bionical turk

  • 195
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

furkan korkmaz

geliştirme ligindeki şut performansı soru işareti yaratan favori türk basketbolcum.

öncelikle istatistiklerini yazalım: 9 maç, 32 dakika süre; %19 üçlük(maç başına 8 deneme); %35 şut; %79 serbest atış; 5 ribaunt; 3,2 asist; 1,3 top çalma; 2,1 top kaybı.

soru işaretine gelince; bu benim zihnimde değil ama sixers taraftarı zihninde. çünkü furkan'ın nba'e giderkenki en öne çıkan özelliği çok iyi bir saf şutör olmasıydı, ama henüz hala ritmini bulamadı. benim ise furkan'dan şut konusunda bir endişem yok, çünkü furkan gibi doğal şutörler bir anda şut yeteneklerini kaybetmezler. sadece bazen yeni oldukları ortama(yeni bir lig, yeni bir takım gibi), yeni kurallara(daha uzak üçlük çizgisi) veya yeni bir çalışma programına(kas yükleme gibi) alışmaları için biraz zamana ihtiyaç duyarlar.

daha önce furkan'ın savunma konusundaki sıkıntılarından burada bahsetmiştim. ben hala furkan'ın en çok çalışması gereken konunun bu olduğunu düşünüyorum. ama yine de şut yüzdesi konusunda da bir şeyler yapıp değerinin sanal olarak dahi düşmesine izin vermemeli. çünkü amerikan basketbol zihniyeti bazen çok düz düşünebiliyor; bir basketbolcu avrupa'yı veya geliştirme ligini domine etmiyorsa nba'de hiç oynayamaz diye bakan çok. oysa avrupa basketbolu bambaşka bir dünya, geliştirme ligi ise mevcut haliyle saçma sapan bir basketbolun oynandığı tam bir kaos ortamı. zaten furkan'ın kötü şut yüzdesinin muhtemel sebeplerinden en önemlisi de bu kalitesiz basketbol anlayışı. bir de furkan'a teknik kadro tarafından bol bol şut atması konusunda yeşil ışık yakıldığını ve bu konuda tamamen serbest bırakıldığını düşünüyorum. ama buna güvenerek şut seçimi konusunda disiplini elden bırakmaması gerekir. iyi şutörlerin en önemli özelliklerinden birisi iyi şut seçimleridir. furkan g-ligdeki maçlarında şut yeteneğini gösterebilmek için uzak mesafelerden ve el üstünden çok fazla şut deniyor. haliyle de çok kaçırıyor. oysa oyununda zaten bulunan iyi feyk atabilme özelliğini daha fazla kullanıp potaya daha fazla gitmeyi de düşünmeli. bunu yapması halinde rakipleri kendisini daha temkinli savunacağı için daha rahat şut atma imkanı da olacaktır.

son olarak, furkan'ın hiç bir şekilde bu sezonu sadece bir gelişme sezonu olarak görüp motivasyonunu düşürmemesi ve draft edilirken taşıdığı "nba'de oynamak istiyorum" mentalitesini sürdürmesi, fiziksel ve mental gelişimi için azimli olmaya devam etmesi gerekiyor. bunu yaptığı sürece potansiyelini günbegün gerçeğe dönüştürecektir.

devamını okuyayım »