• beko'nun ben diim 15 siz deyin 20 sene once cikardigi bulasik makinesi. evimdeki en eski beyaz esya. hala tikir tikir calisiyor namussuz.
  • arçelik leydi 170in ekürisidir. muhtemelen hiç dijital aksama sahip olmadıklarından az ve öz özellikle taş gibi çalışıyorlar. enerji tüketimleri nedir, çevreye ve bütçeye karşı konumları ne bilmiyorum.
  • annemin, "depoda yepyeni bulaşık makinesi duruyor, yazlığa götürelim" demesi üzerine tanıştığım, büyük ihtimalle taş devrinde yapıldığı için hâlâ taş gibi çalışabilen makine. "bulaşık makineleri su tasarrufu yapıyor" diye reklam yapanlara dava açıp, bu aleti delil olarak göstererek parayı kırmayı amaçlıyorum. (bu arada annemle de az dalga geçmedik hani.)
  • ailemin 90'ların ortasında aldığı bu makina, yıllar sonra benim ankara'daki bekar evime kadar geldi ve çekinmeden söyleyebilirim ki en az 5 adet taşınma ve montajdan sonra bile halen tık demeden çalışmaktadır. tek noksanı arada bir sıkışan deterjan kapağı oldu, o sorunu da artık deterjan kapağını kapatmayarak çözmüş bulunuyorum. ayrıca belirtmek isterim ki evlilik hazırlıklarım üzerine iki üç aya bu makine yazlığa gidecek, emeklilik günlerinde artık daha az kullanılır olacaktır.

şaka maka 95'te alınmış olsa alet 15 yıldır tamirci yüzü görmeden takır takır çalışıyor; kim bilir daha kaç yıl da çalışmaya devam edecek. tasarlayana da üretene de helal olsun hakikaten.

nasıl bir şeydir diye merak edenlere şöyle bir şeye benzer demek isterim: http://www.ikincielim.com/iel/detay?ilanno=17602
  • bosch'un o zamanki modellerine çok benziyor. taklidi gibi.
  • beko / arçelik ailesinin belki de en başarılı ürünü... 1995 aralık ayından beri onca kötü kullanıma rağmen günde iki kez çalıştırıldığı halde tıkır tıkır çalışmakta olan bulaşık makinesi...
  • arçelik versiyonu annemde de hala çalışan bulaşık makinesi.
  • tamamen siemens parçaların montajından ibaret bulaşık makinasıdır. sağlamlığıda bu yüzdendir.
  • 1989 yılında üretilen bir versiyonu da bende mevcut olan makine. tamamen siemens üretimi olup, üzerindeki beko logosu bile bildiğimiz beko logosu değildir. şu anki logodan bir önceki logo. fabrikasında bile kalmamıştır eminim.

edit: hala kullanıyorum, 27. senesini devirdi yakında 28'den gün alacak:)

yıllar sonra edit: 30 yaşına bastı bir kaç gün önce, hala çalışıyor :) sadece bende 7 ev değiştirdi. eski sahiplerinde kaç ev değiştirmiştir kim bilir...

yıllar sonra 2. edit: 33 yaşına bastı, benle 8. evi ve hiç bir sorunu olmadan çalışmaya devam etmektedir :) a101'in dandik toz deterjanı ile tertemiz yıkamaktadır
hesabın var mı? giriş yap