dreams to hope for

  • hippi (408)
  • 621
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

eskişehirspor

8 yıl yaşadım eskişehir'de, bende yeri ayrıdır. her fırsat bulduğumda giderim, kendi başıma kalabildiğim, bana iyi gelen yerlerden biridir. artık yıkılacak statta çok maç izledim, takımı da severim seyircinin tutumundan bağımsız.

ancak bu durum -sadece eskişehir'in başına gelmiyor- taraftarların, kulüp üyelerinin tutumlarının sonucudur. türkiye'deki popülizm rüzgarının peşine takılıp önüne arkasına bakmadan kulüplerin parasını har vurup harman savuranlara ses çıkarmamanın, denetlememenin soncudur. kulüpler ayaklarını yorganlarına göre uzatmıyorlar; yok belediyeden yardım, yok hazineden yardım, oradan yardım, buradan yardım. para geliyor, geldiği gibi tüketiliyor. sonrasında da yine yardım bekleniyor. kaç kez kurtarılacak kulüpler? keriz mi bu insanlar, veriyorlar da veriyorlar.

eskişehirspor başlığında yazıyorum; gidip mersin idman yurdu'na da yazarız bunu, sakaryaspor'a da yazarız, kocaelispor'a da yazarız. türkiye'de acilen profesyonel kulüp sayısının azaltılması, profesyonelleşen kulüplere şirketleşme zorunluluğu getirilmesi ve defterlerinin sıkı bir biçimde denetlenmesi gerekiyor. gelirinden fazla harcamayan kulüp sayısı 3-4'ü geçmez. dernek statüsündeler; devletin bunları dernek yapma ve vergi almama (düşük vergi alma) nedeni sporcu yetiştirmeleri. işin kötüsü sporcu da yetiştirmiyorlar. ne spora, ne tribündeki taraftara, ne şehirlerine; hiç kimseye faydaları yok. hani çok sevilir buralarda ithal örnekler, verelim bir tane; almanya maaş sınırına gelirin %50'si, altyapıya %5 yatırım zorunluluğu ile hem kulüplerini, hem futbolunu kurtardı, iyi noktaya taşıdı. zor değil.

bu yazdıklarımın hiçbirinin olmayacağını biliyorum; zira ülke neyse futbolu da o kadar oluyor. eskişehir dibi de gördü, tepeyi de; bir kez daha gelir ama o kadar taraftara, takımını seven, peşinde koşan insana da yazık. umarım bir yolunu bulurlar. diğerleri de kendilerine sıra gelmesini beklemeden ekonomilerini düzeltecek önlemleri almaya başlamalılar.

devamını okuyayım »
06.12.2016 00:38