hurdroot

  • azimli
  • anadolu çocuğu (339)
  • 1092
  • 26
  • 4
  • 0
  • dün

uber

şoförlü özel araç kiralama servisi diyebiliriz.
bulunduğun yerden düğmeye basıyorsun araba geliyor önüne ve çoğunlukla lüks arabalar binip gidiyorsun. şoför görüyor nereye gideceğini. gayet beyefendi sürücüler hizmet veriyor gördüğüm kadarıyla da.
ayrıca şoförler yolcuları, yolcular da şoförleri puanlıyor.

yolculuk bittiği zaman sizin bir şeye basmanıza gerek kalmıyor telefonunuzdan, otomatik olarak ödeniyor ne kadar tuttuysa.
şimdi çoğu kişinin başına "kredi kartı limiti" sorunsalı gelmiştir. şöyle ki diyelim ki sizin gideceğiniz mesafe 150tl tutuyor ama kredi kartınızda 100tl lik limit var. bu durumda ne oluyor? nakit ver diye gırtlağınıza çökmüyor kimse.
uber şoföre parasını ödüyor, senden de ilk fırsatta tahsil ediyor geçmiş yolculuğunun ücretini.

taksicilerin de çekemediği sistemdir. fakat taksiden katbekat daha iyi bir sistemdir aynı zamanda.
neden?
sen taksici olarak durağa rallici gibi yanaşacaksın yağmurlu havada müşteriyi ıslatacaksın, sonra adam taksine ıslak ıslak bindi diye laga luga yapacaksın. arabanda sigara içeceksin, (sigara kullanan biriyim ama leş gibi kokuyor arabada) istediğin müziği açıp sesini istediğin gibi ayarlayacaksın. kafana göre yolu uzatacaksın 3-5tl fazla para kazanmak için. suç olduğu halde kısa mesafe götürmem bilmemne diyeceksin. arabada kim olduğuna bakmadan küfürlü konuşacaksın.
hatta havalimanına yapılan terör saldırısında bile 150tl para isteyeceksin insanları götürmek için. hatırlatırım ki fransa ve belçika'da taksiler bedava çalışmıştı o esnada. böyle mini çakallıklar yaparak kendini düşüreceksin.

sonra insanlar neden uber kullanıyor diye gelip ağlayacaksın. var mı böyle bir şey?

edit: ekleme

devamını okuyayım »