi geç oldu artık eve gelll
    -tamam anneee birazdan geliyorum.
    -hadi yemek yiyceeezzz
    -ne yemek varrr? (ben hep bunu sorardım :)
    -hadi cabuk baban geldiiii...
    -ben eve gidiyoooommmm. denir arkadaşlara.
  • kesinlikle ocakta akşam yemeği için hazırlanan bir tencere çorba veyahut dolma bulunduran annedir.
hesabın var mı? giriş yap