cikmaz sokaktan cikagelen cocuk

  • azimli
  • anadolu çocuğu (322)
  • 1703
  • 6
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

fenerbahçe galatasaray maçının görüntülü analizi

not: imgur engellendiği için dns ayarlarını değiştirmeyen, hotspot shield gibi programlar veya vpn kullanmayanlar linkleri açamaz.

bu sefer bayağı uzun oldu. galatasaray’ın yanına hem fenerbahçe’yi biraz da hakemi de ekleyince uzadı doğal olarak. lafı da uzatmayalım o zaman.

http://i.imgur.com/fhsbj03.gifv
diego çığlık çığlığa top isterken galatasaray defansında hiçkimsenin ilgisini çekmiyor. herkes klişe bir ortaya o kadar odaklanmış ki diego’ya pas gidebileceği kimsenin aklına gelmiyor bile. sonucunda oldukça tehlikeli bu pozisyon çıkıyor ortaya.

http://i.imgur.com/rjswfyj.gifv
çok güzel bir atak. burada anlatılacak pek bir şey yok zaten. markovic biraz daha yetenekli olsa nani’yi kaleci ile karşı karşıya bırakacak.

http://i.imgur.com/n05gwid.gifv
şimdi ben bu faul pozisyonunu neden koydum? sizce neden? belki bir benzeri olacaktır ileride?

http://i.imgur.com/qnb1rym.gifv
galatasaray’da benfica maçında bahsettiğim sorun devam ediyor. ondan önce de vardı. devam da edecek. savunma ile hücum arasında bağlantı kurulamıyor. arada hiçkimse yok. yarısı savunmaya gömülürken yarısı hücuma gömülüyor. hamza hamzaoğlu bir türlü şu sıkıntıyı çözemedi. fenerbahçe maçının ilk yarısında yenen baskının da nedeni buydu. topu ayağına alan pas alternatifi göremiyor ki.

http://i.imgur.com/oypbmq1.gifv
nani’nin en büyük problemi. nerede duracağını bilmiyor adam. ‘adamı geçtim, pası vereyim’ olayı yok adamda. illa diğerini de geçecek. bu yüzden de sağladığı fayda gereksiz yere düşüyor.

http://i.imgur.com/ytn3jrt.gifv
geçen sefer analizin eksenini kaydıran sabri sarıoğlu vardı. bu defa ona izin vermedim ama yasin öztekin çıktı başımıza. tüm maç boyunca faydasızdı.

http://i.imgur.com/p2ub7ac.gifv
yahu şu topu yaydaki podolski ile buluşturmak bu kadar zor mu gerçekten? adam akıllı bir pasla çok büyük bir tehlike yaratılabilir ama yasin öztekin’de bu tarz bir özellik yok. galatasaray kalitesinde bir oyuncudan bu pası atmasını beklemek çok abes değil diye düşünüyorum.

http://i.imgur.com/ovyzwqn.gifv
bir diğer derbi katili. bilal de çok saçma sapan bir oyun sergiledi.

http://i.imgur.com/2ivwbjc.gifv
tehlikeli hareket kavramının saçmalığı bu pozisyonda belli oluyor. fırat aydınus bilal’in rakibini sakatlama ihtimali olduğunu düşünerek çift vuruş veriyor. iyi de bu top daha temiz nasıl alınabilirdi ki? ihtimaller üzerine karar vermek hiç de adil değil bence.

http://i.imgur.com/t5wm92y.gifv
allah aşkına yasin burada ne yapmaya çalışıyor biri bana açıklasın.

http://i.imgur.com/zetcgta.gifv
pozisyonun başında van persie’yi izlemenizi istiyorum. o kadar harika yer almış ki. caner biraz akıllı davransa çok tehlikeli bir pozisyon bulabilir fenerbahçe. belki de ofsayttır orası ayrı. devamında ise klasik bir nani hareketi görüyoruz. dünyanın en gereksiz şutlarından birini çıkarmayı başarıyor.

http://i.imgur.com/z3zluep.gifv
burada umut podolski’nin kaçtığını görmesine rağmen topu kendisinin atmasının daha mantıklı olacağını düşünüyor. halbuki topun üstünden atlamayı denese podolski ofsayt olmayacak. bu sefer de caner’in araya girme ihtimali var tabii. yalnız caner de tam umut’a hareketlenmiş. belki onu da geçebilirdi top.

http://i.imgur.com/nyzanvt.gifv
sneijder’in hatalı pası kabak gibi belli de ben yine yasin’e çemkireceğim. hatalı bir şey yapmadı bence ama carole ne güzel bindirmiş işte, sen yuvarlayıver önüne adamın. durduk yere laf yedin bak benden.

http://i.imgur.com/c5suwj4.gifv
podolski’ye bakın. takımdaki koordinasyon eksikliği bu işte. oyuncular topun kendilerine gelmesi gerektiği zaman başka işler peşinde koşuyorlar. birbirlerinden kopuklar. devamı ise daha ilginç.

http://i.imgur.com/kampjzk.gifv
burada chedjou sarı kart yedi. maçın adrenalini ile herkes faul bile yok diye düşündü ama bence chedjou’nun sağ ayağı nani’nin sol ayağına çarpıyor. ikinci görüntüde hiç anlaşılmazken ilk görüntüde belli oluyor bu. üstelik chedjou da faul yaptığının bilincinde. sarıyı yiyince ‘daha ilk faulüm’ diye itiraz ediyordu.

http://i.imgur.com/8vw3eno.gifv
yalnız o sarının öncesinde de bu var. fırat aydınus’un çarpışmalar ve omuzla müdahale konusunda sorunları var sanırım. küçükken çok mu omuz attılar buna ne yaptılarsa. bir hakemin şuna faul çalmaması için hiçbir mantıklı sebep bulamıyorum.

http://i.imgur.com/x3wwlte.gifv
sabri işte, ne beklersin. benfica analizinde malın biri sabri ile dalga geçtiğimi söylüyordu. böyle garip insanlar da var.

http://i.imgur.com/qhmci4e.gifv
galatasaray’da bu tarz pasları yerine ulaştıracak bir forvet yok. bu yüzden hücumlar çok kısır kalıyor. şurada umut dönüp sneijder’i falan görse ne güzel olurdu. bu pozisyonda görmedi, bir dahakine görür diye bir şey yok. hiçbir zaman göremiyor. işin kötü tarafı bu.

http://i.imgur.com/cqtryly.gifv
yine benzer bir pozisyon. buna faul çaldı fırat aydınus.

http://i.imgur.com/ob2zqrb.gifv
yasin öztekin tabii ki düzgün kontrol edemiyor topu.

http://i.imgur.com/ru0sx9v.gifv
golden önce burada oyuncuların kafası karıştı ama bence hakemin herhangi bir suçu yok. yan hakem bayrağını kaldırdıktan sonra tam düdüğünü çalmaya yeltenirken selçuk’un gelişigüzel vuruşu sonrası oyunu boşuna durdurmamak için devam kararı veriyor. bana kalırsa güzel bile yapıyor. sonrasında golün gelmesi şanssızlık olmuş biraz.

http://i.imgur.com/omvcvrg.gifv
umut bulut’un müthiş top kontrol yeteneği karşınızda.

http://i.imgur.com/0zzra6q.gifv
yasin yine en doğrusunu yapıp tek başına ilerliyor ve topu kalecinin kucağına bırakıyor.

http://i.imgur.com/gwe94su.gifv
bu pozisyonda mehmet topal doğal olarak sarı kart gördü. kimsenin itirazı olduğunu sanmıyorum.

http://i.imgur.com/avokvi3.gifv
galatasaray ile fenerbahçe arasında ilk yarıda oluşan fark bu. iki takım tam tersi şekilde hareket ediyor. savunmadan çıkarken fenerbahçe birbirine yaklaşıp çoğalırken galatasaray tam tersi bir şekilde az adamla paslaşmaya çalışıyor. hücumda baskı yaparken de aynı şekilde daha çok adamla daha fazla koşuyor fenerbahçe. bu da galatasaray’ın rahat çıkamamasına neden olmuştu.

http://i.imgur.com/t61kmro.gifv
golde hata aramak biraz kötü niyetli olur. bilal’e ‘çok köşede kalmışsın’ ya da ‘muslera’ya tam ortaya tokatlıyorsun topu’ demek biraz abartı olur gibi. nereden bilsinler topun nereye ineceğini? bu arada gol ofsayt. televizyonda iki saat tartışılsa da ofsayt. bana hiçkimse ‘van persie aktif durumda değil’ dedirttiremez. bu pozisyonun ardından gündeme gelen ‘kural saçma mı’ sorusu ise çok saçma. çünkü kural çok saçma. kabak gibi belli yani. (bkz: futbolda yer alan saçma sapan uygulamalar) başlığında daha önce değinmiştim buna. topun atıldığı adam hareketleniyorsa ofsayttır kardeşim, o kadar. yalnız bu pozisyon için de hakeme çok kızmam. sonuçta oyuncular birbirine oldukça yakın. olur öyle hatalar ama şükrü saracoğlu stadı’nda hep galatasaray aleyhine bu tür ufak tefek hatalar denk geliyor nedense.

http://i.imgur.com/dlth90h.gifv
nani sağ ayağının burnu ile dürtmek yerine sol ayağıyla dokunsa topa kaleci ile karşı karşıya kalması hiç de uzak bir ihtimal değil.

http://i.imgur.com/zyqfc1y.gifv
sevgili bilal yine müthiş bir top kaybı yapıyor. diego ise biraz aceleci. aslında pasın şiddetini iyi ayarlasa çok tehlikeli bir atağa dönüşebilirdi pozisyon.

http://i.imgur.com/imbexnr.gifv
sabri strikes back.

http://i.imgur.com/v3dagau.gifv
bilal de sabri’den aşağı kalır değil.
markovic tam bir bal yapmayan arı. bir şeyler yapmaya çalışıyor ama hiçbir zaman beceremiyor. liverpool’un kiralamasına şaşmamalı. bence yeteri kadar iyi değil. bu atakta da nani’yi görmesi gerekiyordu. oldukça güzel bir koşu ile müsait bir alan yaratmış kendine ama markovic, van persie ile ver-kaça girmeye çalışınca gitti güzelim pozisyon.

http://i.imgur.com/lenbrk4.gifv
yahu sarı kart görmesi için josef de souza’nın daha ne yapması lazım? küçük küçük hatalar birleşip çığa dönüşüyor yavaş yavaş.

http://i.imgur.com/iz4jhpk.gifv
bilal aradan umut’un önüne bıraksa ne güzel olurdu.

http://i.imgur.com/g63uhda.gifv
fenerbahçe’nin savunmadan çıkma görüntüsünde defansa 5 kişi gömülmüştü. orta sahadan gelen de iki yardımcı vardı. dedik ya tam tersi diye, burada üç kişi ile çıkmaya çalışıyorlar. bekler almış başını gitmiş, gözükmüyorlar bile. e, uzun top oynamaktan başka çare var mı?

http://i.imgur.com/bj5g6hk.gifv
van persie’nin en kötü olduğu pozisyon. o kadar müsait durumda topu (yanılmıyorsam) mehmet topal’ın önüne bırakamaması affedilir değil. zamanında atmamasının hiçbir haklı gerekçesi de yok. zaten iki kişiler. başka alternatifi de yok. yine de ilginç bir şekilde atmamayı tercih ediyor. galatasaray tarafında da günün bir diğer kötü ismi podolski’nin bu karş atağa neden olduğu gözden kaçmamalı.

http://i.imgur.com/u2sehmk.gifv
bu da de souza’nın ikinci sarı kartı. bana kalırsa iki pozisyon da pek tartışmaya açık değil.

http://i.imgur.com/f7pbdmj.gifv
muhteşem sabri yine pozisyon hazırlıyor. bence caner’in pas zamanlaması iyi değil. topa son bir kez daha dokunmayıp diego’ya biraz daha erken çıkarsa daha net bir pozisyon hazırlayabilirdi. böyle fazla yaklaşmış oldu ve topu rakibe kaptırmamak adına arkadaşının biraz gerisine pas vermek zorunda kaldı. yine de daha iyi bir pas çıkaracak pozisyonu vardı.

http://i.imgur.com/i9audbd.gifv
galatasaray bu tür ikinci topları hiçbir zaman kazanamadı. topun gittiği yerde sürekli fenerbahçelilerin bulunması bir noktadan sonra şans değil, iyi yer tutmakla, sahaya iyi yayılmakla ilgili.

http://i.imgur.com/u7ysfyt.gifv
markovic bu tarz top kayıplarını çok yapıyor. top sürerken avrupa seviyesinde sürüyor, pas atarken sabri seviyesine iniyor.

http://i.imgur.com/8bkcfnm.gifv
müthiş pas, aynı derecede zıt bir bitiricilik. pozisyonun ne kadar net olduğunu ben ikinci izleyişimde anladım. güzel bir aşırtma gol atmak için zemin ve hava müsait ancak yasin hiç de değil. ‘yüzde bir milyon net pozisyon’ derler ya, bu o.

http://i.imgur.com/yp8wpzs.gifv
burak’ın tripleri çok komik değil mi ya? ‘aha götüme vurdu lan!?’ hahaha. ba’nın hareketinin de tartışılacak bir şeyi olduğunu düşünmüyorum, kırmızı kart. burada fanatikler hareketin çok sert olmadığını söyleyecektir. aldırış etmeyin.

http://i.imgur.com/duplozs.gifv
nani biraz saçmalasa da topun markovic’e ulaşması bu pozisyonda en ideal seçenek. markovic de fena bir şut çıkarmıyor ama kalede muslera kedisi olduğu için şutlarda ekstra bir şeyler yapmalısınız gol olması için.

http://i.imgur.com/0c1rneg.gifv
yasin maç içerisinde ‘aman tadımız kaçmasın’ tarzıyla oynadı çünkü inisiyatif aldığında da bunlar oluyor. pek yetenekli olduğu söylenemez. markovic’e laf ettim ama hiç değilse topla gidebiliyor adam. yasin’de o da yok.

http://i.imgur.com/vsmatkl.gifv
ve işte fenerbahçe – galatasaray derbilerinin tanımı. her maçta buna benzer bir pozisyonu oluyor galatasaray’ın ve hiçbirisi verilmiyor. burada kjaer’in burak’ı düşürmek istemediğine hemfikirim. araya girmeye çalışıyor. önünü kesmek isterken ayakları birbirine dolanıyor, çarpışıyorlar. yalnız oyunculardan biri topa hareketlenirken diğeri onu kesmeye geliyor. yukarıdaki pozisyonları vermemin nedeni de oydu. rakibin yaptığı aşırı şarj var hepsinde. sen orta sahada olunca rahat rahat verebiliyorsun tabii ama hakemin kalitesi bu tür pozisyonlarda ortaya çıkıyor.

http://i.imgur.com/iyfr5cs.gifv
galatasaray’ın şanslı olduğu bir konu da diego başta olmak üzere fenerbahçelilerin maç boyunca pas hızlarını bir türlü ayarlayamaması. şurada çok da zor olmayan düzgün bir pas çıksa, bitti.

http://i.imgur.com/dlapcau.gifv
klasik burak saçmalaması. kendisi boş kaleye bile rahatça gol atabiliyormuş gibi oradan vole ile gol atacak. pozisyon sonunda podolski ve selçuk’un tepkileri aslında olması gerekeni gösteriyor zaten.

http://i.imgur.com/8d69znl.gifv
selçuk’un burak sendromu. illa ona geçirecek topu. ha, selçuk bu konuda yetenekli oldukça. yasin’e attığı pas gibi burak’ı da topla sık sık buluşturuyor ama aynı zamanda abartıyor da. şurada podolski’ye verse, o da tek topla kjaer’in solundan burak’a bıraksa, yapmak istediği çok daha kolay bir biçimde gerçekleşecek.

http://i.imgur.com/u5kxshu.gifv
markovic’in insanın içini bir hoş eden koşusu var. bu tarz denemeleri sık sık yapar ve son vuruşu gelişirse ‘allah’tan kiralık’ diyorum.

http://i.imgur.com/jnakd1k.gifv
bizim takımda şu topu tek tık ile arkadaşına aktarmak diye bir şey yok. illa önce kontrol edilecek, sonra pas verilecek. sneijder dışında hızlı oynayan yok. zaten oyuncular da durarak oynuyor. yavan bir takım oyunu çıkıyor ortaya.

http://i.imgur.com/fxy1q46.gifv
burada souza’ya kızdı pereira ama haksız bence. pozisyonun yakınında diye ona denk geldi bence. burada topa vuracak isim ba. pozisyonu onu izleyerek takip ederseniz topun geleceği noktayı kestiremediğini fark ediyoruz. souza’nın yapacak bir şeyi yok. arkadaki sinan gümüş’ü gözlüyor o. sneijder de hayvan gibi, küfrederek orta açıyor. sözlük’te biri yazmıştı ‘olcan’ın kafasına çarptırdı’ diye. aynen öyle.

http://i.imgur.com/nknshpt.gifv
yorgunluk belirtileri. konsantrasyon düşüyor tabii.

http://i.imgur.com/tdldkgo.gifv
iki takım oyuncuları da yorgun. demek ki kondisyon önemliymiş. diri kalan sayısı bir taraf lehine çok olursa maç sonlarında oyun tam tersine dönebiliyor. galatasaray da fenerbahçe’ye göre biraz daha diri kaldı. dolayısı ile son 20 dakikada topa daha fazla sahip oldu. yalnız oyuna sonradan girenler bu avantajı iyi kullanamıyınca pozisyon anlamında bir artı değer katmadı.

http://i.imgur.com/2vvr8mf.gifv
kusura bakmayın ama ben bu pozisyon nedeni ile sinan gümüş’ü harcarım. önce topu doğru düzgün kontrol edemiyorsun. sonra alper potuk’tan bile yavaşsın. alper dünyanın en yavaş futbolcusu değil ama pozisyon itibarıyla avantajın var. bunu bile kullanamıyorsun. yakalandığını kabullenip topu çekmiyorsun. çeksen sneijder başta olmak üzere 652461 tane takım arkadaşın pas bekliyor. kusura bakma ama bunların hepsini aynı anda yapınca kaliteli futbolcu olabileceğin ihtimali çok zayıflıyor be sinan. bu hareketi yapan sabri olsa küfürü yerdi ama hiç değilse sinan için ‘bu pozisyon özelinde beceriksizdi’ diyerek kendimizi avutabiliriz. oyuna sonradan girdiği maçların hiçbirinde umut vermediği gerçeği de ortada yalnız.

evet, artık derdimi rahatça sikebilirsiniz. yalnız işsiz esprileri çok klişe artık. yeni bir şeyler bulup da gelin.

devamını okuyayım »
29.10.2015 12:00