• bbc seçmiş. 177 film eleştirmeninin katkısıyla yapılmış liste. seçici kurulun galiba alejandro gonzales inarritu'ya gıcığı var. adamın hiç bir filmini koymamışlar. bunun sebebi birdman filminde diyaloğa flaubert'in şu sözünü koyması olmasın "tıpkı birinin asker olamayıp muhbir olması gibi; sanatçı olamayan insan da eleştirmen olur." inarritu filmi haricinde room gibi bir filminde listeye girememiş olması ilginç olmuş. bu arada nuri bilge ceylan 54. sıradan girmiş listeye; allah yar ve yardımcısı olmuş nbc'nin.

edit: film eleştirmenisiniz ve 4 oscarlı, sinema dünyasına amores perros, 21 grams, birdman, the revenant gibi kendi türünde başyapıtlar bırakmış inarritu'nun filmlerini izlemediniz. başka pencereden bakarsak mesela steve mcqueen'in hunger'ını koymayıp saçma sapan iki filmini listeye almışlar, bu anlaşılır. çoğu eleştirmen izlememişdir, sevmemişdir, fazla siyasi bulmuşlardır, falan&filan. 2000 sonrası dünya sinemasına nolan, tarantino, wes anderson ile birlikte damga vurmuş inarritu'yu 100 tane filmin içine koyamamak tam anlamıyla art niyettir, başka hesaplar peşinde koşmaktır. hadi inarritu'nun hiç bir filmini izlemedi seçici kurulun çoğunluğu; kathryn bigelow'u iki filmle listeye almak nedir abi?
  • alın size amme hizmeti,

100. toni erdmann (maren ade, 2016)imdb

100. requiem for a dream (darren aronofsky, 2000)imdb

100. carlos (olivier assayas, 2010)imdb

99. the gleaners and ı (agnès varda, 2000)imdb

98. ten (abbas kiarostami, 2002)imdb

97. white material (claire denis, 2009)imdb

96. finding nemo (andrew stanton, 2003)imdb

95. moonrise kingdom (wes anderson, 2012)imdb

94. let the right one ın (tomas alfredson, 2008)imdb

93. ratatouille (brad bird, 2007)imdb

92. the assassination of jesse james by the coward robert ford (andrew dominik, 2007)imdb

91. the secret in their eyes (juan josé campanella, 2009)imdb

90. the pianist (roman polanski, 2002)[imdb http://www.imdb.com/title/tt0253474/]

89. the headless woman (lucrecia martel, 2008)imdb

88. spotlight (tom mccarthy, 2015)imdb

87. amélie (jean-pierre jeunet, 2001)imdb

86. far from heaven (todd haynes, 2002)imdb

85. a prophet (jacques audiard, 2009)imdb

84. her (spike jonze, 2013)imdb

83. a.ı. artificial ıntelligence (steven spielberg, 2001)imdb

82. a serious man (joel and ethan coen, 2009)imdb

81. shame (steve mcqueen, 2011)imdb

80. the return (andrey zvyagintsev, 2003)imdb

79. almost famous (cameron crowe, 2000)imdb

78. the wolf of wall street (martin scorsese, 2013)imdb

77. the diving bell and the butterfly (julian schnabel, 2007)imdb

76. dogville (lars von trier, 2003)imdb

75. ınherent vice (paul thomas anderson, 2014)imdb

74. spring breakers (harmony korine, 2012)imdb

73. before sunset (richard linklater, 2004)imdb

72. only lovers left alive (jim jarmusch, 2013)imdb

71. tabu (miguel gomes, 2012)imdb

70. stories we tell (sarah polley, 2012)imdb

69. carol (todd haynes, 2015)imdb

68. the royal tenenbaums (wes anderson, 2001)imdb

67. the hurt locker (kathryn bigelow, 2008)imdb

66. spring, summer, fall, winter…and spring (kim ki-duk, 2003)imdb

65. fish tank (andrea arnold, 2009)imdb

64. the great beauty (paolo sorrentino, 2013)imdb

63. the turin horse (béla tarr and ágnes hranitzky, 2011)imdb

62. ınglourious basterds (quentin tarantino, 2009)imdb

61. under the skin (jonathan glazer, 2013)imdb

60. syndromes and a century (apichatpong weerasethakul, 2006)imdb

59. a history of violence (david cronenberg, 2005)imdb

58. moolaadé (ousmane sembène, 2004)imdb

57. zero dark thirty (kathryn bigelow, 2012)imdb

56. werckmeister harmonies (béla tarr, director; ágnes hranitzky, co-director, 2000)imdb

55. ıda (pawel pawlikowski, 2013)imdb

54. once upon a time in anatolia (nuri bilge ceylan, 2011)imdb

53. moulin rouge! (baz luhrmann, 2001)imdb

52. tropical malady (apichatpong weerasethakul, 2004)imdb

51. ınception (christopher nolan, 2010)imdb

50. the assassin (hou hsiao-hsien, 2015)imdb

49. goodbye to language (jean-luc godard, 2014)imdb

48. brooklyn (john crowley, 2015)imdb

47. leviathan (andrey zvyagintsev, 2014)imdb

46. certified copy (abbas kiarostami, 2010)imdb

45. blue ıs the warmest color (abdellatif kechiche, 2013)imdb

44. 12 years a slave (steve mcqueen, 2013)imdb

43. melancholia (lars von trier, 2011)imdb

42. amour (michael haneke, 2012)imdb

41. ınside out (pete docter, 2015)imdb

40. brokeback mountain (ang lee, 2005)imdb

39. the new world (terrence malick, 2005)imdb

38. city of god (fernando meirelles and kátia lund, 2002)imdb

37. uncle boonmee who can recall his past lives (apichatpong weerasethakul, 2010)imdb

36. timbuktu (abderrahmane sissako, 2014)imdb

35. crouching tiger, hidden dragon (ang lee, 2000)imdb

34. son of saul (lászló nemes, 2015)imdb

33. the dark knight (christopher nolan, 2008)imdb

32. the lives of others (florian henckel von donnersmarck, 2006)imdb

31. margaret (kenneth lonergan, 2011)imdb

30. oldboy (park chan-wook, 2003)imdb

29. wall-e (andrew stanton, 2008)imdb

28. talk to her (pedro almodóvar, 2002)imdb

27. the social network (david fincher, 2010)imdb

26. 25th hour (spike lee, 2002)imdb

25. ?memento (christopher nolan, 2000)imdb

24. the master (paul thomas anderson, 2012)imdb

23. caché (michael haneke, 2005)imdb

22. lost in translation (sofia coppola, 2003)imdb

21. the grand budapest hotel (wes anderson, 2014)imdb

20. synecdoche, new york (charlie kaufman, 2008)imdb

19. mad max: fury road (george miller, 2015)imdb

18. the white ribbon (michael haneke, 2009)imdb

17. pan's labyrinth (guillermo del toro, 2006)imdb

16. holy motors (leos carax, 2012)imdb

15. 4 months, 3 weeks and 2 days (cristian mungiu, 2007)imdb

14. the act of killing (joshua oppenheimer, 2012)imdb

13. children of men (alfonso cuarón, 2006)imdb

12. zodiac (david fincher, 2007)imdb

11. ınside llewyn davis (joel and ethan coen, 2013)imdb

10. no country for old men (joel and ethan coen, 2007)imdb

9. a separation (asghar farhadi, 2011)imdb

8. yi yi: a one and a two (edward yang, 2000)imdb

7. the tree of life (terrence malick, 2011)imdb

6. eternal sunshine of the spotless mind (michel gondry, 2004)imdb

5. boyhood (richard linklater, 2014)imdb

4. spirited away (hayao miyazaki, 2001)imdb

3. there will be blood (paul thomas anderson, 2007)imdb

2. ın the mood for love (wong kar-wai, 2000)imdb

1. mulholland drive (david lynch, 2001)imdb

edit: patron çıldırdı

not: arkadaşlar basit bi kopyala yapıştırla girilmiş şu entry için çok fazla fav geldi, bu yüzden gururuma yediremedim çünkü herhangi bir emek yoktu işin içinde. bu nedenle oturdum sizin için her filmin yanına imdb linklerini koydum, biliyorsunuz fav'lar entry arşivlemek için; arşivleyecekseniz adam gibi bişey arşivlemiş olun en azından.
  • bbc 177 film elestirmenine kagit kalem vermis ve 21. yy'da 100 film yazin demis. 177 kisiden alinan 100'er film karsilastirilmis ve en cok yazilan film birinci olmus. yani belki de birinci filmi sadece 25-30 kisi yazdi ve birinci oldu.

millet de zannediyor ki; 177 elestirmen bir araya gelmis, filmler izlenmis sonra oturup munakasa yaparak 100 filmlik liste olusturulmus. yok kardesim bu oyle bir sey degil. bircok filmin olmamasi gibi bircok filmin de olmasi sasirtici degil. sasirtici da olmamali.

bu listelerin yayinlanma amaci; insanlar listeye bakip, aa x filmi de 23. siradaymis diye dusunup o film hakkinda bilgi edinmesini saglamak ve filmi izletmektir. sevdiginiz film yok diye listeyi sikip atmayin.

illa yok ben hala ayni dusuncedeyim diyorsan eger buradan senin adina 177 elestirmene seslenmek istiyorum.

edit: 177 yerine 117 yazmisim.
  • sözlük ne kadar mal dolmuş arkadaş. kubrick 1999 yılında öldü çocugum nasıl 21. yüzyılın en iyi filmleri listesine girebilir?

biri geliyor usual suspects diyor biri geliyor forest gump diyor rocky diyor terminator diyor... arkadaşım hadi haber metnini okumazsınız, listenin nasıl yapıldığını okumazsınız da, başlığı okuyun bari başlığı!

dostoyevski ve beethoven'a yer vermemiş boktan liste.

listeye dair, entry bir boka yarasın ek'i:

- nolan fanboyları şu nasıl olmaz bu nasıl olmaz diye celalleniyor ama böyle listelerle sık sık içli dışlı olan biri olarak söylüyorum, ilk kez nolan'ın eleştirmenler tarafından yapılmış bir listeye üç film sokabildiğini görüyorum. sinemanın sanat yönüyle ilgilenen camianın gözünde the dark knight, interstellar drama makyajı ile kamufle edilmiş boş aksiyon filmleridir. bunların yanında inception arada kaynar giderdi, onun hakkı verilmiş listede. sevindirici. en ilginci adamın en iyi filmi olan the prestige yerine kara şövalye'nin listeye alınması.

- 21. yüzyılın en iyi filmi olduğunu sık sık iddia ettiğim there will be blood, hayatımda izlediğim en başarılı biyografik film olan the social network'ün yanı sıra, a seperation, boyhood, pan's labyrinth gibi güzelliklere hakkı verilmiş.

- 21. yüzyılın iki harikulade ismi paul thomas anderson ve wes anderson kendilerine bolca yer bulmuş. bir başka üstad richard linklater'ın malum üçlemesinin en iyi filmi olan before sunset de listeye alınmış. david crononberg dürrüğünü ilk başta listede göremeyince kutlamalara başlıyordum ki history of violence gibi osuruk bir filmle listeye girmiş olduğunu gördüm. üzüldüm.

- dört büyük skandalı uzun uzun konuşalım şimdi: yüzüklerin efendisi üçlemesinden hiçbir film yok. innaritu'nun hiçbir filmi yok. tarantino'nun sadece inglorious bastards'ı, scorsese'nin sadece the wolf of wall street'i listeye alınmış.

- yüzüklerin efendisi üçlemesini aslında uzun tartışmayacağım. sen kim köpeksin arkadaşım ya? bakın star wars gibi yüzüklerin efendisi'nin sinematik kalitesinin yanına yanaşamayacak bir seriyi, bu liste 20. yüzyıl filmleri listesi olsa ilk 5'e yazacak adamlar gelip yüzüklerin efendisi'ni listeye almıyor. yaptığın liste çok sanatsal bir liste de mi almıyorsun yüzüklerin efendisi'ni? affedersin mad max fury road var, the wolf of wall street var, the dark knight var. leblebi hüpleterek tüketilecek filmler bunlar güzelim. ayıp. çok ciddi bir ayıp. (sebebi çok yüksek ihtimalle peter jackson'ın hobbit rezaletine imza atması ve hollywood'da hiçbir lobisi kalmaması.)

- innaritu'nun 21 gram'ını, babel'ini falan anlarım, ancak birdman denen film var ya, 30 senelik filmlerin osuruktan sequal-prequal'larını çektiğiniz (terminator, jurassic park, star wars), onun haricinde süper kahraman filmi yapıp yolunuzu bulmaya çalıştığınız şu dönemde, hollywood olarak hiç mi hiç hak etmediğiniz bir nimettir. (sebebi çok yüksek ihtimalle innaritu'nun hiçbir zaman "hollywood'dan biri" olmaması, ve pek tabi birdman ile bütün eleştirmenlerin yüzüne tükürmesi.)

- quentin tarantino'nun jackie brown ve bullet proof hariç tüm filmlerini izledim. en büyük hayal kırıklığı yaşadığım, ve bana göre en kötü filmi olan yapım inglorious bastards idi. bakın arkadaşlar -filmden spoiler- 21. yüzyıl diktatörleri 300 koruma 50 tane zırhlı merco olmadan sokağa çıkamazken, sen tüm tarihin en büyük diktatörünün içinde bulunduğu sinemaya 3 metre yüksekliğinde yanıcı malzeme yığınağı yapabiliyorsun, sonra diktatör içerideyken sinema salonunun kapılarını kilitleyip:))))) onu içeride öldürüyorsun. kocaman bir ay götüm sana buradan tarantino. (sen de bir şey bulmuşssun filmi harcamışsın diyecek cinyıslara filmi bilahare itin götüne sokabilirim) ayrıca tarantino'nun diğer her filmi bu listede bulunmayı hayli hayli hak ediyor: kill bill 1-2, django, hateful eight. bana göre listede bulunmayı hak etmeyen tek filmini almışlar adamın. (sebebi muhtemelen inglorious bastards lehine bulunan müthiş hype. ben filmi izlemeden önce, bir sinema sohbetinde konuşmacılar "en iyi tarantino" filmini tartışıyorlardı ve sonuç soysuzlar çetesi çıkmıştı. nasıl bir film ki bu pulp fiction'dan, django'dan iyi oluyor diye baya beklentiyi yükseltip izlemiştim. sonuç koca bir hayal kırıklığı. ayrıca akp'li komplo teorisyenliği yapmak istemem ama, adamın en zayıf filmi en iyiymiş gibi bu kadar övülünce ister istemez bir yahudi lobisi etkisi de düşünüyor insan.)

- martin scorsese için de durum farklı değil. bu adamın 2000 yılından sonraki filmografisinde gangs of new york, the aviator, the departed, shutter island, hugo gibi filmler var. ama tutup ortaya eğlenceli bir iş çıkartmak için fena kastığı the wolf of wall street alınmış listeye. şimdi, bu film için inglorious bastards'da olduğu gibi yönetmenin en kötü filmi demek doğru olmaz. ama saydığım filmler içerisinden özellikle the departed bu filmi üçe katlar beşe böler. (sebebi, scorsese'yi aşağılamak için raging bull, goodfellas gibi filmlerine vermedikleri en iyi film ödülünü the departed gibi nispeten daha zayıf ve uyarlama bir filmine veren akademi bunu neden yaptıysa aynı sebepten.)

- nuri bilge ile türk sinemasından da bir filmi almışlar. hem nuri bilge'nin, hem de 21. yüzyıl türk sinemasının en iyi filmi olan bir zamanlar anadolu'da bu şekilde onurlandırılmış böylece.

her liste gibi eksileri ve artıları olan bir liste bu da. eleştirmenler yapıyor diye öyle çok ciddiye almaya, beğendiğiniz film yok diye nefret kusmaya gerek yok. ayrıca sözlüğün, ne bileyim, daha başlık okumaktan aciz hırtolar, ya da inglorious bastards'ın the social network'ten yukarıda olması gerektiğini iddia eden pek de sinemadan anlamayan tiplerle dolu olduğunu düşünürsek birbirinizi hiç ciddiye almayın. normalde yazmazdım, birilerine laf yetiştirmeden duramadım, sonra bari entry'i bir şeyler söyleyen bir entry'e evireyim diye düşündüm.

yoksa, içeriğiyle, neden ekşi'de yazılmayacağını bir kez daha gösteren salak ötesi bir başlık bu da. ciddi ciddi hunger games, maze runner, divergent gibi 13 yaşa hitap eden filmler neden yok diye kızan var. seviye yerlerde.
  • christopher nolan'ın 9 yılda yaptığı 3 filmle yer aldığı liste. kaçırdıysam düzeltin listedeki tek süper kahraman filmi de the dark knight.

nolan 31 çekse izlerim'ciler sanırım mutludur.*
  • mulholland drive'dan sonrasına bakmadığım liste.
  • birisi 1916 yilinda cikip 20. yuzyilin en iyi 100 bilmem nesi diye bir liste cikarsa etrafindakiler "hop bilader daha olayin basindayiz baska bir isim ver bu listeye" diye durdururlardi, o liste yayinlanmazdi cunku bilirlerdi hadlerini.

bir 21. yuzyil simarikligi.
  • türkiye'den bir adet film soktugumuz liste.

(bkz: bayraklari asin)
  • şimdi ankete katılan birisi olarak belirtmek isterim ki:

1. bizden on tane film istendi. özellikle altı çizilen sadece genel anlamda iyiliğiyle kabul gören değil kişisel beğendiğimiz, şahsen son 16 yılın en iyileri dediğimiz filmleri yazmamızdı.
    2. bunu dinleyen vardır, yoktur ama benim gördüğüm insanların "kalplerini dinlediği". öyle kastırıp "entel takılan" yok. zaten bu işi profesyonel yapıyorsan bir yerden sonra o "entel takılma" diye bir olay da yok.
    3. geçen yılki "en iyi amerikan filmleri" listesinde de böyle bir sorun olmuştu ama kadın yönetmenler az. tamam, bunu kabul ediyorum ama bu da "kadınlar sadece bir tane yer alsın" diye baktığından değil insanların.
    4. on tane film seçiyorsanız, seçtiğiniz filmlerin diğer insanların seçimiyle büyük listede nasıl bir yer alacağını takmıyorsunuz. yani ben takmadım. öyle ki 24 hour party people, tinker tailor soldier spy ve primer'a tek oy veren de benim. yalnız en azından bunlardan iki tanesine daha çok oy gelir diye düşünmedim değil.
    5. "objektif değil" eleştirilerini anlamıyorum. tabii ki değil. insanların kendi seçimi. zaten eleştiri objektif bir iş değil ki.

neyse, biz eğlendik. insanların da belli ki hoşuna gitti, öyle yada böyle.
hesabın var mı? giriş yap