fafi

  • prezentabl (581)
  • 601
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

the grand budapest hotel

uzun zamandır en beğendiğim, en eğlendiğim film. şahane tek kelimeyle, 10 üzerinden 9'luk hiç çekinmeden.

wes anderson'un namını çok duymuştuk ama neden bu kadar sevildiğine anlam verememiştim; ama bu yaşta, bu yetenek, inanılmaz. tanışmış olduk böylece, şuan ise diğer tüm filmlerini ''elde etmek'' üzereyim. *

posterden de gördüğünüz gibi, filmde figüranlara yer yok, öyle bi kadrosu var zaten. hikaye ortalama üstü (ama film için biçilmiş kaftan), geri kalan her şey tam tıkırında. iyi bir film yapmak için gereken her şey yapılmış! resmen 2 boyutlu bir masal çekilmiş... 2d?! bu romalılar kafayı yemiş! zz subayları göreve.

salondan kocaman bir gülümseyle ayrılıyor insan. kesinlikle gidin, festivalde değil şuan, vizyonda zaten. ne sanat filmi, ne holivud. aşırı özgün bi olay bu, kaçırmayın.

--- spoiler ---

bir hödük olarak zweig'in baştaki heykelini çıkaramadım, ancak filmin sonunda güney amerika'ya gideceğinden bahsederken bir şeyler dank etmeye başladı; satranç öyküsündeki o karakterin nazi subaylarıyla yaşadıkları (ve zweig'in kendi hayatının bildiğim yönleri) bir anda filmdeki zz subaylarıyla örtüştü; kelebekler midemden dışarıya çıkmaya başladı. en sondaki ''zweig'den esinlenilmiştir''i gördükten sonra iyice emin olduğum anda neredeyse ayağa fırlayıp alkışlayacaktım, ama filmi izlediğim mekanı düşününce kendimi tutmak zorunda kaldım biraz, eheh.

--- spoiler ---

işbu entry filmin müzikleri eşliğinde yazılmıştır. olağanüstü. tekrar tekrar izlenesi.

devamını okuyayım »