hurdroot

  • hippi (412)
  • 815
  • 8
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

bitcoin

peşin edit: özgür demirtaş hocamız sanırım twitterda bu yazının girişini alıntılamış. garip bir tesadüf de olabilir. ben bu yazıyı yazdıktan sonra atıldı tweet. ben de başka bir yazar arkadaştan duydum ilk, sonra girip baktım. arak, marak yakışmıyor, bu tip mesajlar atmayın.

hakkında hala saadet zinciri diyenler var. bitcoin için saadet zinciri diyen kişilerde bu iki eksiklikten birisi mutlaka var:
1- saadet zinciri ne demek onu bilmiyorlar.
2- bitcoin nedir onu bilmiyorlar.

bu konuyu açmak için saadet zincirinin ne olduğuna bir göz gezdirelim.
olabildiğince özet bilgi aktarmaya çalışacağım arkadaşlar. anlam kaybı olabilir ancak saadet zinciri olmadığına dair yeterli bilgidir.
şimdi çok katlı pazarlama (multilevel marketing), ağ pazarlama gibi deyimler var. bu saadet zinciri olayı da aslında bunların çatalıdır.

fakat yukarıda saydığım modellerden farklı olarak saadet zincirlerinde ortada bir ürün bulunmaz. saadet zinciri sistemleri bir piramiti takip eder genelde (üçgen). bu piramitin sağından ya da solundan, cebinizden var olmayan bir şeye para verirsiniz. daha sonra ise sizin de bu piramite kişi katmanızdan bahsederler.
saadet zincirlerinde soğanın cücüğünü her zaman piramitin tepesindeki yer.
ponzi oyunu'nu biraz araştırmak bu konuda daha yararlı olacaktır.

özet geçecek olursam: ortada bir ürün veya üretim yok. herkes sadece para veriyor. kazanç piramitin üzerinden altına doğru, doğru orantılı olarak azalıyor. en genel hali bu. elbette başka uygulanma yöntemleri de vardır. her neyse, sonuç olarak bu sistemde kimse kazanmaz. vurgun amaçlıdır.

şimdi de kripto paraların, özellikle de bitcoin'in ne olduğundan bahsedelim.
öncelikle bitcoin bir network, bir pazarlama vb. değildir. bir yatırım aracı da değildir. bitcoin'i bir yatırım aracı olarak değerlendirmek, bu sistemi derinlemesine anlamadığınız anlamına gelir.
bitcoin bir para birimidir. ancak dolar, euro, yen, türk lirası gibi bir para birimi değildir. bitcoin devletlerden, merkez bankalarından bağımsız bir para birimidir ve insanlar tarafından piyasa yayılımı yapılır.

bitcoin'in çıkış amacı birilerini zengin etmek değil, dünyada var olan merkez bankalarına/devletlere/bankalara dayalı parasal düzeni ortadan kaldırmaktır. tarihin bugüne kadar gördüğü en anarşik gelişmelerden birisi olabilir bitcoin.
bitcoin gerçekten var olan, üretebildiğiniz bir şeydir.

bitcoin, sizin bugün 10k dolara alıp yarın 20k dolara satmanız için var olan bir şey değil. bunun üzerinde durmak gerekiyor tekrardan. bitcoin dediğim gibi, bu doları ortadan kaldırmak için gerçekleştirilmiş bir şey.

şimdi son zamanlarda facebook'ta, linkedin'de falan görüyorum. herkes açıklamalar yapıyor bitcoin hakkında. bilen de bilmeyen de bir şeyler konuşuyor.
balon diyenler var, patlayacak diyenler var. lale soğanı balonu'na benzeten de var. bak laleyi gider satın alırsın, ekersin bir işine yaramaz.

tekrardan söylüyorum, bitcoin dolarla satın alınabilecek bir yatırım aracı olarak çıkmadı karşımıza. amacı doları, euroyu, lirayı, yeni, boku püsürü bitirmek ve insanları parasal açıdan devletlerden bağımsız hale getirmek. blockchain sistemi ve madencilik denilen olay da bu yüzden var zaten. hemen hemen diğer bütün kripto paralar da böyle.

bitcoin bir ürün, bir hisse, bir yatırım aracı olmadığı için balondur demek, saadet zinciri demek ve buna benzer yakıştırmalar yapmak olaya ne kadar yüzeysel bakıldığının işaretidir.
white paper burada:
https://bitcoin.org/bitcoin.pdf
8+1 sayfalık bu white paper'ın arkasında ne denli büyük bir felsefe ve deha yattığını görmekten uzak olmayalım lütfen.

e peki neden satışı yapılıyor?
devletlere dayalı para sistemlerinde enflasyon gibi sorunlar oluyor. hükümetin yanlış politikaları aldığınız paranın değersizleşmesine sebep olabiliyor.
bugün dolar 2tl olsa ve 4000tl maaş alıyor olsan 2000$ para alıyorsun demektir.
yarın hükümet yanlış hamle yapar, tl dolar karşısında değer kaybeder o zaman dolar 4tl olsa ve gene 4000tl maaş almaya devam etsen maaşın 1000$ oluyor aslında. bak oturduğun yerde sen elini kıpırdatmadan zarar etmeye başladın.
bitcoin normalde herkesin madencilik yaparak kazanmasını ön gördüğü bir sistem fakat artık algoritma zor ve bunu yapmak için binlerce dolarlık (belki de yüzbinlerce) yatırım yapmak gerekiyor. insanlar da ne yapıyor? belirli bir para karşılığında bitcoin satın alıyorlar. çünkü devetlere güvenmiyorlar. çünkü yarınlrarını bilmiyorlar.

bu büyük bitcoin madencileri bütün paralarını satıyorlar diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. yüzbinlerce, milyonlarca bitcoin dolaşımda. bu arkadaşlar devletler şu anda bu sistemi tanımadığı için faturalarını ödüyorlar, gerisi cüzdanlarda duruyor. yani borsada kâr edeyim de çok zengin olayım kafaları yok.
bana inanmayanlar ünlü havuzlara girip "live miner stats" tıklasın. cüzdanları kontrol etsin.
hatta bitcoin'den sonra ikinci gelen ethereum için bakalım beraber.
popüler havuzlardan biri olan nanopool'daki ethereum minerları listesi:
https://eth.nanopool.org/
bu entry yazıldığı tarih itibariyle en yüksek hash rate'e sahip olan kişinin havuz istatistikleri:
https://eth.nanopool.org/…2553b1ba59833c6ba8981a76a

bu da cüzdanının geçmişi:
https://etherscan.io/…f7372553b1ba59833c6ba8981a76a
"in" olanlar gelen ethereum miktari,
"out" olanlar çıkan ethereum miktarı. bu kişi kimdir necidir bilmiyoruz.
out tarafına bakın, tıklayın zincirin son halkasına kadar takip edin düzenli olarak görürsünüz.

aynı şey bitcoin için de geçerli:
https://bitinfocharts.com/…dhpjwtrpqgau3epdzf7mtduk

bakınız cüzdan adresine. 119bin btc var. bu entry yazıldığı tarihte ederi şu kadar: 2,122,449,502.63 usd

daha çok var böyle cüzdan. milyarder olan cüzdan falan. bu bizim gördüğümüz bildiğimiz.

ayrıca 1 milyon bitcoin satoshi nakamoto için ayrılmıştır. bu bir kişi midir yoksa kişiler midir bilemeyiz.

edit: gereksiz gördüğüm yeri kaldırdım.

devamını okuyayım »
15.12.2017 14:20