*

şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'da sık sık basınsitesi ile karıştırılan, florya ile arasında atatürk ormanının bulunduğu, adını basın mensuplarının lojmanlarından alan eski oto pazarı ile ünlü semt.
 • çocukluk ve gençlik yaşanması makbul mahalle.
 • trenyolu ile; menekşe istasyonu
  karayolu ile, "cennetten geçen her vasıta"
  .. ile ulaşılabilecek istanbul köyü.
 • kendine ait bir okulu, bir camisi, bir postanesi, bir eczanesi ve 3 bakkalı olan,
  ve sokaklarının sessizliğinin gün içinde yanınızdan geçen bir x5 yada m3 ile bozulması mümkün semt.
 • bir ev vardır basınköy bilgili caddesinde o evki nice türk filminde işadamlarının evi olmuştur, örnek olarak efkan efekan ve hülya avşar ın geri dön filmi
 • 18 yıldır yaşadığım yer.şahsen tek eksiğinin kovboy filmlerindeki gibi bir saloon ve yerlerde rüzgardan dolayı savrulan toz kümeleri olduğunu düşünüyorum.
 • artık basınlığı kalmamış köydür.çoğu basın mensubu,gazeteci ve yazarın bundan 20-30 yıl önce yaşadığı mahalledir.evlerin el değiştirmesi sonucu kalite düşmüş ve fakat sakinliği baki kalmıştır.şehirden uzak oluşu sakinlerinin sıkça tepesini attırır.yine de güzel ve özeldir.
 • kısa sürede cingöz müteahhitlerimiz tarafından yağma edilmiş bir semt. çok değil bundan 10-15 sene öncesine kadar içinde birçok boş arsa barındıran, müstakil bahçeli evlerden oluşan sessiz sakin bir semtti. çoğu insan varlığından bihaberken basın sitesi ile sık sık karıştırılırdı.

  ancak son yıllarda floryanın yükselen değerinden burası da etkilendi. nihayetinde en ufak arsayı dahi daire olarak geri kazanmak isteyen inşaat firmalarının oyuncağı oldu ve günümüzde sıkışık bir görünüm kazandı. ancak hala istanbul un geneli ile karşılaştırıldığında oldukça sakin bir izlenim vermektedir. burada evlerden başka bir şey olmaması da bunun bir sonucudur. ancak eski yeşil alana yapılan özel okul ciddi anlamda buranın tadını kaçırmıştır. lümpen kesimin özenti veletleri akşamları ebeveynlerinin arabaları ile etrafta adeta kaosa yol açmakta, sakinlerinin burnundan getirmektedir.

  tüm olumsuzluklarına karşın, istanbul un keşmekeşinden kaçmak için oldukça iyi bir alternatif olan basınköy, mukimleri için vazgeçilmez nitelikte olup yanıbaşındaki orman ve ufkundaki deniz manzarası ile keyifli bir yerdir.
 • istanbul'un ilk gazeteciler sitesi. diğeri de levent gazeteciler sitesidir. 1966 yılında levent'e kurt iner gerekçesi ve cağaloğlu'na daha yakın diye tercih edilen bu site artık koskoca bir semt haline dönüşmüştür. 79 kaldırılmış, yeni basınköy diye bir kısım florya ile farklı bir köprü kurmuştur. "güvenlik çemberleri" içine alınması son derece ironiktir. çünkü artık ne yaşar kemal ne de çetin altan burada ikamet etmemektedir. güvenliği bir ihtiyaç sayma mantığının en ala sakıncalı mantığı burada yatar. tam da o cumhurbaşkanlık köşkünün üstüne denk düşen bir mevkideki platformdur.
hesabın var mı? giriş yap