c kardelen

  • 1722
  • 0
  • 0
  • 0
  • 12 yıl önce

judas

amerikan tarihinde önemli bir yeri olan kuzey-güney savaşının ardından ortaya çıkan büyük haydut çeteleri vahşi batı diye bilinen topraklarda dehşet saçıyordu. işte judas adiyla tanınan alan scott'un hareketli yaşamı bu yıllara rastlar. ünlü pinkerton ulusal dedektiflik bürosu'nun en iyi ajanı olduktan sonra yeraltı dünyasının korkulu düşü ve en büyük düşmanı haline geldi.
fırtınalı geçmisinin kahredici anılarından bir türlü kendini kurtaramayan judas, kin ve nefret dolu bir dünyada yaşamını tek başına sürdürdü. gözünü kırpmadan her tehlikeye karşı koymaya hazır olan bu adam için tek yasa, belindeki tabancasıdır. büronun kurucusu allan pinkerton'un kısa zamanda sonsuz güvenini kazanmış, son derece yetenekli ve cesur; aynı zamanda da dinmek bilmeyen bir inatçı bir sabrı var.
yıllar önce henüz çok gençken bir haydut çetesine katıldı. kambur adiyla bilinen martin cole, andy storr, elvis baynes, pat johnson ve rick o'neal çetenin diğer adamlarıydı.
montana eyaletinin sheridan kasabasındakı bankayı soyacaklardı. alan scott, kasabaya indiği bir gün vivian tyrrel ile tanıştı ve ona aşık oldu. bir sabah şafak sökerken kasabaya saldırdılar. çatışma çıktı ve birçok insan öldü. bu arada martin cole, vivian'ı vurdu. kız hemen öldü. paralarla birlikte dağa kaçtılar. bu arada alan scott kendini sorgulamaya başladı. sonuçta büyük bir pişmanlık duydu. çetenin diğer adamlarıyla çatışmaya girdi. martin cole, elvis baynes ve rick o'neal bu çatışmada alan scott tarafından öldürüldü.
scott, andy storr ve pat johnson'u da yanına alarak kasabaya indi ve sheridan kasabasının şerifi truscott'a teslim oldu. arkadaşlarına ihanet ettigi için ona "kalleş" anlamına gelen judas denmeye basladi.
galeyana gelen halk, şerif bürosunu bastı ve üç tutukluyu dışarı çıkardı. onları linç etmek üzerelerken kasaba yakınlarında bulunan bir süvari müfrezesi olaya el koydu.
alan scott, beş yıl hapse mahkum oldu ve montana eyaletinin deerlodge hapisanesinde cezasını tamamladı. oradaki hapisane müdürü, alan scott'u yasaların yanında yer almaya ikna etti.
cezası bitince de onu allan pinkerton'a gönderdi.
italyan orjinli judas'ın senaryoları e. missaglia tarafından yazıldı. i. pavone ve v. missaglia, tarafından çizildi.
türkiye'de 1981 yılında tay yayınları tarafından 96 sayfalık tam maceralar halinde 16 sayı yayınlandı.
aslında kaliteli ve iyi düsünülmüş bir western olan judas, türkiye'de pek tutulmadı. belki yayınlamak için geç kalınmıştı. çünkü judas, çok yoğun olmasa da spaghetti tatları taşıyordu.
judas-alan scott, tam anlamıyla bir kahraman sayılmaz. kahramandan çok anti-kahraman özellikleri taşır. itici bir tipi ve kişiliği vardir. yalnız ve soğuktur. hatta bürodaki arkadaşları bile onunla bir arada olmak istemez, ondan çekinirler.
judas senaryolarında, diğer çizgiromanlarda pek karşılaşılmayan bir şekilde, psikolojik tahlillere de yer verilmiştir. bu tahliller en yoğun olarak judas'ın kendisiyle başbaşa kaldığı yalnız gecelerinde karşımıza çıkar. tabi 5 numaralı macera olan "kalleş"i de unutmamak gerekir. alan scott burada yoğun ve uzun bir iç çatışma yasamıştır. (bkz: allan pinkerton)

devamını okuyayım »
23.12.2002 22:09