• düşünsel engelli bir takım tiplerin anlamlandıramadığı, bu da yetmezmiş gibi bir de alınganlık gösterdiği, esasında savunma amacı güden bir cümledir.

benimde alevi ve kürt arkadaşlarım var lan bunu niye söylerim herhangi bir mecliste? birisi benim kardeşim dediğim adamın mensup olduğu ırka ya da dine olumsuz eleştiriler getirip, bu olumsuzluğu genellerse; orada dur bakalım benim x arkadaşlarım da var derim, yani o hunharca eleştirdiğin, bok attığın, karaladığın, cahil beyninle aşağılamaya çalıştığın adam benim arkadaşım, kardeşim derim, öyle hiçte sandığın gibi değil, dostluğu sual olunmaz, insanlığı her zaman örnektir derim, sus derim, susmazsa ağzına kürekle vururum..

ha bunu yaptım diye x arkadaşım alınır ve bozulursa onun da amına korum çok net..
  • olmasaydı garip olurdu şeklinde yanıtlanabilir. yaşadığınız şehrin dışına çıkmadıysanız sözüm yok; ama istanbul, ankara gibi kozmopolit şehirlerde yaşadıysanız ya da üniversitede okuduysanız çevrenizde her cinsten adam bulunmuştur. bu kadar kişi içerisinden ilaç niyetine bir tane alevi ya da kürt ya da türk milliyetçisi ya da sosyalist ya da beş vakit namaz kılan arkadaşınız olmadıysa, kusura bakmayın ama bu durum pek normal değil.
  • bir üst versiyonu için;
    (bkz: allah günah yazmasın da olsaymışım alevi olurmuşum o kadar seviyorum yani.)

tanım: ötekileştirmenin düşük zeka da dile gelişi.
  • sıkı cesaret, yaman delikanlılık sahibi dostlarımızdan, bir "türler arası yakınlaşma" açıklaması. inanmayacaksınız, benim de dünyalı arkadaşlarım var. şaşırtıcı bir şekilde diyalog bile kuruyorlar, yani nasıl diyeyim, böyle senin benim gibi gözleri filan bile var. öyle acaip.
  • insanları ötekileştirmeyi seven bir insanın beyanı.
  • alevilere hakarettir. içten içe alevileri aşağılayan bir ifadedir. alevilerle arkadaşlık ederek çok büyük bir lütufta bulunmuş gibi "alevi arkadaşlarım da var, onlar da insan sonuçta" mealinde konuşmak hakarettir.
  • yüksek ihtimalle aşağıdaki diyalog sonrası gelen otomatik yanıttır:

- aleviyim
    - aaa?!?!... olsuuunnn!
    sessizlik
    - benim alevi arkadaşlarım da var!

değişik versiyonları da vardır:
    - benim alevi/karslı/kürt komşum da var!
    - benim ateist/hıristiyan/musevi tanıdığım da var!
    - benim gay/lezbiyen/trans arkadaşlarım da var!

hakaret midir bilinmez ancak bir acıma duygusu içerdiği kesindir. bana oldum olası "ötekisin ama arkandan söylediklerimi yüzüne diyemem" itirafının kısaltılmış hali olduğunu düşündürmüştür. hele o önündeki "olsuuunn!" vurgusunun hastasıyım.
  • alternatif şebnem ferah şarkı sözü.
hesabın var mı? giriş yap