anakha

  • 7424
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

dindar kişilerin ateisti inançlı gösterme çabası

hemen her platformda birkaç örneğine rastlamakta zorlanmayacağımız bir ekol. genelde dindar ama kendine değil dünyaya dindar, misyoner ruhlu, muhtemelen demagog bir insanın, din kökenli geleneklerden ya da din kavramını çarpıtmasından sonra karşı tarafın da aslında tanrıya inandığını ispatlama yanılsaması olarak ortaya çıkar. çok enteresandır.

misal ateist olduğu bilinen bir adamın ayağına çivi batar, adam "aman allah!" diye bağırır. zaten kadrajın hemen dışında beklemekte olan bu übermüminliği kendinden menkul arkadaşımız da "aha allah dedin, bak zor anlarında allah'a sığınıyorsun" der. başka bir durumda adamın biri tam düşecekken tutunur, ateist arkadaş da "kıl payı kurtuldun" ifadesinin bir başka geleneksel şekli olan "allah korudu" laflarını ediverir. sinsi hareketlerle avizenin içerisinde saklandığı yerden çıkan übermümin, "allah'ın korumasına inanıyorsun da dinine niye inanmıyorsun" der. başka bir durumda dinle ilgili bir tartışma yapılmaktadır. ateist "ben allah'a veya başka bir tanrıya inanmıyorum" der. veya bir agnostik "tanrı var mı yok mu bilemeyiz, bilsek de pek bir şey değişmezdi gerçi" der. her yerden çıkan übermümin bu sefer saksıdan gelen tıkırtılar eşliğinde "siz de tanrının olmadığına inanıyorsunuz. inandığınıza göre sizin de dininiz var" der.

böyle geleneksel deyişleri birincil anlamıyla anlayarak günlerini geçirirler. ara sıra da fikir tartışmalarında metafiziğe prim vermemenin kutsallık gerektiren din çerçevesinde bir hareket olduğunu söylerler, bir tanrıya inanmamaya inanmak ile bir tanrıya inanmaya inanmamak arasındakli farkı kaçırırlar. böylece kendi zihinlerinde, karşıdakinin haberi bile olmadan ne kadar mümin bir insan olduğunu kanıtlamışlardır. zaten onlara göre ateistlerin çoğu evlerinde gizli gizli namaz kılıp karizma olsun diye inançlarını saklamaktadırlar. geri kalanlar da allah'ı kötülemekten başka bir amacı olmayan insanlardır, inananları çekemezler. geceleri yastıklarını yumruklarlar inanan birileri var diye. böyle bir masaldır.

devamını okuyayım »
24.01.2006 15:46