altinci lenin

  • prezentabl (572)
  • 895
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

gezicilerin başörtüsüne karşı olması

bir sosyal sorumluluk projesinde tanıştığım başörtülü bir hanımla beraber gittim ben gezi'ye. 31 mayıs sabaha karşı polis parka hunharca saldırdığında beraberdik. tüm çıkışları kapatmış, parkta 300 kişiyi ortaya almışken durmaksızın kapsül yağıyordu, o anda beraberdik.

bu örnek benimle kısıtlı da değil. çokça kez, başörtülü hanımlar gördüm direniş boyunca. lgbt bireylerin çadırında, onlarla beraber oturanlarını bile gördüm. şaşırmadım değil, ama mutlu oldum. diyalog ve anlayış vardı çok şükür. yaşadığım ''laikçi'' kadıköy'de bile, boğa'daki yürüyüşte vardı başörtülü hanımlar.

direniş gecelerinde elbet siyasi sohbetler döndü. başörtüsü de konuşuldu. kimsenin derdi tasası o örtü değil. kimsenin umrunda da değil kimin ne giydiği. bu dava öyle saçmasapan faşizan şeylere yol verecek bir dava değil.

elbette var başörtüsüne karşı olan chp'li teyzeler falan. onlar eski kafalı, anlatamıyorsun. ama bu durum, en azından gezi içerisinde çok nadir görülen bir şeydi.
12 gün boyu sokaklarda sabahladım. çok farklı yaşam şartlarından gelen ve farklı siyasi fikirlere sahip birçok insanla tanışma fırsatım oldu.

insanlar yaşam biçimlerini ve özgürlüklerini savundular. buna başörtüsü de dahil tabi.

başörtüsüne karşı olmayan direnişçiyle hiç tanışmadıysanız, 1 elin parmağını geçen sayıda direnişçiyle bile oturup sohbet etmemişsiniz demektir. en azından ben şu anda böyle varsayıyorum.

ben kimim? komünistim, ateistim.

(bkz: aylar sonra entry yazmak)

devamını okuyayım »