şükela:  tümü | bugün
 • başlığı açtığımda iddia seviyesindeydi, birkaç saat evvel barış atay'ın yaptığı açıklamayla kesinleşti. link.

  yorumum: barış atay oyunculuğa hdp tiyatrosunda devam edecek.*
 • hatay için olma ihtimali çok yüksek. bugün yarın açıklanır artık.
  ahmet şık, veli saçılık ve barış atay.
  bana 2002 efsane milan kadrosu gibi geliyor hdp’nin bu sene ki açıklanan adayları.

  ya basta
 • umarım doğru değildir.

  edit: doğruymuş. hayal kırıklığına uğradım.
 • hep aynı hikaye, hiç şaşmıyor. ağzını her açtığında kardeşlik, barış, adalet diyen popüler marjinal solcu artık, binlerce vatan evladının katili pkk'nın siyasi kanadı, kürt faşisti hdp bataklığında siyaset yapıp ülkeye barış getirecek. yerseniz tabi....
 • umarım doğrudur.
 • halkın parti algısı ile entellektüelin parti algısı arasında büyük farklar olduğunu gösteren adaylık.

  barış atay'ı tanımam etmem, ne iş yaptığını bile bilmiyorum ama hakkında yazılanlardan ve temennilerden en azından belirli kesim tarafından sanatçı olduğu düşünülen ve sözlerine dikkat gösterilen biri olduğu anlaşılıyor. ancak ortalama vatandaşın partileri algılaması ile aydın ve sanatçıların algıları arasında derin farklılıklar olduğunu gösteriyor. ayrıca biz de halk olarak homojen ve tekli bir görüşe sahip değiliz. bizden olmayanları, farklı düşünenleri hain ve düşman olarak görme eğilimine sahibiz. bizim tarafta olduğunu zannettiğimiz bir kişi, beklemediğimiz bir hareket yaptığında tepkimiz çok sert olabiliyor. şöyle ki:

  hdp: halkın büyük bir kesiminin (yüzde 60-70 diyelim) pkk temsilcisi olarak gördüğü bir parti olurken aydınlar arasında türkiye'yi barışa götürecek, eşitsizliğin ve adaletsizliğin ortadan kalkmasına yardımcı olacak bir parti olarak görülebiliyor.

  chp: halkın büyük bir kesimi (yüzde 60 diyelim) tarafından statükonun ve devletin partisi olarak algılanırken, belirli bir kesim tarafından türkiye'nin çağdaş yüzü olarak görülebiliyor.

  akp: halkın en az yüzde 50'si tarafından türkiye'yi batıdan uzaklaştıran ve araplaştıran bir parti olarak görülürken bir kesim tarafından da dini baskıların ortadan kalkmasını sağlayan parti olarak değerlendirilebiliyor.

  burada önemli olan hangi tarafta durduğunuz ve hayata bereden baktığınız. ötekini düşman olarak gören anlayıştan kurtulmadan hiçbir şey çözüme kavuşamaz.

  mesela; hdp'yi pkk'nın siyasi kanadı ve hdp'lileri terörist olarak gören kişliere sormak isterim, kürt sorununu nasıl çözeceğiz. siyasi temsili kabul etmiyoruz, o zaman çare ne sizce? tüm hdp'lileri, yaklaşık 7 milyon yapıyor, ortadan kaldırmak mı mesela? ya da hdp çizgisindeki görüşleri görmezden gelerek geçmişte olduğu gibi devam etmek mi? o halde bazı kürtlerin radikalleşmesini nasıl önleyeceğiz? pkk'yı denklemin dışına itmek için güç kullanmak yeterli midir, yoksa pkk'ya giden yolları kapatmak mı gerekli? kürtleri bizimle eşit haklara sahip yurtttaşlar olarak görüyor muyuz? onlarla birlikte mi çözüm bulacağız bu soruna ya da hiçbir sorun yok mu sizce? sorun varsa kendi bulduğumuz çözüme onları nasıl ikna edeceğiz? güç ve otorite başkalarının fikirlerini 180 derece değiştirmek için yeterli midir?

  bunun gibi yüzlerce soru var. ama cevaplamak için toplumun kendiyle yüzleşmesi gerekiyor. belki sonunda herkesi çok mutlu eden bir çözüm olmayacak ancak herkesi de çok üzmeyecek bir çözüm bulabiliriz belki. gerçek sorunlarımızı görmezden gelerek daha ne kadar birlikte ve bir arada yaşayabiliriz bilmiyorum.

  aynı denklem dindar- laik ekseninde de var bu arada. benzer soruları o konunun çözümü için de sorabiliriz. ama biz bırakın sorunlarla yüzleşmeyi kendimizle yüzleşemeyen bir toplum olarak nasıl kalkacağız bunların altından. cumhuriyet kurulalı 95 yıl oldu. ilk günkü sorunlarımız aynı şekilde devam ediyor, buna ermeni meselesini ve azınlıklar sorunlarını da ekleyebilirsiniz. biz hep aynı yerde duruyoruz, sorunları çözmek için kılımızı kıpırdatmıyoruz ve dünyanın dönüp dolaşıp bizim olduğumuz yere gelmesini bekliyoruz. ilk yüz yılda olmadı bu, belki ikinci yüz yılda olur. umut bizim ekmeğimiz.
 • bok boku kenefte bulur sözünün doğruluğudur..
 • son donemde muhalif kesimde yeri olan onemli isimler hdp'den aday adayi oluyorlar. eger habe rdogruysa son halka da baris atay. diger isimlere saygim var ama bu adam (her ne kadar haksizliga ugramis olsa da) cok ergen ve itici. internette iki kitap okuyup siyasi uzman kesilen veya solculuk komunistlik oynayan profiller vardir ya, onlar gibi. hic sevemedim bunu. cok populist. hatta bu alinti olmalar filan isine geliyordur. neyse, sosyalizm ayagina kurt siyasal hareketi'ne kuyruk olup kapagi meclise atmak istediyse artik yapacak bir sey yok. oralarda da tweet atar gibi atar-boy seklinde takilip internetteki amator yalakalarini islatir artik.