dreams to hope for

  • hippi (423)
  • 631
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

josep guardiola

takımları maçın 80 dakikasını rakip yarı sahada oynadığı için sıkıcı futbol oynatmakla itham edilen teknik direktör. muhtemelen onun çalıştırdığı takımın taraftarında yoktur böyle "bayık, sıkıcı, pas pas pas" serzenişinde bulunan.

şu porto galibiyetini "ya işte porto'yu yendi" olarak algılayanlar, farklı skoru "almanlık" olarak değerlendirenler var. ya futbol öyle bir şey değil be kardeşim. ocak ayında bu adamın bayern'i wolfsburg'dan 4 yiyip üstüne schürrle gelince kupayı almaya passatla gidiyorlardı da rafael benitez hocam böyle uyduruk tahminlere çomağı soktu işte. uzun lafın kısası o işler sizin anlattığınız gibi olmuyor.

guardiola oynatması son derece zor bir futbol felsefesini, ikinci takımında da uygulamayı sürdürüyor. 2.5 yıl önce takımın başına geçeceği açıklandığında aynı güruh tarafından "xavi-iniesta olmadan görelim pas pas pas" muhabbeti dönüyordu. bu milletteki iyi bir şeye iyi diyememe değil de, dememe inadı takdire şayan. kutuplaşmadan yapamıyor kimse, ne garip.

porto galibiyeti. lahm'ın sağ çizgiye gelişi, rafinha'nın sürekli boateng ve lahm arasında durup kontra tehlikelerine karşı önlem oluşu, thiago'nun bernat-alonso-lahm hattının biraz önünde pozisyon alışı, müller'in lewandowski'ye yakın oluşu, götze'nin çizgiye basışı. her türlü detayı kendi oyununa göre o kadar iyi hesaplamış ki, devrede rakibi neredeyse çıkarmadı bile. kusursuz bir 45, 5-0. yine de rezil etmiştir ribery, robben, schweinsteiger, alaba olmayan bayern'i tabi, siz de haklısınız.

öyle ki, maç 5-0, dakika 40 küsürde bir sahne vardı; boateng ve badstuber rakip yarı sahada bir 10-15 metreye konuşlanmışlardı. kendi kalesinden 60-65 metre ileride stoperler, hem de skor 5-0 iken. sıkıcı şeyler bunlar. 600 milyon euroluk takımı heynckes üstadın yaptığı gibi bekletip kontraya çıkarmalıydı, geçiş hücumu oynatmalıydı. hoeness, rummenige gibi kafalar yönetiyor bayern'i, o yüzden takımın hocası da bu adam.

futbol devinim içinde. bu adamın oyuna etkisini çok fazla insan röportajlarında dile getirdi. hepsi de duruyor internette. yine de "dedikleri kadar etkilememiştir", abartmamak gerekir. oyunun paydaşlarından daha hakim bizim buradakiler her şey. bu devinime büyük katkısı var guardiola'nın. üstelik sürekli kendisini de yenileyerek. onun oynattığı topa sahip olma odaklı oyun geçiş hücumunun mükemmelleşmesini sağladı. mourinho, heynckes, ancelotti, klopp hepsi kafa yordu buna ve bir noktaya kadar getirdi. şimdi yeni bir değişim sürecine girmiş görünüyor, zira finalde kaybetseler de atletico, real madrid'i durdurmayı başardı. her maçta da bunu kanıtlıyorlar. dortmund adeta yere çakıldı. yeniden topa sahip olmaya çalışıyor takımlar. diyalektik denen bir şey var, arada hatırlamak gerekiyor.

bir yaşa gelindiğinde sosyal medyada otomatik olarak taraf olunuyor; birini tutuyorsan diğerini ölümüne bokluyorsun. bir altyapı olmasına gerek yok. paslaşıyorlar işte. sıkıcılar. en iyi takımları çalıştırdıkları için birer balonlar. bursa'yı şampiyon yapan hoca daha iyi hoca bu mantıkla. oysa en iyi oldukları için o takımları çalıştırıyorlar, bardağın bu tarafı bizim haset toplumunda yok hükmünde.

pep confidential'ı okuyunca adama hayran olursunuz, okuyun o yüzden. zaten fazla uzun bir kariyeri olmayacak söylediğine göre, kalan 5-6 sezonda tadını çıkarmaya bakın bu kadar zeki bir futbol adamının. teknik adamlık kariyerindeki 6.şampiyonlar ligi macerasında da yarı finale çıkmayı başarmış, oturduğunuz eve sığmayacak kadar kupa kazanmış bir adamı eleştirip komik duruma düşürmeyin kendinizi.

devamını okuyayım »