• bana çok fazla gözüken ücret. yapıp yapmamakta kararsız kaldım. hemşireyim, ailemle kalıyorum. 9 k maaş alıyorum. kredi çektim. ve 8-9 ay sonra anca biter vadesi. hemen hemen aynı hesaba denk geliyor ama askerde yapacağım masrafı da düşününce bedelli daha cazip geliyor. yine de kararsızım.

edit: 12 ay uzun dönem sıhhiye asteğmen olarak gitmeyi de düşündüm fakat 1 aylık eğitim sonunda eğer sınav sonrası %10'luk dilime giremezsem kurada çıkan yere düşeceğim. orada ev tutmak, lira, fatura vs sorumluluğu olacak. mevcut durumunda öyle bir derdim yok. bedelli daha mantıklı geliyor.

sonralardan edit: hiç de çok değilmiş bu arada. 80.064 oldu. neyseki vaktinde ödedik.
  • 2014 yılındaki bedelli askerlik ücreti ile 2022 yılındaki bedelli askerlik ücretini kıyaslamak istiyorum:

2014 bedelli askerlik ücreti: 18.000tl
    2014 dolar kuru (ortalama): 2.2tl
    2014 bedelli askerlik ücreti (dolar karşılığı):8181 dolar

----------------------------------------------------------------

2022 bedelli askerlik ücreti: 56.500tl
    2022 dolar kuru (ortalama): 14.5tl
    2022 bedelli askerlik ücreti (dolar karşılığı): 3896 dolar

2014 bedelli askerlik ücreti: 18.000tl
    2014 yılı net asgari ücret: 891tl

bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı yemeden içmeden asgari ücreti kenara koyduğunda 20 ayda bedelli askerlik ücretini denkleştiriyor.

2022 bedelli askerlik ücreti: 56.500tl
    2022 yılı net asgari ücret: 4253tl

bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı yemeden içmeden asgari ücreti kenara koyduğunda 13 ayda bedelli askerlik ücretini denkleştiriyor.

matematik asla yalan söylemez, yalnız 2014 yılındaki işsizlik rakamları, mevcut enflasyon durumu ve vatandaşın alım gücü de kıyaslamayı etkileyen faktörler arasında. yine de bedelli askerlik, 2014 yılına kıyasla daha ulaşılabilir duruyor.

edit 1: entry'de "2014" olan hatalı kısımlar "2022" olarak düzeltildi.

edit 2: yoğun ısrar üstüne, 2011'deki durumu da ekliyorum:

2011 bedelli askerlik ücreti: 30.000tl
    2011 dolar kuru (ortalama): 1,56940tl
    2011 bedelli askerlik ücreti (dolar karşılığı): 19.115 dolar

2011 bedelli askerlik ücreti: 30.000tl
    2011 yılı net asgari ücret: 658,95tl

bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı yemeden içmeden asgari ücreti kenara koyduğunda 45 ayda bedelli askerlik ücretini denkleştiriyor.

son olarak şunu da eklemek istiyorum, 2011 ve 2014 yıllarında bedelli askerlik hizmetine başvuran vatandaşlarda "temel eğitim" şartı aranmıyordu.
  • gerçekten ne yaşıyoruz dedirten hadise.

devlet vatandaşını borçlandırır mı yahu ?
    profesyonel askerliğe geçip vergi sistemine dahil et.. neden münferiden ödenmesi gereken bir borç ki bu. güvenlik, kadın/erkek her bireyin ihtiyacıysa hakkaniyetli olan budur.

hatta ileri gidiyorum, erkek şiddetini ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bu gibi yanlışlarla besliyorsunuz.

t: sırf erkek cinsiyle doğduğu için devlet tarafından rücu ettirilen borç miktarı.
  • 6 ay askerlik yaptım, o zaman yoktu tabi bedelli falan , 200 k olsa veririm gitmemek için kredi çekerim yine gitmem
  • paranız varsa ve paranızla daha faydalı olacağınızı düşünüyorsanız bu vatana yapmayin
  • 1 yıl önce askere gittiğimde 37.500 liraydı. şimdi 1 yılın sonunda geldiği noktaya bak. o zaman çok diye vermemiştim şimdi aklım almıyor bile
  • ciddi anlamda çok fazla olan bedeldir. hadi verdik diyelim, neden bir de 21 gün askerlik yapalım arkadaş? akıl mantık işi değil. zaten ben bu parayı, askerlik yapmamak için veriyorum. öte yandan devlete de külfet. 21 gün boyunca yemesi, içmesi, kamuflajı, ıvırı, zıvırı derken bir de o giderleri karşılıyorsun. nerden baksan elle tutulur bir yanı yok ama sen bana 21 gün zorunluluk dayatıyorsun.

edit: 21 gün olarak biliyordum da yazar arkadaşlarım uyardılar, 1 aymış. vay arkadaş, daha da kahroldum şimdi :(
  • o da mı dolara endeksliymiş??
  • fiyatın önemsiz olduğu durum. hatta cebinde üç kuruş olmayanın bile risk alarak iki katını ödeyip hiç kapıdan girmeden bitirmeye razı olacağı durum.

bu bile insanların askerliğe bakış açısının yıllar içinde nasıl değiştiğinin kanıtı.
  • özel bir durumunuz yoksa gidin adam gibi 6 ay askerliğinizi yapın. korkmayın orda sizi ısırmazlar. hem 56 binde cebinize kalır:)
hesabın var mı? giriş yap