fortuneteller 657

  • 14671
  • 58
  • 15
  • 0
  • evvelsi gün

bireysel emeklilik

90'lı yıllarda boklu bezleri anaları tarafından temizlenen ve haliyle de hayat sigortası denen doandırıcılıktan haberi olmayan yeni yetme banka çalışanların kedinin götünü över gibi göklere çıkardığı sistemdir.

neymiş efendim %25 devlet katkısı varmış.. 90'lı yıllardakki sistemde de bu katkı vardı. ne hikmetse vatandaş dolandırıldığını analdığında ufaktan paraları çekmeye başlayınca sistem 2001 krizinden hemen sonra makyajlanıp bireysel emeklilik adını aldı.

ekisden de makbuzunu veiryordun muhasebeye bir sonraki ay ödediğin primin dörtte biri hesabına yatıyordu. şimdi bu dörtte birleri "havuz" adı altında bankalar cukkalayacak.

tamam,sana iş ve ekmek verdiği için çalıştığın bankayı, yarını düşünmeden para harcamanı sağğlayan kapitalist sistemi seviyor olabilirsin ama bir annne-babana bir sor evladım 1999 ve 2001 krizlerinde nasıl işsiz kalmışlar.

o yüzde 25 katkı payını verecek müşteri bulamazsan sana yiyecek simit bile vermezler...

56 yaş 25 sene geyiklerine kanmayınız. her ay gelirinin yüzde 15'ini kenara atamayacak kadar basiretsiz bir adamsan zaten allah seni ıslah etsin der geçerim... üstelik kız olsam bırak seninle çıkmayı kahve içmeye bile gitmem. (haksız mıyım kızlr? maaşından kenara üç kuruş tasarruf yapamayan, bunun için tefeclerin eline düşmeyi göze alan adamın kendisine faydası yok ki evine sevgilisine faydası olsun)

haa unutmadan; o cukkalanan yüzde 25'ler ve binde çük virgül bilmem daşşak oranındaki kesintilerde bu sistemi sana satmaya çalışanların maaşı, ssk primi, renault sümbül ağa (bkz: renault symbol) veya fosfogen polo marka beyaz renkli şirket arabalarının finansmanına gidiyor...

bankaları beslemek isteyenlerin yolu açık olsun...

fortune abinizden yatırım tavsiyesi: her ay gellirinizin, hatta yapabiliyyorsanız brüt gelirinizin yüzde 10 ila 15'i arasındaki bir kısmı annenize verin. olmadı altın veya dövüz alın.

bu ülkedeki en iyi yatırımın gayrimenkul olduğunu unutmayın. istanbul'da 80bin liraya mal edlip 500bin liraya satılan ağaoğlu, dap yapı gecekondularından bahsetmiyorum. gayrimenkulden kastım ekilebilir özellikteki tarım alanlarıdır. gidin o beğenmediğiniz, buralarda laf soktuğunuz çorum, yozgat, hadi olmadı öanakkale, manisa gibi memleketlerin, hatta bilecik'in ilçelerinden kuru tarım (buğday vs) veya sulu tarım (meyve, zeytin falan) yapılan dönümlerce arazi alın.

araziyi kiraya verip yarıcılık yapın, yani toprak ağası olun. aklınız başınıza alın. götünüze giyecek donunuz yok, hepiniz wolf of wall streetolma hayalindesiniz amk.

edit: harf hataları var düzeltemeyecek kadar çegulüm, kusura bakmayın...

devamını okuyayım »