corneliuss

  • 1321
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

14 eylül 2012 galatasaray hisselerinin çökmesi

ımkb'de işlem gören gsray ve gsrayy kodlu hisselerin açıklanan bedelli sermaye artışı haberi sonrası düşmesi.
bedelli sermaye artırımı açıklayan şirketlerin hisselerinin düşmesi borsayı az buçuk takip edenler tarafından oldukça normal karşılanan bir hisse tepkisidir. özellikle de bedelli sermaye artırımı %100'ün üzerinde olursa, ve galatasaray sportif as gibi %300 ve nominal hisse karşılığı 10tl gibi bir şekilde artırılırsa. bu gibi durumlarda, yatırımcılar bedelli sermaye artırımına katılmak için ellerinde tuttukları hisse değerine oldukça yakın, yani ciddi miktarlarda nakit sermaye artışı sağlamak durumunda kalmaktadırlar. bu nedenle de sermaye artırımına katılmak istemeyen yatırımcılar bir an önce hisselerini satmak istemektedirler. bu satış baskısı da hissede düşüşe (ya da çöküşe neden olur).

çöküşle ilgili durumun temel özeti yukarıdaki gibidir.

aşağıda ise bu yapılanın (bedelli sermaye artırımının) ne olduğunu kısaca anlatmak isterim:
onun dışında spk bir şirketin bir yıl içinde birden fazla bedelli sermaye artırımı yapmasını engellememektedir. bunu yasaklayan herhangi bir yönetmelik yoktur.

bu bedelli sermaye artışı sonrasında galatasaray spor kulubü derneği de bahsi geçen miktarlarda sahibi olduğu hisseler için bedelli sermaye artırımına katılacaktır. artırım sonrasında gerek ödenmiş sermayesi ve gerekse emisyon primleri nedeniyle sermayesi son derece kuvvvetli bir galatasaray sportif as ortaya çıkacaktır.

olay kısaca budur. işin özeti galatasaray'ın şu anki yönetimi borsayı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir finansman aracı olarak kullanmaktadır. hisse senedi yatırımcısı bir şirketin ortağıdır, küçük ya da büyük yatırımcı olması farketmez. burada da galatasaray yönetimi hisse senedi yatırımcılarından yani ortaklarından yeni nakit sermaye istemektedir. hisse senedine yatırım yapıyorsanız gün geldiği zaman nakit temettünüzü alırken, ya da hisse değer kazanırken deger kazancı ile kendiniz için gelir yaratırken, bu tarz bedelli sermaye artırımları ile yatırım yaptığınız şirkete sermaye katkısında bulunmak durumunda da kalabilirsiniz. galatasaray'ın şu anki yönetiminin diğer yönetimlere göre en büyük farkı daha önceki yönetimlerin borçlanma şeklinde yaptığı finansmanı bilançosunun sermayesini kuvvetlendirmek yönünde yapmasıdır. bu da yönetimin finansman tercihidir. bunun doğru tercih olmadığını da kimse söyleyemez. bu gibi bir duruma spk da karşı çıkmaz. sonuç olarak her ülkenin sermaye piyasası kurulu daha kuvvetli sermaye (ve ödenmiş sermaye)'ye sahip şirketleri tercih eder.

sözlerimi burada noktalarken, burada yapılmış yorumların herhangibir yatırım tavsiyesi olmadığının altını bir kez daha çizmek isterim.

devamını okuyayım »
14.09.2012 15:43