şükela:  tümü | bugün
 • duvar yikildiktan bir kac sene sonra baskent ilan edilen sehir
 • lou reed'in bir şarkısı.albümün de adı aynı zamanda.
  sözleri de eksik kalmasın:

  in berlin by the wall
  you were five foot ten inches tall
  it was very nice
  candlelight and dubonnet on ice

  we were in a small cafe
  you could hear the guitars play
  it was very nice
  oh honey, it was paradise
 • duvar yikildigindan beri insaat alani halinde olan, dogu tarafinda kalan pergamon muzesi, hayvanat bahceleri, agac altinda yagmur altinda yurumenin sosyetik (ku'dam) veya kulturel (unter der linden) tadinin yasanabilecegi caddeleri ile animsanan ,neredeyse alman kadar yabanci uyruklunun yasadigi buyuk sehir.
 • kreuzberg, charlottenburg, schönenberg, reinickendort, tempelhof, spandau, wilmersdorf, wedding, tiergarten, neukölln zahlendort, steglin gibi bölümleri bulunan... bu bölümleri arasındaki kreuzberg "küçük istanbul" diye içinde yaşayan türkler tarafından isimlendirilen... -berlin in berlin filminin evsahipliğini yapmıştır bu semt-... duvarını satıp bi ton para kazanabileceğiniz. yıkık kilisesinin etrafındaki parkta dolaşması güzel olan... türkiyeyi pek aratmayan bir yer..
 • çok tatlı bi lou reed albümü.
  1973 te çıkmıştır. tipik 70 ler albümüdür bu yüzden. ama sıradışı bi sakinlik vardır.
  içindeki şarkılar sırasıyla:
  berlin
  lady day
  men of good fortune
  caroline says i
  how do you think it feels
  oh jim
  caroline says ii
  the kids
  the bed
  sad song
 • manhattan'dan sonra fethettigimiz yer.
 • gerçekten gamlı, kasvetli bir albümdür. marianne faithfull'un biyografisinden hatırladığım kadarıyla marianne ve o yıllardaki kocası bütün bir seneyi bu plağı dinleyip yatakta boş boş oturup içmek, eroin, joint'la filan geçirmişler; bu sezonun sonunda da adam camdan atlamak suretiyle intihar etmiştir. lou reed bu plaktaki şarkıların velvet zamanında john cale'e de, kendisine de metreslik yapmakta olan bir kadın ve kadının oturduğu evin sahibi adamın(kadın, adamın sahibi de olabilir) arasındaki sado-mazo ilişkiyi anlattığını söylemiştir. dumanlı, narkotik bir albümdür. fotoğrafları da ayrı güzeldir. çocuk viyaklamaları, boş ve kirli tabak çanaklar, dağınık bir yatak, artıklar, bulantılar albümü dinler dinlemez gözümüzün önüne gelen vizyondur. men of good fortune, lady day gibi kabare-rock'umsu eserlerin yanında caroline says gibi transformer tarzı hitleri de barındırır.
 • almanya'nın başkenti. şehrin içinde konser vermeye kalkmayın, zira 88 db. spl ile sınırlı kalırsınız ki bu da aşağı yukarı bir köpek tıksırmasına eştir.
 • berlinin amblemi ayi hayvanidir. büyük caddelerinde (bkz: ku damm) sehir merkezinde olur olmaz ayi figürleri vardir.