• böyle bir şarkı vardı çok eskiden. söyleyen şişman amcanın adı dilimin ucunda ama...
  • "onları kimler aldı
    ....
    ....
    bayramlar mı eskidi
    bizler mi yaşlandık"

diye giden sözleri olan şarkı. çocukken de haz etmek pek mümkün değildi, yetişkinken de değişen bişey yok.
  • arkadaş her bayramım bu şarkı yüzünden, zehir olurdu. hele 23 nisan'larım...

her şey ne de güzel gidiyorken, illa ki bu adamı çıkartırlar, balonların içinde şarkı söyletirlerdi. ama kayıtlar nuhneviden kalma, adam gelmiş 70 yaşına ve "afacan"ın ihtiyarlığı gibi, çizer gelişmesine hiç müsaade etmemiş, halen çilli, dişlek, koca gözlüklü. kaçmak isterdim, yatmak ve bir daha bayram olmasın isterdim.

"balonlarım vardı" diyip dururdu şarkıda ama işin denyo yanı, o şarkı söylerken her yan balon olurdu, balonlara vururdu, eline alır, kafasını balonun arkasına saklardı. "e halen balonları vardı, niye şimdi bu şarkı, bu üzüntü, keder nüye". tam bayram, niyet etmişiz eğlenceye, adam çıkıp gariban edebiyatı yapardı, "balonlarım vardı, kimler aldı onları, şimdi balonsuz kaldım, bu hayatta yapayalnızım..."

hangi yıldı bilmiyorum ama, o yıl bütün bayramlar üstüste gelmiş, sözleşmesi olduğundan her bayram mecburen trt'ye çıkan ibo, birden bire show tv'ye, star'a da çıkmış, adeta bir doğan güneş olmuştu. ama halen aynı şarkı; kendi mutluluğa ermiştir ama ben o bayramı paralize geçirdim.
  • "benim balonlarim vardi / onlari kimler aldi" cumlelerini takip eden 3 ve 4 nolu dizeleri "mutlu bayramlar vardi / simdi nerde kaldi" seklinde olan sarki
  • bir ayrıntı vereyim..
    bu şarkıyı yıllarca bıkmadan usanmadan söylemiş olan ibo, refah partisinin şahlandığı yıllarda meclisteki refah grubunda yapılan bir törenle partiye üye olmuştu..hatta törende bile askılı pantolon giymiş, utanmadan da eline birkaç balon almıştı..
    bünyemde tiksinti yaratan bu ve benzeri dürrükler için (bkz: bir şarkıyla elli yıl idare eden şarkıcı modeli)
  • iste sozleri...

benim balonlarım vardı
    onları kimler aldı
    mutlu bayramlar vardı
    kimbilir nerde kaldı

dostumdu benim balonlar
    çocuklar beni anlar
    o çocuklar ve o balonlar

o çocuk yüzlü bayramlar şimdi nerdeler
    hani nerde o ışıklar çocuksu sevgiler
    gitti mi yoksa yine gelir mi o günler
    nerde kaldı masallar sevgiler günler

söylenen bütün masallara inanırdık
    onlar mı bizi kandırdı biz mi aldandık
    bayramları bekler bayramları yaşardık
    bayramlar mı eskidi bizler mi yaşlandık

benim balonlarım vardı
    onları kimler aldı
    mutlu bayramlar vardı
    kimbilir nerde kaldı
  • http://www.youtube.com/watch?v=djz2_p4olgw adresinde dinlenebilecek olan sarki.

edit: reactor4 tarafindan gelen alternatif link: http://fizy.com/s/1ahgam
  • aksam gazetesinin bir basligi 'benim balonlarim vardi'; asrin felaketinde, felakete koyun koyuna yakalanan iki minik kardesin 6 yasindaki cem ile 9 yasindaki ali can mercangoz'un rengarenk balonlarla ugurlanmasini anlatiyordu.
  • ankara belediye başkanı melih gökçek in bugünlerde dilinden düşmeyen şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap