c unitt c

  • azimli
  • anadolu çocuğu (328)
  • 1034
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

brexit

olmasını çok istediğim ama olmayacağından emin olduğum olay. ingiltere belli konularda sesler yükselince hemen referandum kartını sunuyor. ardından her seferinde devletin istediği gibi sonuçlar çıkarıp aykırı seslerin gazı alınıyor.

iskoçya ayrılsın mı referandumu da aynı seyirde gidiyordu. çıkacak mı, çıksın ya söylentileriyle geçti. en sonunda devlet menfaatine uygun olacak şekilde ayrılık olmadı. bu sayede iskoçya'nın itaati tazelendi.

şimdi bu ab'den ayrılma referandumunda da amaç ab'ye aba altından sopa göstermek. almanya-fransa hegemonyasına girmiş birliğe ingiltere'yi hatırlatmak. devlet menfaati birlikten çıkmak istemez. çünkü fransa-almanya birlikteliğinden rahatsız olurken kendini birliğin dışına atıp iyice etkisiz oyuncu haline getirmek istemeyecektir kendini. zaten zamanında da ingiltere ab'ye karşı çıkmış, kuzey ülkeleriyle bir birlik kurmak istemiş ancak yeterli başarıya ulaşamayınca birliğin dışında kalacağıma bari içinde durayım diyerek kerhen üye olmuştur. bilindiği üzere günümüzde de para, vize gibi ana konularda da ab ile entegre değildir.

sonuçta bu referandumun sonunda birlikte kalma kararı çıkacak ve bundan sonraki süreçte birlikte hegemonya kırılıp güç dengeleri yeniden sağlanacaktır. zaten ingiltere'nin isteği de bu ve istediğini elde etmiş olacak.

edit: evet, herkes ters köşe oldu. halk şaşırttı ama yönetim bu kararı uygulayacak mı yoksa yan mı çizecek göreceğiz. muhtemelen yöneticiler yukarıdaki gibi bir taktik izleyeceklerdi ancak sonuçlar beklenmedik biçimde çıkınca plan ellerinde patladı. referandumun bağlayıcılığı olmaması sebebiyle uygulanmama ihtimali konuşuluyor. böyle bir karar gerçekten skandal olur. ne olacak merakla bekliyoruz. ancak son derece tarihi bir karar olduğu ve bundan sonra ab, avrupa hatta dünya'nın geleceğine yönelik bir etkisi olacağı yadsınamaz bir gerçek. izleyelim ve görelim.

devamını okuyayım »
22.06.2016 16:15