confession

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (535)
  • 11615
  • 5
  • 1
  • 0
  • dün

zor zamanlarda işe yarayabilecek 7 vücut hilesi

bir evrim ağacı derlemesi.

1. beyin donması : eğer dondurma sever biriyseniz, bazı lokmalar sırasında beyninize ani bir soğuk dalgasının çarptığını hissetmişsinizdir. buna "beyin donması" ya da "dondurma baş ağrısı" denmektedir ve soğuk yiyecek-içeceklerin beyninize ani sinyaller göndermesiyle oluşur. bunu çözmenin yollarından biri, bu durumu hissettiğiniz zaman baş parmağınıza baskı uygulamak veya damağınızın dişlerinizle birleştiği bölgeye bastırmaktır. damağınızı hızlı bir şekilde ısıttığınızda, bu "donma etkisini" durdurabilirsiniz.

2. dile dolanan şarkılar: bu bizlerin en sık karşılaştığı sıkıntılardan biridir: dile dolanan bir şarkı, bir noktadan sonra rahatsız etmeye başlayabilir. bunu çözebilmek için tek yapmanız gereken bir puzzle ya da bilmece/bulmaca çözmeye çalışmaktır. beyniniz buna odaklandığında, şarkıyı (daha doğrusu genelde "melodiyi") tekrarlamayı bırakacaktır.

3. idrar yapma ihtiyacı: bir diğer "modern sorun", çiş yapmanız gerektiği zaman beklemeniz gereken uzun kuyruklardır. özellikle eğlencele mekanları ve etkinliklerde bu tuvalet kuyrukları büyük sorunlar yaratabilir. belki sırayı atlatmanızın bir yolu olmayabilir; ancak idrar yapma ihtiyacınızı unutmak isterseniz, tek yapmanız gereken seks hakkında düşünmektir. seks hakkında düşünmek, prostat bezi ve ilgili organları uyaracak ve idrar yapma hissinin azalmasına neden olacaktır. bu ihtiyacı gidermenin bir diğer yolu da bacağınızın arka kısmını kaşımaktır. bu hareketler veya çabalar beyninizin idrar ihtiyacına odaklanmasına engel olacaktır.

4. anksiyete (gerginlik/tedirginlik): özellikle stresli zamanlarda, anksiyetenizi azaltmak için baş parmağınıza üflemeyi deneyebilirsiniz. baş parmağınızdaki bazı sinirler, kalp ritmini belirlemek üzere beynin kullandığı sinyalleri iletir. bu sinirler üzerine üflemek beyninize kalp atışlarınızı düşürmenize yönelik sinyaller iletecektir.

5. diş ağrıları: en sinir bozucu ve rahatsızlık verici ağrıların başında gelen diş ağrılarını geçirmenin en kolay yolu tabii ki diş doktoruna gitmektir. ancak geçici bir yönteme ihtiyaç duyarsanız, elinizin üstüne ve baş parmağınız ile işaret parmağınız arasındaki perdeye buz sürmeyi deneyebilirsiniz. bu bölgelere uygulanacak buz, beyninizin yüz ve el bölgelerinden gelen acı bilgilerini taşıyan sinyalleri uyuşturacak ve diş ağrınızı bir nebze olsun azaltabilecektir.

6. kısa uyku sonrası yorgunluk: eğer gün içerisinde, normalde uyumayacağınız bir saatte uyuduysanız, uyandığınızda gereksiz ve rahatsız edici bir yorgunluk hissettedebilirsiniz. buna engel olmanın yolu, o kısa uykuya yatmadan önce bir bardak kahve içmektir. kafein siz uyanana kadar ancak etki etmeyi başaracak, bu da size zinde hissettirecektir.

7. beşlik çakarken ıskalama: arkadaşlar arasında başarı veya selam amaçlı kullanılan "çak bir beşlik" davranışı sırasında, elinizi arkadaşınızın eline hedefleyemeyip ıskalayabilirsiniz. bu oldukça sık olan bir durumdur. bundan kurtulmanın yolu, beşlik çakarken karşınızdakinin çakacağınız elinin bulunduğu kolun dirseğine gözlerinizi dikiniz. eğer dirseğe bakarak beşlik çakmayı denerseniz, asla kaçırmadığınızı görebilirsiniz. bunun sebebi gözlerinizin hızlı hareket eden bir eli takip etmekte zorlanırken, karşınızdakinin dirseğinin konumunu daha kolay takip ederek, elinin tam konumunu daha rahat algılayabilmesidir.

bunlar herkeste aynı düzeyde işe yaramayabilir ve bazıları için "şehir efsanesi" olarak görünebilir. ancak yine de belli bir bilimsel arkaplana dayandığı için, denemekten zarar gelmez diyoruz.

devamını okuyayım »