anakha

  • 7423
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

28 aralık 2011 şırnak'taki köylülerin bombalanması

of ki ne of. benim gibi iyimser bir adamı gerçekten çok kötü etkilemiş bir olaydır. olayın kendisi bile değil, halktan gelen, ama sözlükte ama başka mecralarda, tepkiler beni çok kötü etkiledi gerçekten.

zira ben "halkların kardeşliği"nin çoğu kişinin dudağında öylesine gezdiğini düşünsem de, insanların bu konuda kafalarının yanlış çalıştığı kanaatinde olsam da, neticede halkın iyiniyetli olduğunu varsayıyordum.

peki ya burada?

nasıl insanlarsınız lan siz? istihbarat üzerine, bir uçaktan bomba atılıyor, 35 kişi ölüyor. bu kişiler "savaşçı" değil. bu kişiler "suçlu" da değil. bu kişilerin "kaçakçı" olduğu söyleniyor, belki doğrudur. ve sizin tepkiniz?

"onlar da orada olmasalardı!"
"köylü kisvesi altında kaçakçılarmış aslında, yani üzülmedim!"
"orada köy yok!"
"pkk terörü olmasaydı uçaklar da böyle durumlarda bombalama ihtiyacı hissetmezdi!"
"suçun çok azı devlettedir!"

bu son ifade, diğerlerini de kapsıyor az çok, o yüzden oradan gidelim. yahu bomba atmışlar adamlar, hem de "istihbarat" üzerine, rastgele değil, kazaen değil.

bir ordu, neyi/kimi bombaladığına bakmakla mükellef değil midir ya? istihbarat bu kadar mı, "abi bir durumlar var galiba" mı demiş birisi? ordu da cevaben "dur bir bombalayalım ne olur ne olmaz" mı demiş, kimi bombaladığına bakmadan? lan mahalle kavgasına girerken bile "siz bizim mahalleden sırrı'yı dövmüşsünüz!" diye girizgah yapılır, olay kontrol edilir. ordusun be. ordusun, tüm ağır silahlar, savaş makineleri ve komuta senin elinde, sen kontrol etmeyeceksin de ben mi edeceğim kimi bombaladığını? yahu en temel, en etik-dışı bakışla bakalım, bu insansız hava araçlarından kimin terörist olduğunu, en azından silahlı olduğunu teşhis edemiyorsan sıçayım ben onun insansızlığına, ne anladım şimdi?

ırak'ta niye tantana yapıyorduk o zaman biz? nato'nun, abd'nin pakistan ve afganistan'daki "yanlışlıkla" vuruşlarına niye tepki veriyorduk? lan yukarıdakiler gibi düşünenlerin en azından bir kısmı "işte katil abd, işte kana susamış köpekler, işte müslüman katilleri" türevi tutumlara sahip değiller miydi, yoksa ben iyice sanrılar mı görmeye başladım? e bak adamlarınki de bizimki gibi "operasyon hata"sıymış.

"onlar da orada olmasaymış. zaten el kaide (ya da taliban ya da o sırada aklımıza kim geldiyse) olmasaymış oraları bombalamaya da gerek kalmazmış o yüzden esas kabahat el kaide'deymiş. canım bombalamaların olduğu bilinirken üç kişi kamyonetle ne yapıyorlarmış? hem ben onların kameraman olduğunu ne bileyim, ellerindeki roketatar gibi duruyordu. ayrıca silahları vardı, evet afganistan'da herkesin silahı var ama biz bunu ayıramayız. "

işte bunlar muhafazakar amerikalıların başka ülkelerin halklarını "yanlışlıkla" öldürmelerinin aslında nasıl da kendi suçları olmadığını anlatırken kullanageldikleri cümleler, internette gani gani bulabilirsiniz. e arkadaş bunlar sizin argümanlarla aynı? lan resmen vasat amerikan cumhuriyetçisine dönüşmüş halkımızın önemli bir kısmı. iyiniyetin kendilerine özgü olduğunu varsayarak kötü niyetlerin en kötüsünü sergiliyorlar.

tabi orada durur mu? durmaz. çünkü bir de diyecek ki "barış güvercinleri bibibik", "sevgi pıtırcıkları bılıbık". lan ne büyük derdin varmış arkadaş sevgiyle barışla, tamam lan nefret ediyorum senden, güvercinleri de meze yaptım. tatmin oldun mu amına koyayım? bu kadar mı batıyor insanların çatışma istememesi, barış istemesi? dersin ki "arkadaş sizin yöntem barışa götürmez, hatalısın", oturulur konuşulur. ama senin egonun kovuğuna yetmiyor ki bu, illa ki biz gizli hesapların adamıyız, yok efendim para yiyen propoganda yazarlarıyız, aman babam biz zaten vatan hainiyiz.

neyse, çok sinirlendim, duruluyorum.

demem o ki, kimi insanlarda iyiniyet filan kalmamış. bu tespitim belki beni de onlardan (kötü niyet atfedicilerden) biri yapıyor, ama gördüğüm durum bu hakikaten. bu iş örtük faşizmi filan da aşmış, insanlar "arkadaş bu faşistlikse faşistim" demenin, kendi pozisyonlarının faşizm olmadığını ispatladığına inanmış, kalkmış bana otuzküsür sivili (evet, kaçakçılar da sivildir, bunu bile anlatmak durumunda kalmam çok acı) sorgusuz sualsiz bombalamanın nasıl da normal olduğunu anlatmaya çalışıyor.

benim pozisyonum bunun kasten yapılmadığı, ama kasten yapılmamasının suçu pek hafifletmediği yönünde. daha ziyade bir umursamazlıktan kaynaklanıyor olabilir, örneklerini burada da gördüğümüz "lan terörist değilse kaçakçı, bilemedin işbirlikçidir bu saatte buradaysa, vur gitsin" umursamazlığı bu durumu çok da güzel açıklar.

-abi pkk olmasa bu olay olmazdı zaten.
e abi güneydoğuyu komple bombalayalım o zaman, herkesi öldürerek bu sorunu çözelim, suç da "pkk terörü"nün olsun. e tabi, onlar olmasa niye oraları bombalayalım. ne kadar saçma bir argüman değil mi kardeşim? ama seninkiyle birebir aynı.

-buna laf ediyorsun da pkk öldürünce niye laf etmiyorsun "ibne"?
nereden biliyorsun ki? muhatabın yüzlerce kişi var, bilmen mümkün değil. bilmiyorsun, uyduruyorsun. ayrıca "ibne" de olsam kafam senden daha iyi çalışıyor ki benim vergisini verdiğim bir devletin vatandaşını öldürmesiyle bir terör örgütünün bu ülkenin bir vatandaşını öldürmesi arasındaki farkı algılayabiliyorum. yahu adam beni askere alıyor, adam benim aldığım piyango biletinden bile kendine gelir elde ediyor, benim vatandaş olarak varettiğim devletin, beni korumak için kurduğu silahlı birlik değil midir ordu? bu adamın bana karşı sorumluluğuyla bilmem ne terör örgütünün bana sorumluluğu aynı mı şimdi? e aynıysa ben vergimi gidip terör örgütüne vereyim o zaman, askerliği de kandil'de yapayım? olmaz mı? olmaz tabi. e o zaman bunları nasıl karşılaştırıyorsun ya? "terör örgütü üyesi olmak" kendi başına suç zaten, uçakla bir yerleri bombalamasalar da.

ama sen diyorsun ki ordunun şiddet yetkisi olsun, öldürme yetkisi de olsun, ama yanlış insanları öldürmeme veya kazara insan öldürmeme sorumluluğu olmasın. olur, hafiften de domalalım ki zahmet olmasın kahraman askere.

son olarak, "abi onlar kaçakçıymış" diyenlere cevaben, lan hayatında kaç kere sigara kaçırıyorlar diye insanları f16'ların bombaladığını duydun? bir tane örneği var mı lan bunun? o kaçakçılığın sana maliyetiyle jet yakıtı artı attığın bombanın maliyetini karşılaştır bir istersen. cezası kesinleşip mahkum olsa bile ölüm cezası almayacağı bir suç işledi diye, sana açık ve doğrudan tehdit oluşturmadığı halde, bir vatandaşını katleden bir devlet olmanın bedelinden bahsetmiyorum bile.

siz gerizekalılar şimdi bu gevşekliğin ucunun size dokunmayacağını düşünüyorsunuz ya? hah. şimdi silivri'de şurada burada çoğu zaman yersiz şekilde hapis yatan asker, gazeteci ve politikacıların en azından bir kısmı da 90'larda kendilerini mahkum eden yasaların ruhu boy verirken sizin gibi salak salak alkış tutuyorlardı. ama işte "adaletsizliğe" değil de "adaletsizliğin kaybeden tarafında olmaya" karşı çıkan bencilliğinizden dolayı aynı kaderi paylaşmanızın son derece muhtemel olduğunu da göremiyorsunuz. inşallah haklı çıkarsınız ama zannetmiyorum.

hayatımda ilk kez "bu memleketin çivisi çıkmış" diyorum ciddi ciddi. bir şeyler çıkmış gerçekten. ben de bu memleketten çıksam ya artık.

addendum: "efendim kürtlerin saçma tepkilerine niye değinilmedi" denebilir, addendum eyleyelim.

kürtlerin tepkileri çokluk abartılı gördüğüm kadarıyla, ama en azından sizin argümanlar gibi hatalı bir mantık üzerine kurulu değil. hatalı bir varsayıma dayalı daha ziyade. onlar da duruma kötü niyet atfediyorlar ki bence gereği yok, kötü niyete gerek kalmadan şartlandığımız "güneydoğudaysa normaldir, e terör bölgesi tabi" kafası aynı işi görür.

bunun üzerine kötü niyet kartını sürmek (en azından bir politikacı için) politik olarak hatalı olduğu kadar bence biraz da hesapsız, tehlikeli bir harekettir. zira türkiye gerçekten gergindir ve sabit gerçeklerle (mesela tsk'nın 35 sivili öldürmesi) bu gerilimin artması da normaldir hatta gereklidir; ama niyet spekülasyonuyla bu işi daha da germenin bir anlamı yoktur. bu işin peşini bırakmamak ve gündemden düşürmemek bir şeydir, bu işin sağlayabileceği faydayı sağlamayıp sadece pankart olarak taşımak başkadır. kürt hareketinin hangi tarafa yakın olacağını önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz tahmin ediyorum.

ha ama kürtlerin saçma tepkileriyle diğerlerinin saçma tepkilerini karşılaştırmaya lüzum bile görmüyorum çünkü ortada bir ordunun kendi vatandaşını, kim olduğunu, ne yaptığını bile bilmeden bombalamasının normalliğini savunanlar kürtler değil ve bu hayatımda duyduğum en saçma şeylerden biri herhalde. onun haricinde zaten kürtlerin tepkilerini yeterince eleştirenler var, "kürtçü değilim a dostlar" (kürtçü neyse artık) mesajı vermek için oturup salak salak kürtlerde kusur arayacak değilim bu olayda.

devamını okuyayım »