yuksek gerilim

  • 402
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

felsefe tarihi kitaplarının yarım bırakılması

"ulan birşeyler oluyor ama ne oluyor?" sorusu aklına takılan genç bünyelerin ilk başvurduğu kitaplar olan felsefe tarihi kitapları, öğrenme aşkıyla dolu bedenleri başlangıçta heyecana garketse de, bu heyecan, eski yunan felsefesinden (herakleitos, anaksimandros, skimandros, v.s.) bahseden ilk 20 - 30 sayfa okunduktan sonra yerini, " eeh zikerim lan elin yunanını !" tepkisine bırakır..

sayfa sayfa felsefe tarihi okumanın bir faydası olmadığının tesbitinin ardından gelen aşama, hızlı hızlı "daha sonra ne olmuş bir bakalım " diye ilerleyen sayfaları üçer beşer atlayarak okuma safhasıdır..

bu aşamada da ortaçağ hiristiyan felsefesinin sıkıcılığından bezen okuyucu "ulan bu pezevenklerden bana fayda yok, iyisimi ben yakın tarihte yaşamış felsefeciler ne yapmış ona bakayım" safhasına geçer..

"madem ki felsefe okuyorum, o vakit solcu olmalıyım" zihniyetindeki okuyucu marx ile ilgili bölümü okuduktan sonra "helal olsun güzel söylemiş adam, sakalına kurban olduğum !.." der, ve ileriki sayfalarda yer alan yakın dönem felsefecilerini "laf ebesi godoşlar" olarak nitelendirdikten sonra kitabı einden bırakır, daha da eline almaz..

devamını okuyayım »
01.07.2003 01:25