• türkiye'de yaygınlaşmasını istediğim uygulama.

şu an için yalnızca iphone için mevcut ama sanıyorum ki yakın zamanda android için de gelecek. olay şu; uygulamayı telefona indirdikten sonra "i'm sighted" seçeneğini işaretleyip facebook ya da e-mail aracılığıyla üye oluyorsunuz ve geriye sadece görme engelli biri aradığında cevaplamak kalıyor. yani sizin için küçük ama onlar için büyük bir adım atılıyor.

yapanın aklına, ellerine sağlık.
  • muhtesem uygulama! her gun producthunt.com'u ve crunchbase'i takip eden bir insan olarak sunu soyleyebilirim ki, su zamana kadar gordugum en ise yarar, en problem cozer nitelikte uygulama olabilir. bunu dusunen ve uygulayan butun insanlarin eline ve zamanina saglik! insanligi hala yasatmaya calisanlar varmis, bunu anladim. lutfen paylasin ve yayginlastirin.
  • 4 gündür üye olduğum, 2 kere yardım isteyen biri çıkıp, kabul ettiğimde karşımda anlamsız şeyler görüp (müstehcen değil, battaniye, yer gibi) karşımdaki konuşmadan kapattığı için 2 kişiye yardım etmiş görünmeme rağmen bir işe yarayamadığım app. bir yandan da bunu suistimal eden olmaz mı diye düşünmüyor değilim. (umarım olmaz.)
  • süper uygulama. umuyorum kötüye kullananlar olmaz. olsa da bir şekilde önlemi alınır. bir de türkiye'de yaygınlaşsa şahane olur. birilerine yardım etme fikri güzel. bir de teknolojinin böyle güzel şeylerde kullanılması ayrıca hoşuma gidiyor. bu uygulamayı düşünen her kimse gidip alnından öpeceğim.
  • dusunus acisindan gercekten muhtesem bir fikir. uye olup hemen denemek istedim ve uygulamayi yukledikten birkac saat sonra ilk mesajimi aldim. ihtiyaci olan birisine direkt yardim edebilme fikri acikcasi beni cok heyecanlandirdi. gelen cagriya cevap verdim ancak ne yazik ki serverlardaki teknik bir hata nedeniyle bir turlu iletisim kuramadim.

bir dahaki seferi dort gozle bekliyorum. sanirim hic silmeyecegim bir app bulmus oldum sonunda.
  • gelmiş geçmiş en faydalı uygulama. dün yükledim, bugün ilk çağrı geldi. ismail isimli görme engelli bir bey önce benimle tanıştı sonra da bana yanındaki hanımı tarif etmemi istedi. ben de kadının tahmini yaşını, saçlarını, giysilerini, yüzünü tarif ettim. ikisi de görme engelliymiş, uygulamayı duymuşlar, denemek için de aramışlar. çok hoşlarına gitti, memnun kaldıklarını ve uygulamayı kullanmaya devam edeceklerini söylediler. iğrenç ve rezil başlayan günüm bu güzel insanlar sayesinde kat be kat güzelleşti. teşekkürler be my eyes!
  • android markete de gelmesini dört gözle beklediğim.
  • düşünene, yapana, kullanana helal olsun.

21. yüzyılda sahip olduğumuz teknolojinin, insan hayatına yapabileceği katkıların en basit şekliyle bile ne kadar devasa olduğunu gösteren uygulamalardan biri be my eyes.

programın suistimal edilme riskini onlar da düşünmüşler ve web sitesindeki faq bölümüne aşağıdaki şekilde bir madde koymuşlar:

"how do you ensure that the system won't get misused?
    by the end of each session there will be an opportunity to rate or report misuse, both for the helper and the user. people who misuse the system will be excluded from the network."

özetle, her kullanımdan sonra bir raporlama yapılıyor ve suistimal olması durumunda kullanıcı sistemden ihraç ediliyor.

dünyadaki tüm kötülüklere rağmen, böyle şeyleri görünce insanın içindeki umut daha bir yeşeriyor...

.
  • android uygulaması için web sitesi üzerinden talep gönderebiliyorsunuz. uygulama hayata geçtiği zaman e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirileceksiniz. muhtemelen uygulamayı kötüye kullananlar vardır veya olacaktır ama olumlu tarafından bakmakta yarar var, faydalı yardımlaşmalar olacağı da kesin.
  • çok basitçe, uygulamayı cep telefonunuza indiriyor ve görmeyen bir kişinin gözleri oluyorsunuz.

insanlık olarak, candy crush'tan daha iyisini hak ettiğimizi biliyordum.
hesabın var mı? giriş yap