• millet demirden yapıp bi de kilit takıyormuş, kurdele de neymiş onu her türlü halledersiniz takmayın kafanıza
  • zamanında bekaretle ilişkilendirilen sonrasında bir gelenek haline gelen saçma sapan bir nesne. etiketlemekten ötekileştirmekten başka bir şey değil.
  • türk inanışları ile milli geleneklerinde renkler ve sarı kırmızı yeşil - reşat genç. ince bir kitap, atatürk kültür merkezi yayınlarından. alın okuyun. bu başlık dahil kültürümüzle ilgili birçok yanlışın doğrusu öğrenin. kitabın geniş versiyonu da var.
  • eski türk geleneğidir aslında. şamanizm’den kalmış. tahtalara vurmamız gibi.
    şimdi de gelenek devam etsin diye takılıyor işte.
    bebeklerin beşiğine, lohusaların başına da takılıyor. güzel adetler bunlar,yaşatmak isteyen bırakın yaşatsın.
  • ya bakire olsada olmasada bunu takıp “ bakın ben hiç becerilmedim ama bu akşam kanlı - canlı becerileceğim “ izlenimi vermek nedir arkadaş ya ?
  • geçen gün sözlükte başka bir konuda bahsettiğim, manyağın biriyle sabaha kadar tartıştığım kurdele.
    gelir size de sataşır aklınızda olsun. kendi gelip mesaj atmış, atışmayı başlatan kendisi, sonra da engellemiş. deli galiba.
    bu kurdelenin bekaret anlamı taşımadığını ve anadolu'da da bekaret kurdelesi olarak bilinmediğini iddia ediyordu. kesin damlar buraya.

tanım: kadını küçük düşürücü bir dolu adetten yalnızca bir tanesi. düşman başına.
  • babanın ya da erkek kardeşin buyrun sağlam teslim ediyoruz temelli geline bağladığı şey. durumun rezilligini açıklayacak bir kelime bulamadım.
  • bazılarının tekere bağladığını öğrendiğimiz kurdele. "patlak" ney laaan? isteyen bağlar isteyen bağlamaz. isteyen bakiredir ve bağlar isteyen 26272636 kere sevişmiştir ve yine bağlar. size ne.
  • gayret kuşağı denir ona. evlenen kız gittiği yerde zorluklara katlansın temennisiyle takılan bir şaman adetidir. lohusa kadının başına bağlanan kırmızı kurdele gibi, eğer bir yerde kırmızı bağ görüyorsanız o büyük ihtimalle amla* ilgili bir şey değil daha derin anlamları olan kadim bir gelenektir. artık eski kültürden tamamen koptuğumuz için bu anlamları da unutmuşuz. her şeyi namusa, sikişe bağlayan bombok bir anlayış kazanmışız. ben de kırmızı kurdelenin, kızın daha önce sevişip sevişmediğiyle ilgili cümle aleme beyanat anlamı taşıdığını zannediyordum. bir gün bu konuyu konuşurken doğrusunu annemden öğrendim. sonra internette araştırdığımda pek çok kaynağın bunu doğruladığını gördüm. mesela

velhasıl kurdelenin aslında bekaretle ilgisi yok. dolayısıyla boşanmış bir kadın da, feminist de, satanist de takabilir. "benden çok sikişmiştir" yargılarınızı başka bir obje üzerinden dağıtırsınız artık. pis herifler.
  • evlenirsem müsade etmeyeceğim geleneklerinden bir tanesidir.
hesabın var mı? giriş yap