• gecme notunun 60 oldugu bir universitede, sene sonunda 58 ortalama ile kalip maddi hata dilekcesi veren ogrenciyi, kagidini bir daha okuduktan sonra 59 ortalama ile birakmak.
  • dersin ortasında birden öndeki kişinin sağ kolunun kopup önüne düşmesi, elemanın da sol eliyle sağ kolunu tutup yazmaya devam etmesi. sonra korkup sınıftan çıkmaya çalışırken hocanın kediye, kapının da duvara dönüşmesi. arkadan bir arkadaşın omza el atıp "sakin ol ufak bir teknik hata oldu sadece." demesi. sonra birden kendini bir sürü çocuğun kağıttan uçaklarını havaya attığı bir odada bulmak, ve havaya bakınca uçakların "aferin, böyle süper anketler yapmaya devam et, beğenerek izliyoruz" yazdığını görmek.

bir hayli dumur bir olay. boğaziçinde yaşadım geçen perşembe.
  • fransa da bir üniversitede öğrenci kolu başkanı 'atılgan kızın' dersin ortasında amfi ye girerek "arkadaşlar otoparkların paralı olmasını protesto ediyoruz. otoparklar ücretsiz olana kadar kimse derslere girmeyecek!" demesi, "bütün" üniversitenin ayaklanıp kilometrelerce yürümesi* bunu takip eden 2 ay kimsenin okula gitmemesi yüzünden okulun eylül ayına kadar zorunlu tatile girmesi.*
    olayın daha dumur yönü ise protestolar sırasında şaşkın şaşkın bakınan türk genciyle muhabbete giren avrupalı gencin "aaa! nie şaşırıyosun? siz lise de hiç böle şeyler yapmadınız mı?" demesi.
    o esnada avrupalı gence açıklamaktan utanılan kısmı ise "biz lisede bunu yapsaydık bizi önce polis, sonra okul yönetimi sikerdi, üstüne de eğitim hakkımız elimizden alınırdı. çünkü bizim eğitim sistemimizde ülkenin geleceğini oluşturan topluluk bişeylerin yanlış olduğunu savunamaz, protesto edemez, ayaklanamaz, bunları düşünmesi(!) bile suçtur. kısacası öğrenci adam yerine konmaz.*
  • muhendislik fakultesinde otururken yanik kokmaya baslamasi.herkesin kokuyu almasi ama sadece yanik koktu burasi deyip gecmesi.sonra siniflardan birinin kapisinin acilmasi ve hocanin kantinciye duyamadigim bir seyler soylemesi.kantincinin de gayet sakin bir sekilde "yangin mi cikti,tamam geliyorum" demesi. sonra iceri girip bir bardaga su doldurmasi ve kendisini cagiran baska bir insana elindeki o bardagi gosterip "bi dakika su yangini sondurup geliyorum" demesi.kokunun gitmesi. *
  • kimya amfisinde hocanin ogrenciye hazirladigi bombayi patlattirmasi.
    bizzat sahit oldugum olay hocanin daha once ucak kacirmak icin terorist bir kisinin topuguna doldurdugu ve sert bir darbe ile aktive olan bombanin benzerini kucuk dozda hazirlamis masanin uzerine birakmistir. secilen gonullu ogrenci gozluk vs taktiktan sonra masadaki toz birikintisine cekicle vurdurulur. masumane deney hayvan gibi ses yapmis kulagimi zin zin cinlatmistir. ayni hoca derste alevli vs deneyler de yapmis su an formulunu hatirlayamadigim bir gazla ses bombasi etkisini vermis butun amfiyi titreterek voleyi birkez daha vurmustur
  • siniftaki gurultuye dayanamayan hocanin sinif camindan disariya sandalye firlatmasi...
  • derste origami ogrenilip, kagittan ucaklar havada ucusurken, kuslarla oynanirken iceriye birden rektorun girmesi ve ders hocasinin tum iyi niyetiyle bunun bir ders oldugunu anlatmaya calismasi.
  • üc saatlik bir medya didaktigi dersi sirasinda ikiyüz kisinin baymakta oldugu amfiye, ilkokul cocuklarinin ellerinde su tabancalari ile girmesi ve siralar arasinda kosusturup önce ögrencileri, sonra profesörü islatmasi. ve akabinde veletlerin, icerde bulunan olayin sokuyla dona kalmis insanlarin kendilerine daha "ne ölüüüyor ulan" diyemeden basip gitmeleri. güzel oldu, tam da ortaseviyeli okullarda kullanilmasi öngörülen bir egitim programi yapiyorduk, soralim kazik sorulari da, kim kimi islatiyor karneler dagitilirken görüsürüz.
  • olay bölüm başına üç beş kız düşen elektrik bölümünde geçer,
    hoca dersini güzel güzel anlatırken kapı açılır güzel mi güzel dört tane hatun içeri girerler. arka sıralara yerleşirler. aradan üç beş dakika geçer, kızlar kendi aralarında fısıldaşmaya başlarlar, bu ders kimya değil miydi diye, sonra hoca birden tahtaya dönüp periyodik cetvele benzer birşey çizer ve kimya anlatmaya başlar..
  • hacettepe üniversitesi'nde yaşanan ve bir insanın kendisini ne kadar kötü hissedebileceğini gösteren bir örnek olarak:

elektronik ikinci sınıfta tarih dersi vardır,*sınıfta da yurtdışından yabancı, ten rengi ve milliyet açısından çeşitli, öğrenciler vardır..*ve bunların hepsi süper türkçe konuşmaktadır..*ama tarih sınavı açıklanır ve kahramanımız x inkılap tarihinden bile yabancı öğrencilerden daha düşük alır..
    bütün arkadaşları dolayısıyla kendisiyle bir ay süren geyikler yapar bu konuda..
hesabın var mı? giriş yap